Reklama

Weekend w kinie: Na faktach

Aż dziewięć filmów wchodzi na ekrany polskich kin w piątek, 19 października. Najgłośniejsze z premier to z całą pewnością: kontrowersyjny "Climax" etatowego skandalisty kina Gaspara Noé, nawiązujące do autentycznych zdarzeń polskie dramaty: "Jak pies z kotem" i "53 wojny", a także przyszłoroczny oscarowy pewniak "Pierwszy człowiek".

"Climax" to hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90. film Gaspara Noé. Najnowsze dzieło reżysera kontrowersyjnych hitów: "Love", "Nieodwracalne" i "Wkraczając w pustkę" stało się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie okrzyknięto je szatańską wersją "Step Up". To inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu. Taneczna próba w rytm przebojów Daft Punk, Apex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś doprawił narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalny, psychodeliczny trip. Zarówno w Cannes, jak i podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu widzowie opuszczali salę podczas pokazu. Czy może być lepsza reklama?

Reklama

Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych "Dziewczyn do wzięcia", to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Reżyser oparł fabułę na swej relacji ze zmarłym w 2016 roku bratem Andrzejem - także filmowcem, twórcą między innymi "Hydrozagadki", "Pełni" i "Wrzeciona czasu". "Jak pies z kotem" to pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej (Olgierd Łukaszewicz), nagle zachoruje, młodszy - Janusz (Robert Więckiewicz) pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

Dramat "53 wojny" to pełnometrażowy debiut fabularny Ewy Bukowskiej, inspirowany autobiograficzną książką Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym". Anka (Magdalena Popławska) i Witek (Michał Żurawski) są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak lęk o życie Witka staje się coraz bardziej dojmujący. Zaczyna szykować się na najgorsze...

Po brawurowym "La La Land" reżyser Damien Chazelle i aktor Ryan Gosling ponownie połączyli siły.Tym razem w historycznej opowieści o misji NASA, dzięki której na Księżycu wylądował człowiek. "Pierwszy człowiek" skupia się na życiu Neila Armstronga (Gosling) w latach 1961-1969. To wstrząsająca, opowiedziana w pierwszej osobie historia na podstawie książki Jamesa R. Hansena. Zapis trudu, wyrzeczeń i poświęcenia, które wiązały się z jedną z najbardziej niebezpiecznych misji w historii ludzkości.

Stephanie (Anna Kendrick) - główna bohaterka "Zwyczajnej przysługi" - jest uroczą, ale dość naiwną i niewinną młodą mamą, dla której szczytem występku i ryzykanctwa jest przejście przez ulicę na czerwonym świetle. Emily (Blake Lively) zaś to piękna, wyzwolona kobieta sukcesu, która trzyma życie za rogi. Panie poznają się w szkole swoich synów i natychmiast się zaprzyjaźniają. Przyjaciółki muszą się wspierać, więc Stephanie zgadza się pewnego dnia odebrać ze szkoły synka Emily. Byłaby to jedynie tytułowa zwyczajna przysługa, gdyby nie fakt, że Emily nie pojawia się, by odebrać dziecko. I to przez kilka kolejnych dni. Dobroduszna Stephanie postanawia pomóc przystojnemu mężowi Emily w poszukiwaniach żony. Wkrótce okaże się jak mało wiedziała o swojej najlepszej przyjaciółce...

Francuski dramat "Z perspektywy Paryża" prezentowany był w sekcji Panorama na tegorocznym Berlinale. Pełen oczekiwań Etienne przenosi się z Lyonu do Paryża, aby studiować reżyserię filmową na Sorbonie. Na studiach poznaje Jean-Noëla i Mathiasa, którzy podzielają jego pasję do kina. Wspólnie omawiają kanon filmowy, czytają teksty Flauberta i Pasoliniego, słuchają Bacha i Mahlera. Mathias zachowuje się jednak podejrzanie - czasami znika na całe tygodnie i nikt nie wie, gdzie się wtedy podziewa. Etienne jest tym szczególnie zaniepokojony, kiedy odkrywa, że przyjaciel dzieli swój sekret z Annabelle, młodą kobietą, która mieszka razem z Etiennem i w której bohater jest potajemnie zakochany.


Akcja nowego filmu Siergieja Łoźnicy "Donbas" rozgrywa się w tytułowym wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa - konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.


Każdego roku we Włoszech, w Europie i na całym świecie coraz więcej osób twierdzi, że ich choroby są spowodowane demoniczną obecnością. Kościół katolicki reaguje na ten kryzys, coraz częściej mianując księży egzorcystów i organizując dla nich kursy szkoleniowe. Tylko w Rzymie i Mediolanie liczba egzorcystów wzrosła z sześciu do dwunastu, a Kościół powołał centrum telefoniczne do spraw nagłych wypadków. W Stanach Zjednoczonych liczba egzorcystów wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat dziesięciokrotnie, w Polsce jest ich ponad 150. Dokument "Uwolnij mnie", zwycięzca w konkursie "Horyzonty" na festiwalu w Wenecji, jest fascynującym spojrzeniem na wysiłki kapłanów na Sycylii, próbujących nadążyć za rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na egzorcyzmy kościelne.

Tytułowa bohaterka animacji "Książka Lili" nagle wypada ze swojego papierowego świata i zostaje uwięziona w miejscu, do którego nie należy. Tak zaczyna się wspaniała przygoda, podczas której Lila odkrywa, że jedyną osobą, która może ją uratować jest Ramon, właściciel książki, z której wypadła dziewczynka. Niestety, Ramon nie czytał jej od wielu lat. Co gorsza, nie jest już małym chłopcem i dawno przestał wierzyć w fantazje. Lila i jej przyjaciółka Manuela wyruszają w niebezpieczną podróż po Pustyni Utraconych Wspomnień, by dowiedzieć się co wydarzyło się w życiu Ramona. Czym zakończy się ich przygoda?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy