Reklama

Weekend w kinie: Ludobójcy i ludożercy

Aż osiem filmów wchodzi na ekrany polskich kin w piątek, 22 września. Wśród nich jest walczący właśnie o Złote Lwy na FPFF w Gdyni dramat "Ptaki śpiewają w Kigali". Inne głośne premiery to: sequel przebojowego filmu akcji "Kingsman", kanibalistyczny horror "Mięso" oraz animacja "Lego Ninjago: Film".

W rodzinie młodziutkiej Justine - głównej bohaterki horroru kanibalistycznego "Mięso" - wszyscy od pokoleń są lekarzami weterynarii i zagorzałymi wegetarianami. W wieku 16 lat Justine jest znakomitą uczennicą i obiecującą studentką. Rozpoczynając studia, daje się uwieść dekadenckiemu, bezlitosnemu i niebezpiecznemu światu. Już podczas pierwszego tygodnia otrzęsin, zdesperowana, by bez względu na koszty dostosować się do większości, łamie rodzinną tradycję, próbując surowego mięsa po raz pierwszy w życiu. Już wkrótce Justine przyjdzie stawić czoła konsekwencjom tego, co zrobiła oraz przede wszystkim - swemu prawdziwemu, nieoczekiwanemu "ja".

Reklama

"Ptaki śpiewają w Kigali" - wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu - to ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (reżyser zmarł w 2014 roku) - twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów "Papusza" i "Plac Zbawiciela". Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) - polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi - Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

"Kingsman: Złoty Krąg" to kontynuacja przeboju "Kingsman: Tajne służby", który zrewolucjonizował kino szpiegowskie i wprowadził na ekran agentów nowej generacji. Tym razem główni bohaterowie stają w obliczu wyjątkowego wyzwania. Gdy ich kwatera zostaje zniszczona, a los świata zawisa na włosku, brytyjscy agenci odkrywają, że w Stanach Zjednoczonych istnieje sprzymierzona organizacja szpiegowska o równie długiej i bogatej historii. Przedstawiciele dwóch elitarnych organizacji muszą teraz zapomnieć o dzielących ich różnicach i wspólnie stawić czoło nieobliczalnemu wrogowi, który dąży do władzy nad światem. Gra idzie o wyjątkowo wysoką stawkę, ale dla Eggsy’ego nie ma nic trudnego... W rolach głównych ponownie: Taron Egerton, Colin Firth, Mark Strong, a także Julianne Moore, Halle Berry, Channing Tatum i Jeff Bridges.

W animacji "Lego Ninjago: Film" do walki o Ninjago City staną: młody Lloyd, zwany również Zielonym Ninją, oraz jego przyjaciele - tajni wojownicy i Master Builderzy Lego. Grupie przewodzi mistrz kung-fu, Wu, równie mądry, co dowcipny. Bohaterowie muszą pokonać złego lorda, Garmadona - Najgorszego Gościa Wszech Czasów i jednocześnie ojca samego Lloyda. To epickie starcie mecha z mechem i ojca z synem wystawi na próbę członków groźnej, choć niezdyscyplinowanej grupy współczesnych wojowników ninja. Każdy z nich będzie musiał poskromić swoje ego i uczynić wszystko, by pokazać swoją prawdziwą moc.

Okrzyknięty współczesną "Tajemnicą Brokeback Mountain" brytyjski "Piękny kraj" to opowieść o uczuciu, które rodzi się na surowych, niedostępnych wzgórzach północnej Anglii. Johnny zajmuje się rodzinną farmą na prowincji w Północnej Anglii z dala od miasta. Ciężką, fizyczną pracę odreagowuje upijaniem się w lokalnym pubie i przypadkowym seksem. Kiedy na farmę przyjeżdża przystojny imigrant z Rumunii, Johnny odkrywa w sobie uczucia, których wcześniej nie znał. Wspólna praca na pastwiskach zbliża ich do siebie i daje Johnny'emu nadzieję na zmiany.

Fiński didżej i francuska architektka wchodzą do baru - na pierwszy rzut oka niezbyt to oryginalny początek filmu. A właśnie tak zaczynają się "2 noce do rana"... Marie-Josée Croze udaje się balansować pomiędzy tajemniczą kobiecością a rzeczowością biznesmenki. Widzimy ją przy laptopie lub z komórką przy uchu, załatwiającą interesy, aż w końcu zauważa przystojnego, wytatuowanego mężczyznę i okazuje się, że jest gotowa otworzyć się na tę znajomość. 

Pociąga ją jego hałaśliwy styl życia, beztroskie spędzanie czasu z przyjaciółmi w pubach i kawiarniach. Gdy on przechodzi obok jej stolika, ich oczy się spotykają. Jaakko (Mikko Nousiainen) zagaduje pierwszy, ale ona udaje, że nie mówi po angielsku.

To go nie odstrasza: razem wyruszają w miasto. Spędzają razem noc, ale przypadkowa przygoda przeradza się w coś więcej, gdy chmura wulkanicznych popiołów zasłanie niebo i sprawia, że wszystko loty zostają odwołane.



Francuska komedia "50 wiosen Aurory" Blandine Lenoir to ciepła opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć od nowa. Aurora (Agnes Jaoui) ma 50 lat. Niedawno rozstała się z mężem, a teraz straciła pracę i dowiedziała się, że będzie babcią. Kobieta czuje się powoli spychana na margines społeczeństwa, ale kiedy przypadkowo wpada na swoją wielką miłość z dawnych lat, postanawia zawalczyć o szczęście. Czy właśnie teraz nadszedł czas, aby zacząć wszystko od nowa?

Kiedy w 1991 roku Michel Houellebecq opublikował esej „Rester vivant” (ang. „To Stay Alive”), był wówczas pogrążonym w depresji rozwodnikiem, administratorem sieci komputerowej, próbującym swoich sił w poezji. Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop, który w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu przez wiele lat na scenie. Gwiazdor w zaciszu swojego ogrodu w Miami rozsmakowuje się w soczystych fragmentach houellebecqowskiej frazy. Fanem francuskiego pisarza stał się już kilka lat wcześniej, gdy za namową Erika Lieshouta, reżysera tego nietypowego projektu, napisał kawałki do jego wcześniejszego filmu, dokumentującego powstanie „Możliwości wyspy”. To wtedy nastąpiło pierwsze spotkanie rockmana i pisarza, które zaowocowało prawdziwą męską przyjaźnią. "Przeżyć: Metoda Houellebecqa" rejestruje odwiedziny Iggy’ego w domu Michela. Choć nie jest to do końca Michel, i nie jest to do końca jego dom…

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy