Reklama

"Wenus w futrze": Edelman i Polański po raz piąty

Dla operatora Pawła Edelmana praca przy "Wenus w futrze" była już piątym filmem zrealizowanym wspólnie z Romanem Polańskim.

Edelman przyznał, że wszystko odbyło się bardzo szybko. Nie było długich rozmów z reżyserem przed rozpoczęciem zdjęć, ale też jego relacja z Polańskim dzisiaj jest tak zażyła i mocna, że rozumieją się w zasadzie bez słów.

Reklama

"Znam swoje miejsce. Nawet jeśli wchodzę niemal z marszu na plan filmowy, szybko wiem, czego oczekuje ode mnie Roman" - Edelman mówił po pokazie filmu na festiwalu w Cannes. "Wystarczy nam krótka rozmowa, poza tym u niego zawsze dużo jest w tekście, w samym scenariuszu. Roman to bardzo precyzyjny reżyser, wie czego chce, konkretnie i szybko potrafi to przekazać".

"W przypadku 'Wenus w futrze' największą trudność stanowiła zamknięta teatralna przestrzeń oraz dialog i akcja rozpisane na zaledwie dwójkę aktorów. Trzeba było tak poprowadzić tę historię, tak ograć przestrzeń teatru, by przez półtorej godziny nie znudzić widzów. By podążali za opowieścią używając wyobraźni niemal jak w teatrze, gdzie często wiele elementów oddanych jest w sposób symboliczny. Poza tym, pewną nowością jest to, że po raz pierwszy w naszej współpracy, wykorzystaliśmy kamery cyfrowe. Nie wiem czy będziemy wracać do tego sprzętu, ale to było interesujące doświadczenie" - dodał operator.

"Wenus w futrze" to adaptacja opromienionej wielkimi sukcesami na Broadwayu sztuki Davida Ivesa inspirowanej nowelą pod tym samym tytułem autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha.

Głównym bohaterem "Wenus w futrze" jest Thomas (Matthieu Amalric), reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Wyczerpujący casting do nowego spektaklu nie przynosi rezultatu. Żadna z kandydatek nie nadaje się do roli kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Zrezygnowany reżyser już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wpada Wanda (Emmanuelle Seigner). Wydaje się bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Wenus w futrze | Paweł Edelman | Wenus w futrze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje