Weekend w kinie: Potyczki
Dziesięć tytułów, w tym aż trzy polskie: thriller "Zimna gra", animacja "Basia 3" i młodzieżowa komedia "#Jestem M. Misfit", zadebiutowało na ekranach polskich kin w piątek, 8 listopada. Stawkę uzupełniają m.in. nowa odsłona "Terminatora" i wojenna superprodukcja "Midway".
Szpiedzy, zimna wojna i wyścig mocarstw - "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego, najnowsza produkcja założonego przez Piotra Woźniaka-Staraka Watchout Studio, to trzymający w napięciu thriller szpiegowski. Jego akcja przenosi widzów do wyjątkowej scenerii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki lat 60., w której rozgrywa się tytułowa potyczka. Film wciąga za kulisy wielkiej międzynarodowej polityki i ponadczasowego konfliktu mocarstw. W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej okazuje się jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej gry, w której stawką jest powstrzymanie konfliktu nuklearnego. W filmie wystąpiła gwiazdorska międzynarodowa obsada, m.in. Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek i Aleksiej Sieriebriakow.
Jak zapewnia dystrybutor, "#Jestem M. Misfit" to komedia młodzieżowa, która przypasuje każdemu. Nawet tym niedopasowanym. Życie Julii jest cudowne. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, chodzi do świetnej szkoły, śpiewa i prowadzi popularny kanał w sieci. Po prostu "american dream". Pewnego dnia, kiedy jej rodzice zdecydują się na powrót do Polski, wszystko się zmieni. Julia będzie musiała odnaleźć się w nowej szkole - Liceum Milenijnym rządzonym przez EKIPY: sportowców, nerdów, vlogerów, muzyków, fanek pięknego looku i VIP, której przewodzi zadufana Wiktoria. Razem z Magentą, szkolną outsiderką, i Kubą, niespełnionym muzykiem, stworzą paczkę wykluczonych. Niedługo w szkole odbędzie się coroczny konkurs muzyczny, w którym do wygrania będzie stypendium i wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Julia nie może przegapić takiej okazji. W filmie wystąpiły gwiazdy polskiego Internetu: Sylwia Lipka, Mateusz Ciawłowski, Filip Zabielski, Adrianna Kępka (Truebeautyisinternal), Sophie Reich, Emilia Królikowska (EmiFlesh) i Olga Sałacka (Nanami Chan).
Linda Hamilton i Arnold Schwarzenegger powracają do swych ikonicznych ról w filmie "Terminator: Mroczne przeznaczenie", który wyreżyserował Tim Miller ("Deadpool"), a wyprodukował: wizjonerski twórca James Cameron. Ponad dwadzieścia lat minęło, odkąd Sarah Connor zapobiegła Dniowi Sądu, zmieniła przyszłość i odwróciła przeznaczenie rodzaju ludzkiego. Dani Ramos (Natalia Reyes) wiedzie proste życie w Mexico City u boku swego brata (Diego Boneta) i ojca, gdy niezwykle zaawansowany i śmiertelnie niebezpieczny nowy Terminator - Rev-9 (Gabriel Luna) - wyrusza w podróż w czasie, by ją odnaleźć i zgładzić. Aby przeżyć, Dani musi połączyć siły z dwiema wojowniczkami: Grace (Mackenzie Davis), zmodyfikowanym superżołnierzem z przyszłości i zaprawioną w bojach Sarą Connor (Linda Hamilton). Podczas gdy Rev-9 bez litości niszczy wszystkich i wszystko, co stanie mu na drodze w pościgu za Dani, trójka bohaterek odkrywa, że ich ostatnią i jedyną nadzieją jest T-800 (Arnold Schwarzenegger) z przeszłości Sary.
