Reklama

Reklama

Weekend w kinie: Tenisistka, dżihadysta i wiedźma

Aż dziewięć filmów wchodzi na ekrany polskich kin pierwszego marca. Wśród nich jest m.in. rodzima "Córka trenera", słodko-gorzki dramat "Kiedy się pojawiłaś" oraz sequel komediowego horroru "Śmierć nadejdzie dziś".

Nowy film Łukasza Grzegorzka ("Kamper") "Córka trenera"  to pełna dyskretnego humoru historia o poszukiwaniu własnej drogi.Upalne lato. Maciej Kornet (Jacek Braciak) podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią (Karolina Bruchnicka). Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby, aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor (Bartłomiej Kowalski), dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Kornet zacznie trenować. Dzięki niemu Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Cała trójka wyruszy w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.

Reklama

Jessica Rothe powraca w komediowym horrorze "Śmierć nadejdzie dziś 2", sequelu komediowego horroru z 2017 roku, za którego produkcję odpowiada wytwórnia Blumhouse ("Split", "Uciekaj!", "Noc oczyszczenia"). Pierwsza część stała się globalnym hitem, a fani gatunku pokochali film za niespodziewane zwroty akcji oraz humor. Tym razem główna bohaterka Tree (Rothe) odkrywa, że umieranie każdego dnia na nowo było znacznie łatwiejsze niż niebezpieczeństwa, które kryją się w zwykłym życiu.

W ostatnich latach gatunek słodko-gorzkich filmowych opowieści o dojrzewaniu, z wątkiem miłosnym, a często i cieniem śmierci w tle, przeżywa rozkwit. Zwykle historie te bazują na bestsellerowych powieściach. Tymczasem "Kiedyś się pojawiłaś" powstał według oryginalnego scenariusza autorstwa irlandzkiego filmowca Fergala Rocka. Calvin (znany z "Sex Education" Asa Butterfield) zmaga się ze skłonnością do hipochondrii. Będzie jednak musiał przezwyciężyć swoje lęki, gdy spotka nieuleczalnie chorą Skye (znana z "Gry o tron" Maisie Williams). Dziewczyna ma plany, które chce zrealizować przed śmiercią i przekonuje Calvina, by jej w tym pomógł. Przyjaźń z ekscentryczną nastolatką zmieni chłopaka już na zawsze.

Robert Zemeckis ("Forrest Gump", "Lot" oraz "Cast Away. Poza światem") przedstawia Steve'a Carella w roli, jakiej nie widzieliśmy dotąd w kinie. Bazujący na prawdziwej historii film "Witajcie w Marwen" to niezwykła historia walki człowieka o uleczenie ciała i duszy dzięki sztuce i niesamowitej wyobraźni artystycznej. Brutalny napad i ciężkie obrażenia będące jego konsekwencją wymazały z mózgu Marka Hogancampa (Carell) wszystkie wspomnienia. Nikt nie oczekiwał, że dojdzie do siebie. Ale Mark, próbując pozbierać części swego nowego i dawnego życia, wymyśla miasto Marwen, w którym może być kapitanem Hogiem, walecznym pilotem z czasów II wojny światowej. Tworzy nieprawdopodobną instalację z zapierającymi dech w piersiach lalkami-postaciami, które zaludniają Marwen. To jego hołd dla silnych kobiet, które zna z realnego życia. Świat fantazji daje mu siłę, która pozwala na triumf w realnym życiu.

Abu Osama - o którym opowiada nominowany w tym roku do Oscara film dokumentalny "O ojcach i synach" - jest dżihadystą specjalizującym się w podkładaniu min i samochodowych zamachach bombowych. Przez ponad dwa i pół roku reżyser Talal Derki mieszkał z nim i jego rodziną w małej wiosce gdzieś w północnej Syrii, filmując z bliska ich codzienne życie. Był świadkiem, jak kochający ojciec przygotowuje swoich synów, trzynastoletniego Osamę i dwunastoletniego Aymana, do walki zbrojnej, której celem jest ustanowienie w Syrii islamskiego kalifatu.

Główny bohater greckiego dramatu "Litość" jest 45-letni prawnik, który żyje ze swoim nastoletnim synem w zadbanym domu. Jest zdrowy, ma przyjemną aparycję i ogólnie dobrze mu się powodzi. Jednakże jego żona od wielu lat przebywa w prywatnej klinice. Jest w śpiączce po ciężkim wypadku. Smutek spowodowany tym wydarzeniem staje się dla prawnika centralnym punktem jego życia, dającym mu poczucie spełnienia, które staje się jego nawykiem. Jego smutek jest także powodem wszechobecnego współczucia ze strony otoczenia. Jego życie nigdy nie było lepsze niż teraz kiedy jest smutnym, żałosnym człowiekiem. Pewnego dnia jego żona budzi się ze śpiączki. Jej powrót do domu radykalnie zmienia jego codzienne życie oparte na cierpieniu i współczuciu. Smutek jest teraz zastępowany radością, a jego serce przepełnione chęcią powrotu do poprzedniego stanu. Zaczyna wymyślać sposoby by przyciągnąć litość, którą tak się rozkoszował.

Południowokoreański thriller "Wiedźma" rozpoczyna się w momencie, gdy 7-letnia dziewczynka ucieka z tajemniczego budynku rządowego. W skutek szoku zapada na amnezję. Nie wie kim jest i skąd pochodzi. Znajduje ją stare małżeństwo, które postanawia zaopiekować się dziewczynką. Pod opieką nowych rodziców bohaterka wyrasta na bystrą nastolatkę. Mija 10 lat. Bohaterka kierowana chęcią pomocy przyszywanym rodzicom, występuje w programie telewizyjnym. Od momentu pojawienia dziewczyny w mediach zaczynają się dziać w jej życiu dziwne rzeczy. Ludzie twierdzą, że już ją widzieli.

Nieziemsko rozpuszczony śliczny mały piesek, ulubiony piesek brytyjskiej monarchini jest głównym bohaterem animacji "Corgi, psiak królowej". Mieszka w Pałacu Buckingham pławiąc się w iście królewskich luksusach i powszechnym uwielbieniu. Jego wypielęgnowana łapa nie postała nigdy w zwykłym parku, a ulicznego mieszańca nie chciałby obwąchać nawet przez ogrodzenie. Jednak pewnego dnia na skutek szalonego zbiegu okoliczności psiak traci swoją pozycję w pałacu i trafia do londyńskiego schroniska. Otoczony przez gromadę twardych czworonogów, które z niejednego śmietnika kości żarły, musi nauczyć się, co to znaczy być zwyczajnym psem: na kogo warczeć, a komu pomerdać i jak pogonić kota kotu. Próbując odnaleźć drogę do domu, psiak odkryje, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę.

Tytułowi bohaterowie norweskiego filmu familijnego "Kacper i Emma szukają skarbu" to najlepsi przyjaciele. Wraz z dziadkiem Emmy - Jørgenem jadą na wakacje nad morze. Korzystają tam z kąpieli, zbierają muszle, budują zamki z piasku, puszczają latawce, a nawet łowią ryby. Wakacje jak każde do czasu, aż na plaży znajdują tajemniczą skrzynię. To kapsuła czasu z pamiątkami przeszłości i mapą. Dla Kacpra i Emmy rozpoczyna się ekscytująca przygoda. W międzyczasie dowiedzą się więcej o ludziach żyjących na wyspie i o tym, jak żyło się tam dawniej.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery

Reklama

Reklama

Reklama