Weekend w kinie: Superbohaterowie i pandy
Superprodukcja "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości", kontynuacje "Mojego wielkiego greckiego wesela" i "Kung Fu Pandy", debiut reżyserski Natalie Portman i film poświęcony jednemu z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów w historii kina - w tym tygodniu widzowie mają w czym wybierać.
W wyreżyserowanym przez Zacka Snydera filmie "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości", kontynuacji "Człowieka ze stali" z 2013 roku, w herosa z planety Krypton wciela się Henry Cavill, a w człowieka-nietoperza Ben Affleck. Fabuła filmu opowiada o pierwszym spotkaniu i konfrontacji tytułowych herosów. Najznamienitszy obywatel Gotham City, a zarazem zaciekły strażnik porządku, staje tym razem do walki z otaczanym czcią współczesnym wybawcą Metropolis. Wobec konfliktu, który rozgorzał między Batmanem i Supermanem, na horyzoncie szybko pojawia się nowy wróg - Lex Luthor (Jesse Eisenberg), stawiając ludzkość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, z jakim jeszcze nigdy nie musiała się mierzyć.
"Kung Fu Panda 3" - jedna z najpopularniejszych animacji ostatnich lat - wraca na ekrany kin. Tym razem główny bohater - Po poznaje swojego prawdziwego ojca, który zjawia się niespodziewanie i zabiera go do rajskiej Wioski Pand. Kiedy okazuje się, że Kai przemierza Chiny w celu pokonania wszystkich mistrzów kung-fu, Po decyduje się na dokonanie niemożliwego - postanawia wyszkolić wioskę uroczych, niezdarnych pand i stworzyć armię.
Przed laty w Polsce na "Moim wielkim greckim weselu" bawiło się prawie 350 tysięcy zachwyconych gości. Teraz czas na poprawiny, czyli "Moje wielkie greckie wesele 2"! Toula i Ian wciąż bezskutecznie próbują uwolnić się od wszędobylskich greckich krewnych. Gdy czasem zdobędą trochę wolności, zaraz nadarza się okazja, by kochający się rodzinny krąg ponownie zacisnął się jak pętla na szyi. Ich córka Paris wybiera się na studia, a rodzina oczywiście musi zatwierdzić wybór uczelni. Zanosi się na trzęsienie ziemi, bo dziewczyna pragnie opuścić rodzinne Chicago, a co gorsze jej nowy chłopak nawet nie udaje Greka. Jednak prawdziwe tsunami dopiero przed nami. Otóż rodzice Tulli - Maria i Gus - odkrywają, że ich małżeństwo jest nieważne, więc formalnie wciąż są do wzięcia...
Natalie Portman postanowiła spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery. Jej debiutancka "Opowieść o miłości i mroku" to ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Amosa Oza. Przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa znajdowała ukojenie w opowiadaniu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści stawały się coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu niebezpiecznie zbliżyć się do rzeczywistość. Niewyjaśnione rodzinne tajemnice na zawsze zmieniły życie światowej sławy pisarza.
Kontrowersyjny reżyser Abel Ferrara składa hołd jednemu z mistrzów włoskiego kina. "Pasolini" sytuuje się daleko od konwencjonalnej biografii. Film jest rekonstrukcją ostatnich godzin życia twórcy "Dekameronu". Bohatera poznajemy w momencie, gdy skończył realizację skandalizującego "Salo, czyli 120 dni Sodomy" i przymierza się już do prac nad nowym filmem. Spotyka młodego chłopaka, którego zabiera na plażę w Ostii. Feralna podróż kończy się tragiczną śmiercią reżysera. Wbrew oczekiwaniom niektórych Ferrara nie zajmuje się teoriami spiskowymi krążącymi wokół tego wydarzenia. Swoim zwyczajem łączy sacrum z profanum i przedstawia Pasoliniego jako autodestrukcyjnego geniusza i świeckiego męczennika.
"Niesamowita Marguerite" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia "najgorszej śpiewaczki świata". Okolice Paryża, początek złotych lat dwudziestych XX wieku. Jak co roku, w imponującym zamku należącym do Marguerite Dumont zbierają się miłośnicy muzyki. Niewielu z nich osobiście zna bogatą właścicielkę posiadłości. Mówi się tylko, że całe życie poświęciła swojej największej pasji: muzyce. Jednak najsłynniejsze arie w interpretacji pozbawionej słuchu muzycznego Marguerite wprawiają w osłupienie zebranych melomanów. Aspirująca do miana divy kobieta staje się obiektem zakulisowych żartów.
Uznana fotoreporterka wojenna Isabelle Reed (Isabelle Huppert) ginie w wypadku samochodowym, pozostawiając męża Gene'a (Gabriel Byrne) oraz dwóch synów - Jonaha (Jesse Eisenberg) i Conrada (Devin Druid). Trzy lata po śmierci artystki zorganizowana zostaje retrospektywna wystawa jej prac. Wydarzeniu ma towarzyszyć wspomnieniowy artykuł ujawniający nieznane okoliczności wypadku Isabelle. Gene, świadomy wymowy publikacji, ma niewiele czasu na przygotowanie synów. Wraz z powrotem najstarszego, cała trójka ponownie gromadzi się pod jednym dachem. Staje się to okazją do rozmowy, jednak wspomnienia o żonie i matce okazują się różne i trudne do pogodzenia. Tak w skrócie prezentuje się fabuła dramatu "Głośniej od bomb".
Przed laty hip hop zrewolucjonizował życie młodzieży na całym świecie. Muzyczny "Dope" przywołuje tamte czasy. Malcolm Adekanbi jest typowym geekiem, obsesyjnie zakochanym w kulturze hip hopu lat dziewięćdziesiątych. Z trudem próbuje przetrwać w trudnym sąsiedztwie Inglewood, na przedmieściach Los Angeles, gdzie przemoc, narkotyki i dealerzy są codziennością. Jego największym marzeniem są studia na Harvardzie. Nieoczekiwanie na jego drodze staje Dom, uliczny dealer narkotyków, jak wkrótce się okaże, równie mocno zanurzony w kulturze hip hopu. To spotkanie zmienia życie Malcolma. Chłopak dokonuje pierwszych złych wyborów, przechodząc wyboistą ścieżkę, by w końcu stać się sobą.
Kathy - jedna z bohaterek "Najlepszych przyjaciółek" - dostaje od taty na urodziny nietypowy prezent: jajo, z którego po kilku dniach wykluwa się małe kaczątko. Pierwszą osobą, którą ptaszek widzi po wyjściu ze skorupki jest Margoux - przyjaciółka Kathy. Kaczątko instynktownie uznaje dziewczynkę za swoją mamę. Niestety rodzice poruszającej się na wózku inwalidzkim Margoux nie zgadzają się, by ich córka zaopiekowała się kaczątkiem. Mimo prób i wytrwałości dziewczynek w opiece nad maleństwem, kategorycznie sprzeciwiają się obecności w ich życiu nowego domownika i oddają kaczątko na fermę drobiu. Dziewczynka jest zrozpaczona, ale razem z Kathy udaje jej się odnaleźć ptaszka. Razem wyruszają w długą podróż do Ptasiego Raju, w którym kaczątko będzie szczęśliwe.