Wielkopolska Filmowa
Stolica Wielkopolski rzadko kiedy uchodziła za atrakcyjne miasto dla polskiego środowiska filmowego. Najważniejsze wydarzenia zawsze odnotowywano w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu. Jednak ostatnio można odnieść wrażenie, że Poznań i Wielkopolska przestają być pustynią filmową - ocenia "Głos Wielkopolski".
Ambasadorami filmowego Poznania są przede wszystkim: Krystyna Feldman, Jan A. P. Kaczmarek i Filip Bajon. Pierwszy z nich zdobył Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", drugi to jeden z najważniejszych polskich reżyserów. Obaj pochodzą z Wielkopolski. To oni, obok Krystyny Feldman, otwierają listę osób, wydarzeń, miejsc, które świadczą o tym, że Poznań i Wielkopolska zaczęły mieć znaczenie nie tylko w polskiej kinematografii.
Ostatnio Wielkopolska stała się modna jako sceneria do kręcenia filmów. W sierpniu rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Statyści" Michała Kwiecińskiego. Projekt powstaje w Koninie, a jego realizację są angażowani - w charakterze statystów - mieszkańcy miasta - informuje gazeta.
"Czas surferów" był w całości kręcony w Poznaniu. Ekipa spędziła tutaj kilkanaście dni, podczas których na ulicach stolicy Wielkopolski można było spotkać takie gwiazdy jak Bogusław Linda czy Zbigniew Zamachowski.
Jacek Gąsiorowski, reżyser filmu, stwierdził, że Poznań jest bardzo fotogenicznym miastem, ale nadal nieodkrytym przez filmowców. Tak mu się spodobało w stolicy Wielkopolski, że być może będzie realizował tutaj swój kolejny film.
Jednym z głośniejszych wydarzeń filmowych w Wielkopolsce było rozpoczęcie, 1 września w Lądzie nad Wartą, zdjęć do obrazu "Kto nigdy nie żył" - pisze "Głos Wielkopolski".