Reklama

Von Trier "zupełnie oszalał"?

"Duński reżyser zupełnie oszalał. Nie możemy akceptować tego typu postawy" - powiedział na łamach "Le Parisien" francuski minister kultury Frederic Mitterrand, komentując środową wypowiedź von Triera na temat Adolfa Hitlera na festiwalu filmowym w Cannes.

W związku ze środową wypowiedzią na temat Adolfa Hitlera duński reżyser Lars Von Trier został w czwartek ze skutkiem natychmiastowym uznany za osobę niepożądaną na festiwalu filmowym w Cannes. Jego film nie został jednak wykluczony z konkursu o Złotą Palmę.

Jest to pierwsza tego typu decyzja komitetu festiwalowego w całej jego historii. Prezydent festiwalu podkreśla, że "kara dotyczy człowieka, nie dzieła".

Jak podaje "Le Parisien", po obradach komitetu, prezydent festiwalu nakazał Larsowi von Trierowi powstrzymanie się od dodatkowych wypowiedzi. Nawet, jeśli jego film zostanie nagrodzony w przyszłą niedzielę, reżyser jest proszony o nie odbieranie nagrody osobiście. "Meta Foldager, jedna z producentek 'Melancholii' powiadomiła, że Lars von Trier dostosuje się do tych reguł".

Reklama

Charlotte Gainsbourg, która gra jedną z głównych ról w "Melancholii", przyznała - jak napisał o tym "L'Express" - że "jest zbulwersowana, tak samo jak reszta ekipy filmowej wypowiedzią von Triera". Zmęczona zamieszaniem, aktorka postanowiła opuścić Cannes i wrócić do Paryża.

Francuski minister kultury, Frederic Mitterrand nie kryje swojego rozczarowania wypowiedziami von Triera i popiera decyzję komitetu festiwalu. Mitterrand w swej wypowiedzi dla "Le Parisien" oznajmił, że "duński reżyser zupełnie oszalał. Nie możemy akceptować tego typu postawy. Dla von Triera nie ma już miejsca na festiwalu w Cannes, którego celem jest wymiana kulturalna i artystyczna. Tego typu wypowiedzi i przekonania nie mają miejsca w kontekście festiwalowym ani nigdzie indziej".

Po burzy w mediach, na prośbę komitetu festiwalu, Lars von Trier opublikował komunikat prasowy, cytowany przez liczne media, m.in. przez "Liberation", w którym wyznaje: "Nie jestem antysemitą, ani rasistą, ani nazistą. Jeśli moje wypowiedzi zraniły kogoś, chciałbym za to bardzo szczerze przeprosić. Powinienem był milczeć albo w ogóle nie przyjeżdżać do Cannes, bo nie jestem przyzwyczajony do wypowiadania się przed tyloma dziennikarzami".

Lars von Trier - "Rozumiem Hitlera":


Thierry Fremaux, jeden z organizatorów festiwalu, który zna bardzo dobrze Larsa von Triera, przyznaje na łamach "Le Figaro": "Jego wypowiedzi są tym bardziej dziwne, że jego żona i dzieci są Żydami! Zresztą von Trier uwielbia prowokować. Na festiwal przyjechał z wytatuowanym słowem FUCK na pięści, eksponując ją cały czas przed fotoreporterami".

Natomiast według francuskiego reżysera Claude'a Leloucha, cytowanego przez "Le Parisien", Lars von Trier popełnił "prawdziwe filmowe samobójstwo" którym niechlubnie zapisze się w historii kina.

Głównymi bohaterkami "Melancholii" są dwie siostry grane przez Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg. Młodsza wychodzi właśnie za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta, grożąc końcem świata. Przyszłego męża gra Alexander Skarsgard, jego świadka - Stellan Skarsgard (faktycznie ojciec Alexandra), a John Hurt wciela się w ojca sióstr. W filmie pojawiają się także Charlotte Rampling, Kiefer Shuterland oraz Udo Kier.

Polska premiera "Melancholii" zaplanowana jest na 27 maja.


Zastanawiasz się, jak spędzić wieczór? A może warto obejrzeć film? Sprawdź nasz repertuar kin!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Melancholia | Cannes | Melancholia | von Trier

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy