Reklama

Waldemar Dziki: Reżyser, producent, mąż

16 września mija pięć lat od śmierci Waldemara Dzikiego, reżysera i producenta filmowego, byłego męża Małgorzaty Foremniak i Darii Trafankowskiej. Mężczyzna zmarł w wieku 59 lat w Barcelonie, na kilkanaście dni przed 60. urodzinami.

16 września mija pięć lat od śmierci Waldemara Dzikiego, reżysera i producenta filmowego, byłego męża Małgorzaty Foremniak i Darii Trafankowskiej. Mężczyzna zmarł w wieku 59 lat w Barcelonie, na kilkanaście dni przed 60. urodzinami.
Waldemar Dziki /Jacek Barcz /Agencja FORUM

Waldemar Dziki urodził się 28 września 1956 roku w Zakopanem. W 1980 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi

Debiutował trzy lata później filmem "Kartka z podróży", wyróżnionym m.in. Nagrodą im. Andrzeja Munka oraz nagrodą za debiut i główną rolę męską na festiwalu filmowym w Gdańsku (obecnie Gdyni). Jego akcja toczyła się w pierwszych latach II wojny światowej, za murami getta, a głównym bohaterem był polski żyd, intelektualista i samotnik, którego Niemcy przeznaczyli do sprzątania ulic.

Reklama

Kolejnym filmem Dzikiego było również pokazywane na festiwalu filmowym w Gdańsku "Cudowne dziecko" (1986). Bohaterem obrazu był dwunastoletni Piotr, który odkrywa u siebie zdolności psychokinetyczne.

Za tę ostatnią produkcję Dziki otrzymał wiele nagród, m.in. Złotego Motyla na MFF dla dzieci w Teheranie, Grand Prix na MFF w Belgradzie, Grand Prix na MFF w Figueira da Foz, nagrody jury dziecięcego na MFF w Moskwie, Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego w grupie filmów dla dzieci starszych oraz Nagrodę Jury Dziecięcego "Marcinek" (Kryształowe Koziołki) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!".

W kolejnych latach artysta wyreżyserował też m.in. film "Lazarus" (1993) oraz serial "Bank nie z tej ziemi" (1993).

Po raz ostatni Dziki stanął za kamerą za sprawą dramatu sensacyjnego "Pierwszy milion" (1999). Akcja filmu rozgrywała się na początku lat 90 i opowiadała o trzech kumplach z dzieciństwa, którzy dorabiają się na giełdzie. Sprowadza to na nich uwagę niebezpiecznego prominenta z półświatka.

Następnie Dziki skupił się na produkcji filmowej. Przyczynił się do sukcesu takich obrazów, jak m.in. "Ajlawju", "W pustyni i w puszczy", "Jak to się robi z dziewczynami" i "Pitbull".

W 2007 Waldemar Dziki objął stanowisko dyrektora generalnego ukraińskiej stacji telewizyjnej TRK-Ukraina. Wcześniej był związany z Polsatem.

Waldemar Dziki był trzykrotnie żonaty. Był mężem Darii Trafankowskiej (zmarła w 2004 roku), z którą ma syna Wita. Drugą żoną reżysera była kolejna znana aktorka, Małgorzata Foremniak (1993-2011). Adoptowali razem dwójkę dzieci.

Po kilkunastu latach małżeństwa pojawiły się informacje o romansach zarówno Dzikiego, jak i Foremniak. Aktorka przyznała się m.in. do związku z Rafałem Maserakiem, którego poznała podczas udziału w "Tańcu z gwiazdami".

Ostatnią żoną Dzikiego była natomiast młodsza od niego o 28 lat Marta Eljasiak, pochodząca z Ukrainy właścicielka biura projektowania wnętrz.

Waldemar Dziki przez lata zmagał się z poważną chorobą. O śmierci reżysera i producenta poinformował na swym profilu na Facebooku jego przyjaciel, scenarzysta Cezary Harasimowicz.

Dla Małgorzaty Foremniak wiadomość o śmierci byłego męża była szokiem. "Moja córka Ola kochała Dzikiego jak własnego ojca. Był dla niej drogowskazem. Mieli wyjątkowe relacje" - wspominała aktorka.

Waldemar Dziki został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Dziki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy