Weekend w kinie: Czarodzieje, gentlemani i wdowy
Aż dziewięć filmów wchodzi na ekrany polskich kin w piątek, 16 listopada. Najgłośniejsze z premier to: zwycięzca tegorocznego festiwalu w Berlinie, określany jako najodważniejszy film roku "Touch Me Not", "Utoya, 22 lipca" - o dramatycznych wydarzeniach, jakie rozegrały się na tytułowej wyspie w 2011 roku, superprodukcja "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda", sequel popularnej produkcji z 2016 roku, którego akcja rozgrywa się w magicznym uniwersum J.K. Rowling, a także "Gentleman z rewolwerem", zapowiadany jako ostatni obraz w karierze słynnego Roberta Redforda.
Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na Berlinale "Touch Me Not" to pochwała seksualności, oda do ludzkiego ciała i związanych z nim pragnień, a przede wszystkim - wezwanie do akceptacji odmienności. Adina Pintilie testuje w swoim filmie terapeutyczny potencjał dotyku, obnażenia ciała i emocji, a towarzyszy jej w tym trójka bohaterów. Każdy z nich mierzy się przed kamerą z tym, co ich blokuje, ogranicza, przeraża. Obserwując relacje między nimi, Pintilie stawia pytania o to, jak rozumiemy "intymność", "piękno", "związki" czy "pożądanie". W czasach, w których ciała - choćby kobiet, czy niepełnosprawnych - stały się polem ideologicznej bitwy to nagość okazuje się manifestacją wolności.
Akcja filmu "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda", do którego scenariusz napisała J.K. Rowling, rozpoczyna się w 1927 r., kilka miesięcy po tym, jak Newt (Eddie Redmayne) pomógł zdemaskować i schwytać niesławnego czarnoksiężnika Gellerta Grindelwalda (Johnny Depp). Ten dotrzymał danego wcześniej słowa i uciekł w dramatycznych okolicznościach. Cały czas gromadzi nowych zwolenników swojej sprawy - wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty. Jedyną osobą będącą w stanie go powstrzymać jest czarodziej, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela - Albus Dumbledore (Jude Law). Jednak Dumbledore nie obejdzie się bez pomocy swojego byłego ucznia Newta Scamandera, któremu już raz udało się pokrzyżować plany Grindelwaldowi. Przygoda ponownie splata losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Jednak misja ta będzie także sprawdzianem ich lojalności, kiedy będą stawiali czoła nowym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów.
Wielokrotnie oglądaliśmy Roberta Redforda w rolach charyzmatycznych buntowników, często na bakier z prawem. Rabował pociągi w "Butch Cassidy i Sundance Kid", był naciągaczem w kultowym "Żądle". Teraz, w "Gentlemanie z rewolwerem", powołuje do życia czarującego złodzieja, Forresta Tuckera, Punktem wyjścia dla scenariusza stał się reportaż Davida Granna z tygodnika "The New Yorker". Tucker miał w życiu tylko jeden fach, za to był w nim wyjątkowo dobry i oddawał się mu z niespotykaną radością. Tak się złożyło, że były to napady na banki. Na początku lat 80., będąc już w wieku, w którym inni myślą o emeryturze, wyruszył razem ze swoją szajką w ostatnią trasę po Ameryce, dokonując serii napadów. Dość nietypowych, gdyż "Gang Jedną Nogą Po Tamtej Stronie", jak ochrzciła go policja, za kluczową broń uznawał... urok osobisty.
Dramat "Utoya, 22 lipca" to nowe dzieło Erika Poppe, autora głośnych filmów "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie". Spotykamy się z 18-letnią Kają na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utøya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który potem zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy letniego obozu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by prawicowy ekstremista był teraz na wyspie? Kilka godzin po zamachu w Oslo szaleniec otworzył ogień do obozowiczów, zabijając 69 osób i raniąc ponad 100. Film otwierają dokumentalne ujęcia eksplozji, po których następuje próba odtworzenia doświadczeń ofiar drugiego zamachu. Scenariusz powstał na bazie prawdziwych zeznań ocalałych. Reżyser podąża kamerą za jedną z bohaterek, inscenizując feralne kilkadziesiąt minut walki o życie.
Thriller "Wdowy" Steve'a McQueena ("Głód", "Wstyd", "Zniewolony. 12 Years a Slave") powstał jako adaptacja serialu telewizyjnego z lat 80., który zrealizowano na podstawie powieści brytyjskiej autorki kryminałów Lyndy La Plante. Gwiazdami produkcji są: zdobywczyni Oscara i Złotego Globu Viola Davis, znana z roli w serii "Szybcy i wściekli" Michelle Rodriguez oraz Elizabeth Debicki, która zagrała m.in. w serialu "Nocny recepcjonista". "Wdowy" to historia czterech kobiet, których nie łączy nic z wyjątkiem długu, pozostawionego im w spadku przez zmarłych mężów, uwikłanych w działalność przestępczą. Kobiety nie mają innego wyjścia, jak wziąć sprawy w swoje ręce i zawiązać spisek, który pozwoli im narzucić światu ich reguły gry.
Dramat historyczny "Hashima" to jeden z najbardziej kasowych filmów w historii koreańskiej kinematografii. W kinach obraz zobaczyło ponad 7 milionów widzów. Scenografia została zbudowana od podstaw na niewidzianą dotąd skalę, a w obsadzie znaleźli się najbardziej popularni koreańscy aktorzy. Rok 1945. Korea znajduje się pod japońską okupacją. Lee Gang-ok jest szefem orkiestry i zarabia na życie grając zakazaną jazzową muzykę. Gdy próbuje przedostać się ze swoją córką i zespołem do Japonii, okazuje się, że cała grupa została oszukana przez Japończyków. Zamiast do Japonii trafiają na wyspę Hashima, gdzie są zmuszeni pracować w kopalni.
30 lat. 50 rozmów. Jedno pytanie. W dokumencie "Dlaczego jesteśmy kreatywni?" spotkamy się z największymi postaciami współczesnej kultury i popkultury. To oni mają dziś największy wpływ na to, co oglądamy, czego słuchamy, w co się ubieramy i jak myślimy. Wszyscy odpowiedzą na jedno przewrotne i intrygujące pytanie: dlaczego jesteście kreatywni? Poznamy odpowiedzi inspirujące, niektóre być może szokujące, ale też takie, które potrafią odmienić życie. Połączone stworzą fascynujący portret kilku pokoleń najbardziej wpływowych ludzi świata, zawarty w jednym z najbardziej oryginalnych filmów ostatnich lat. Na ekranie zobaczymy m. in. Davida Bowie, Björk, Wima Wendersa, Yoko Ono, Angelinę Jolie, Davida Lyncha, Quentina Tarantino, Bono, Nicka Cave'a, Stephena Hawkinga, Dalajlamę, Johna Cleese’a, Jimmy’ego Page’a, Vivienne Westwood czy Umberto Eco.
Lilli i Annibale - główni bohaterowie włoskiej produkcji "Chleb z nieba" - mieszkają w Mediolanie, choć "mieszkają" to niekoniecznie właściwe określenie. Są bezdomni. W Wigilię znajdują w śmietniku niemowlę. Para zabiera je do najbliższego szpitala, ale tam czeka ich nie lada niespodzianka. Ani lekarze, ani pielęgniarki... nie widzą dziecka! Czemu jedni je widzą, a inni nie? Co trzeba zrobić, by zobaczyć dziecko? Jak rozwikłać tę zagadkę? Komedia, która nie tylko bawi, ale też głęboko dotyka serc widzów. Nie będzie nikogo, kto po seansie nie zada sobie pytania: czy mnie byłoby dane zobaczyć to dziecko?
Akcja animacji "Poczta Świętego Mikołaja" rozgrywa się w sekretnym miejscu na Antarktydzie, gdzie żyją od wieków wszystkie duchy Bożego Narodzenia. Pośród wielu innych mieszkają tam między innymi: nasz Święty Mikołaj, Trzej Mędrcy ze wschodu oraz Hoteiosho z Japonii. Kiedyś mieszkał tam także Monopolish - duch świąt ze starożytnego Rzymu - lecz został wygnany gdyż chciał być jedynym Mikołajem dla całego świata. Teraz Święta są zagrożone bo Monopolish porwał japońskiego Mikołaja i coroczny zjazd Mikołajów nie może się odbyć. A to jeszcze nie wszystko bo Monopolish planuje porwać wszystkich Mikołajów i sam zostać jedynym, złym duchem Świąt. Cała nadzieja w małej elfce zwanej Pixi Post. To ona przebrana za człowieka ruszy na misję by uratować święta i prezenty dla wszystkich dzieci na świecie.