Weekend w kinie: Pierwszy taki polski film. Wzbudza duże kontrowersje
Siedem filmów wchodzi na ekrany polskich kin w pierwszy weekend lutego. Jest wśród nich wzbudzająca kontrowersje rodzima "Dziewczyna influencera", a także komedia akcji w gwiazdorskiej obsadzie "Argylle. Tajny szpieg" i nominowana do Oscara "Obsesja". Stawkę uzupełniają: familijny "Cudowny chłopak. Biały ptak", sportowe "Wielkie marzenia", dokument "Pieśni ziemi" oraz animacja "Katak. Podwodna przygoda".
"Dziewczyna influencera" reklamowana jako pierwszy polski film o gwiazdach social mediów. To opowieść o ludziach, którzy prezentują na pozór idealne życie, pełne beztroskich i luksusowych podróży, markowych ubrań i niekończącej się zabawy. Jednak, jak pokazała Pandora Gate, głośna afera obnażająca prawdziwe oblicze YouTuberów, świat internetu skrywa wiele mrocznych tajemnic. "Dziewczyna influencera" to elektryzująca opowieść o sławie, pieniądzach, klątwie popularności, żądzy uwagi i cenie płaconej za bycie na topie. To obraz rzeczywistości, ukrytej za filtrami Instagrama, wystudiowanymi kadrami klipów z YouTube'a i lukratywnymi kontraktami sponsorów. Ponad wszystko jednak to przejmująca historia o tych, dla których liczba fanów i lajków określa poczucie własnej wartości, pasja graniczy z obsesją, a toksyczna rywalizacja rodzi mroczne sojusze.
Wchodząca gwiazda internetu Zosia (zjawiskowa Karina Rezner), znana pod nickiem Just Sophie, odkrywa, że jej chłopak, popularny YouTuber Komfi (Kamil Wodka), ma romans. Kiedy zdrada wychodzi na jaw i trafia na Pudelka, dziewczyna postanawia przyjąć ofertę uwielbianej przez internautów Violi (Olga Kalicka) i wraz z nią udać się w zagraniczną podróż za pieniądze sponsorów. Odwiedzający ekskluzywne kurorty na Cyprze, Ibizie, Malcie, Grecji i we Włoszech, walcząc o zasięgi i uwagę fanów, Zosia dołącza do elity polskich influencerów. Niestety miłosna afera z jej byłym chłopakiem staje się coraz głośniejsza, gdy ten wiąże się ze znaną fit-blogerką Paulą (Joanna Koroniewska-Dowbor), a o Violę upomina się dawna, mroczna przeszłość. Kiedy pikantne szczegóły i skrywane sekrety wychodzą na jaw, Zosię czeka konfrontacja z trudną do zaakceptowania prawdą o środowisku, do którego tak bardzo pragnęła należeć.
"Obsesja" to fascynujący thriller psychologiczny Todda Haynesa z brawurową rolą Natalie Portman, która prezentuje studium szaleństwa na miarę jej aktorskiego popisu w "Czarnym łabędziu". Film jest nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy scenariusz oryginalny". Aktorka Elizabeth (Portman) jest zafascynowana Gracie (Julianne Moore): historią jej życia, jej mężem (Charles Melton), domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic - i swojej wersji prawdy.
W filmie "Argylle. Tajny szpieg" Bryce Dallas Howard wciela się w Elly Conway, samotną autorkę bestsellerowych powieści szpiegowskich, dla której ideałem jest wieczór w domu z komputerem i kotem Alfiem. Ale kiedy fabuła fikcyjnych książek Elly - które koncentrują się na tajnym agencie Argylle'u i jego misji rozwikłania globalnego syndykatu szpiegowskiego, zaczyna odzwierciedlać działania prawdziwej organizacji szpiegowskiej, spokojne wieczory w domu stają się przeszłością. W towarzystwie Aidena, uczulonego na koty szpiega, Elly (nosząca Alfiego w plecaku) ściga się po całym świecie, aby być o krok przed zabójcami. Granica między fikcyjnym światem Elly a prawdziwym zaczyna się zacierać.
Film wyreżyserował Matthew Vaughn, autor takich produkcji, jak "Kick-Ass", "X-Men: Pierwsza klasa" oraz seria "Kingsman". Autorem scenariusza jest Jason Fuchs ("Wonder Woman"). Wrażenie robi gwiazdorska obsada produkcji. Znaleźli się w niej oprócz Bryce Dallas Howard m.in. Henry Cavill, Samuel L. Jackson, Catherine O'Hara, Bryan Cranston, John Cena, Ariana DeBose, Sam Rockwell oraz ikona muzyki Dua Lipa. Będzie to jej aktorski debiut.
Ekranizacja światowego bestsellera "Cudowny chłopak" porwała 1,5-milionową widownię w każdym wieku, dostarczając nie tylko znakomitej rozrywki, ale także wielkich wzruszeń i okazji do przemyśleń. Jej kontynuacja - "Cudowny chłopak. Biały ptak" - to kolejna niezwykła opowieść o potrzebie akceptacji, odwadze, miłości i walce o przetrwanie.
Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z "Cudownego chłopaka". Julian usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego, próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią. Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julienem poruszającą historią swojej młodości. Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliana?
"Pieśni ziemi" to dla reżyserki, która przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom, niezwykle osobisty film. Margreth Olin odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami rodziców, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Stosując podwójną skalę - mikro i makro - dokument odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny. Kamera towarzyszy jej ojcu przez cztery pory roku. Mężczyzna wędruje śladami przodków przez dzikie, górskie rejony swojej małej ojczyzny. Jego marszrucie towarzyszy głęboka refleksja nad sensem życia i relacjami człowieka z naturą.
11-letni Dom - główny bohater sportowego filmu dla całej rodziny "Wielkie marzenia" - chce być jak Dominik Hašek, gracz czeskiej reprezentacji w hokeja, której zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich w Nagano w 1998 roku wprowadziło Czechy w stan euforii. Chłopak postanawia założyć własną drużynę hokejową i wraz z przyjaciółmi przygotowuje się do decydującego meczu...
Tytułowy bohater animacji "Katak. Podwodna przygoda" należy do białuchów, których nazwa wywodzi się od białego koloru ciała. Nie są takie od urodzenia, jaśnieją z wiekiem. Skóra zwierzątka uparcie pozostaje szara, dlatego musi ono inaczej udowodnić całej gromadzie, że nie jest już dzieckiem. Gdy jego babcia opowiada z tęsknotą o dziadku żyjącym na drugim końcu oceanu, Katak postanawia wziąć sprawy w swoje płetwy. Podczas poszukiwania krewnego połączy siły z natrętnym, ale przezabawnym jesiotrem i przekona się, że warto było ćwiczyć nurkowanie. Młody ssak morski pozna siłę rodziny i wreszcie poczuje się wśród bliskich jak ryba w wodzie!