Weekend w kinie: Hejty i dnie
Siedem filmów weszło na ekrany polskich kin w pierwszy piątek marca. Najgłośniejszą z premier jest z całą pewnością druga część kultowej "Sali samobójców" w reżyserii Jana Komasy. Inne tytuły, na które na pewno warto zwrócić uwagę, to animacja "Naprzód", thriller "Niewidzialny człowiek" oraz dramaty "Biały, biały dzień" i "Cóż za piękny dzień".
Nowy film Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter" to druga część nagrodzonego Srebrnymi Lwami wielkiego przeboju z 2011 roku. Tomek (Maciej Musiałowski), student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Postanawia jednak ukrywać ten fakt przed światem i nadal pobiera pomoc finansową od państwa Krasuckich (Danuta Stenka, Jacek Koman) - rodziców Gabi (Vanessa Aleksander), przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci zaufanie i życzliwość swoich dobroczyńców. Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy - Pawła Rudnickiego (Maciej Stuhr). Wkrótce plan internetowego hejtera zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów, a droga do jego realizacji wiedzie przez wirtualny świat popularnej gry komputerowej.
Thriller Leigh Whannella "Niewidzialny człowiek" inspirowany jest klasyczną dziś powieścią autorstwa Herberta George'a Wellsa, a także jej pierwszą adaptacją z 1933 roku w reżyserii Jamesa Whale'a. Uwikłana w toksyczną, pełną przemocy relację z bogatym i znakomitym naukowcem, Cecilia Kass (Elisabeth Moss) ucieka od swego męża nocą, by ukryć się w domu siostry (Harriet Dyer) oraz ich wspólnego przyjaciela z młodości (Aldis Hodge). Kiedy jej mąż (Oliver Jackson-Cohen) popełnia samobójstwo, zostawiając jej fortunę, Cecilia zaczyna się obawiać, że jego śmierć jest oszustwem. Tymczasem seria niewytłumaczalnych przypadków, które dzieją się wokół kobiety, zaczyna być śmiertelnie niebezpieczna, zagrażając życiu tych, których kocha. Ale jak udowodnić coś, czego udowodnić się nie da? Cecilia, na granicy obłędu, czuje, że prześladuje ją niewidzialny człowiek.
Animacja "Naprzód" Dana Scanlona to najnowsza produkcja studia Disney/Pixar. Janko i Bogdan, dwóch nastoletnich braci elfów postanawia zbadać, czy magia wciąż istnieje. Chłopcy otrzymują na 16. urodziny Janka zaklęcie, dzięki któremu będą mogli przywołać do życia swojego nieżyjącego tatę. Uda się im to jednak tylko połowicznie... Bracia mają 24 godziny, aby odnaleźć drugie pół ojca! Aby zaklęcie zadziałało w pełni będą musieli odszukać mapę Manticory, legendarnej, nieustraszonej wojowniczki.
"W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją" - głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona Ingimundura (Ingvar Sigurðsson), która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Owdowiały policjant próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Pewnego dnia żona jednak do niego przemówi. Mężczyzna przypadkiem odkrywa jej tajemnicę, która po raz pierwszy od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Od tej pory zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się prawdy o ich wspólnej przeszłości. Gdy tama udawanego spokoju pęknie, nic nie powstrzyma przemocy. "Biały biały dzień" w reżyserii Hlynura Pálmasona to osnuta islandzką mgłą historia żalu, zemsty i bezwarunkowej miłości.
Biograficzny dramat "Cóż za piękny dzień" Marielle Heller to współczesna opowieść o tym, jak uprzejmość triumfuje nad cynizmem. Całość oparta jest na prawdziwej historii przyjaźni Freda Rogersa i dziennikarza Toma Junoda. Kiedy znużony życiem dziennikarz (Mathew Rhys) poznaje Freda Rogersa (Tom Hanks), powoli porzuca swój sceptycyzm, ucząc się empatii, uprzejmości i przyzwoitości od najbardziej lubianego w Ameryce sąsiada. Hanks za swoją kreację był nominowany do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA.
Dramat "Prawda" to pierwszy europejski film znanego japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy, laureata Złotej Palmy za "Złodziejaszków". Fabienne (Catherine Deneuve) to wielka gwiazda kina i królowa męskich serc. Wkrótce po tym jak aktorka publikuje swoje intymne wspomnienia, jej córka Lumir (Juliette Binoche) przybywa z Nowego Jorku do Paryża z mężem (Ethan Hawke) i dzieckiem. Ponowne spotkanie matki i córki szybko zmienia się w zaciętą konfrontację. W jej trakcie miłość zderzy się z dawnymi urazami, a tajona przez lata prawda w końcu ujrzy światło dzienne.
10-letni chłopiec, tytułowy bohater animacji "Jakub, Mimmi i gadające psy", nie mając na to specjalnej ochoty, spędza tydzień na przedmieściach Rygi u swojej charakternej kuzynki i jej taty. Dziewczynka daje odczuć kuzynowi, że za nim nie przepada. Jakub szybko znajduje jednak niezwykłych przyjaciół - poznaje gang gadających psów. Gdy w końcu udaje mu się porozumieć z kuzynką, pojawia się kolejne wyzwanie - do ulubionego parku Mimmi wkraczają buldożery. Na domiar złego jeden z psów zostaje uprowadzony. Dzieci i zwierzęta zwierają szyki, by uratować zielone miejsce i odnaleźć zaginionego czworonoga.