Weekend w kinie: Po francusku
Osiem filmów wchodzi na ekrany polskich kin w piątek, 20 lipca. Najgłośniejsze z premier to z całą pewnością druga część thrillera akcji "Sicario", biograficzny "McQueen", a także francuskojęzyczne "Obietnica poranka", "Sztuka kłamania" i "Niezwykła przygoda fakira, który utknął w szafie.
Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? Dokument "McQueen" to oparta na faktach historia artysty - równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.
"Sicario 2": Soldado" to sequel kinowego hitu sprzed trzech lat. Matt (Josh Brolin) i Alejandro (Benicio del Toro) powracają na pogranicze amerykańsko-meksykańskie, by dopaść Carlosa Reyesa, narkotykowego barona, który trudni się także przemytem broni dla terrorystów. To co miało być szybką i stosunkowo prostą misją, wkrótce przeradza się w prawdziwą wojnę. Okazuje się bowiem, że Pentagon wydał zgodę na użycie oddziałów specjalnych i ciężkiego uzbrojenia do bezwzględnej walki z sojusznikiem terrorystów. Matt i Alejandro wiedzą, że te metody na pograniczu zamiast przynieść upragniony skutek, mogą wywołać katastrofę. Alejandro podejmuje się samotnej misji po drugiej stronie granicy, która każe mu się cofnąć w głąb mrocznej przeszłości, o której tak pragnął zapomnieć.
Od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej, "Obietnica poranka" Erica Barbiera opowiada niezwykłą historię Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów. Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do której żywił szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30. Film jest opowieścią o jego relacjach z ukochaną matką - zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina - pisarza.
Główni bohaterowie komedii "Sztuka kłamania" to kapitan Neuville (Jean Dujardin) - pozbawiony skrupułów, przebiegły... tchórz i Elisabeth (Mélanie Laurent) - szczera, rozważna i honorowa siostra niewinnej Pauline, czyli narzeczonej oficera. Pewnego dnia mężczyzna musi pilnie wyjechać, ale zapewniając ukochaną o swoim uczuciu, obiecuje, że będzie do niej często pisał. Niestety żaden jego list nigdy nie dociera do zrozpaczonej Pauline. Elisabeth postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i, podszywając się pod niesłownego Neuville'a, zaczyna pisać do porzuconej narzeczonej fałszywe wiadomości. Pewnego dnia kapitan niespodziewanie powraca do domu. W trosce o wrażliwe serce Pauline, Neuville i Elisabeth zmuszeni są brnąć w kolejne kłamstwa. Kobieta i mężczyzna prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych historiach, a ich finezja nie zna granic. W kłamstwach jednak łatwo można się pogubić...
Po śmierci matki, dorastający na ulicach Radżastanu, młody Aja - o którym opowiada przygodowa komedia "Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie", adaptacja bestsellerowej powieści Romaina Puértolasa, opuszcza Indie i wyrusza do Francji, aby znaleźć ojca, którego nigdy nie poznał. Kiedy tylko dociera do Paryża, nic nie idzie zgodnie z planem. Niespodziewany wypadek sprawia, że trafia na przedmieścia miasta do znanego sklepu meblowego. Tu poznaje Marie, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Jego nadzieje na miłość rozwiewają się, kiedy w wyniku szalonego zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż przez Europę. Czy spryt, humor i odrobina magii pozwolą mu wrócić do Paryża, aby znów spotkać Marie oraz odkryć tożsamość ojca?
Kanadyjski dramat "Oko na Julię" to love story widziana z perspektywy... drona, w reżyserii Kima Nguyena, autora nominowanego do Oscara za "Wiedźmę wojny". Gordon (Joe Cole) pracuje w amerykańskiej firmie ochraniającej rurociąg położony na północnoafrykańskiej pustyni. Za pomocą robota-drona bacznie obserwuje okolicę. Pewnego dnia na horyzoncie zjawia się dziewczyna - Ayusha (Lina El Arabi), która intryguje Gordona. Ten odkrywa, że rodzice chcą ją zmusić do zamążpójścia ze starszym mężczyzną, którego ona nie zna, podczas gdy jest zakochana w innym. Ta pustynna wersja Romeo i Julii wciąga Gordona, który postanawia pomóc parze. Jednak nie wszystko idzie po jego myśli. Sytuacja komplikuje się na tyle, że musi on przekroczyć swoje kompetencje, ale może w zamian znaleźć długo oczekiwaną miłość.
"Pierwsza noc oczyszczenia" to - jak sam tytuł wskazuje - prequel popularnej filmowej serii, a zarazem czwarta już jej odsłona. Za każdą tradycją kryje się rewolucja. Kolejny Dzień Niepodległości będzie świadkiem corocznego dwunastogodzinnego bezprawia. Zapraszamy na wydarzenie, które rozpoczęło się jako zwykły eksperyment. Aby zmniejszyć roczne współczynniki przestępczości, organizacja New Founders of America (NFFA) testuje socjologiczną teorię, kierując - w ciągu jednej nocy - agresję na określoną zamknięta społeczność. Ale kiedy przemoc ciemiężców spotyka się z agresją zmarginalizowanych, patologia rozprzestrzenia się z przedmieść na cały kraj.
Pasikonik Tonik - bohater animacji "Co w trawie piszczy" - jest prawdziwym włóczykijem. Przemierza świat w podskokach, nigdzie nie zagrzewając dłużej miejsca. Pewnego dnia trafia na łąkę tak piękną, że postanawia zatrzymać się tu na dłużej. Szczególnie, że wpadła mu w oko urocza i dobra Królowa Pszczół Margerytka. Zakochany polny konik gotów jest na wszystko, by mieszkańcy łąki uznali go za dobrego kumpla, a nawet przyjaciela. Niestety nie znając jeszcze miejscowych "układów" daje się omotać podstępnej osie i zamiast stać się przyjacielem, mimo woli zasłuży na miano wroga łąki. Tonik jednak nie daje się za czułki wodzić i zamiast się poddać i zwiać w świat, postanawia naprawić swe błędy, obronić łąkę przed armią szerszeni i zasłużyć na serce królowej.