Wojenna superprodukcja "Midway" to dzieło mistrza wielkich filmowych widowisk Rolanda Emmericha. Jedna z najważniejszych bitew w historii ludzkości, która odmieniła losy wojny na Pacyfiku, została ukazana z bezprecedensowym rozmachem. Gwiazdorska obsada w opowieści o braterstwie, przyjaźni, a przede wszystkim odwadze dowódców i żołnierzy, którzy zatriumfowali nad potężnym przeciwnikiem. Wojna na Pacyfiku, której początek dał atak Cesarskich Sił Powietrznych na bazę Pearl Harbour, od początku układała się po myśli japońskiego dowództwa. Duża część amerykańskiej floty wojenna uległa zniszczeniu, a dowództwo, szczególnie polityczne, nie potrafiło odnaleźć się w nowej sytuacji. W takich okolicznościach amerykańska baza na Midway pełniła rolę ostatniego szańca obrony, po przerwaniu którego Japonia zapanuje niepodzielnie na Pacyfiku co może przesądzić o losach wojny. Roland Emmerich dzieje bitwy pozwala nam śledzić oczami zwykłych marynarzy, pilotów, a także generałów i polityków, których decyzje miały zdecydować o życiu tysięcy ludzi.
Dramat Karima Aïnouza "Niewidoczne życie sióstr Gusmao" to zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz brazylijski kandydat do Oscara. W swoim nowym filmie reżyser przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50. Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści "Niewidzialne życie" Marthy Batalhy, przełożonej również na język polski. Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem. Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.
Tak jak w przypadku każdej komedii, bohaterowie filmu "Stan wyjątkowy" wzorowani są na stereotypowych postaciach kina, jak generał, minister, prezydent, strażnik więzienny, ale tym razem ci klasyczni bohaterowie zostali umieszczeni w absurdalnych sytuacjach, w których zachowywać będą się w zaskakujący sposób. Film Vinko Bresana to bowiem surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale, którego prześladuje pokusa popełnienia samobójstwa; ministrze chorwackiego rządu, który podczas uroczystości w więzieniu nieoczekiwanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia. W roli prezydenta w tej chorwacko-serbsko-polskiej koprodukcji wystąpił Daniel Olbrychski.
16-letnia Lois - główna bohaterka francuskiego dramatu dla młodzieży "100 kilo do gwiazd" - od dziecka ma tylko jedno marzenie: polecieć w kosmos, opuścić Ziemię, na której czuje się tak obca. Dziewczyna ma talent do matematyki i fizyki, ale jest problem unicestwiający te marzenia. Lois waży 100 kilogramów. Dziewczyna nie radzi sobie z sytuacją i wkrótce ląduje w ośrodku dla młodzieży z problemami. Tam spotyka Amélie, Stannę i Justine, trzy nastoletnie dziewczyny, które, tak jak ona, są gotowe zrobić wszystko, by odlecieć w kosmos.
W piątek do kin weszły też aż trzy animacje. Tytułowy niesforny baranek i jego rozbekana ferajna powracają w uroczej komedii science-fiction "Baranek Shaun. Farmageddon", która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach. Przed Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę?
Witajcie w Santa Clara, meksykańskim mieście cudów. To tutaj, raz do roku, duchy zmarłych przybywają do naszego świata, aby miło spędzić dzień w towarzystwie najbliższych. Jest to czas wielkiej radości dla wszystkich poza szesnastoletnią bohaterką animacji "Salma w krainie dusz". Osierocona dziewczynka nigdy nie poznała swoich rodziców i dlatego nie może sprowadzić ich na ziemię. Wszystko zmienia się, gdy w ręce Salmy wpada tajemniczy medalion. Dzięki mocy amuletu dziewczynka dowiaduje się, jak odszukać mamę i tatę. Wkrótce ona i jej przeszywani bracia, Jorge i Pedro, rozpoczną niezwykłą wyprawę, która przeniesie całą trójkę w zaświaty. W krainie duchów czeka ich wspaniała przygoda, w czasie której Salma odkryje prawdę o rodzinie oraz własnych, głęboko ukrytych zdolnościach. Mocach, o których nie miała dotąd pojęcia.
"Basia 3" to kolejna odsłona przygód ulubienicy przedszkolaków. W czterech nowych epizodach Basia, z właściwym sobie urokiem i energią, stawia czoła wyzwaniom codzienności: zmaga się z domowym bałaganem, radzi sobie z kolejnymi obowiązkami, nawiązuje nowe przyjaźnie i przygotowuje się do Świąt. Basia to 5-latka, która nie tylko uczy się świata wokół siebie, ale też go kształtuje. Rodzicom pozwala spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy i ma pozytywny wpływ na przyjaciół w przedszkolu. "Basia 3" to adaptacja książek z kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Reżyser Marcin Wasilewski zachował styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi.