Tydzień kina hiszpańskiego
18 filmów, zaliczanych do najciekawszych hiszpańskich produkcji ostatnich lat, zaprezentowanych zostanie w ramach rozpoczynającego się 15 marca w Warszawie 7. Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Seanse odbędą się także w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. Impreza potrwa do 31 marca.
W ramach 7. Tygodnia Kina Hiszpańskiego pokazane zostaną filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe.
"Wybraliśmy tytuły, które pozwalają ocenić bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. Będzie można zobaczyć historyczne superprodukcje, poruszające kino społeczne, filmy spoglądające w trudną przeszłość kraju, bajkowe fantazje i inteligentne komedie" - wyjaśniają organizatorzy.
Przedstawione zostaną m.in. filmy: "Camaron" (2005, reż. Jaime Chavarri), "Metoda Gronholma" (2005, reż. Marcelo Pineyro) i "Trudne czasy" (2005, reż. Manuel Martin Cuenca).
Bohaterem obrazu "Camaron" jest wirtuoz muzyki flamenco, kompozytor i pieśniarz, Jose Monge Cruz o przydomku "Camaron" (po polsku "krewetka"). Film opowiada o jego burzliwym życiu i pracy. "Camaron" zrobił wielką karierę, jednak nie potrafił poradzić sobie z popularnością i bogactwem, co doprowadziło go do przedwczesnej śmierci. Obraz przedstawia najważniejsze etapy kariery muzyka i jego przyjaciół po fachu, m.in. słynnego gitarzysty Paco de Lucii. Cruz zmarł w wieku 42 lat, na jego pogrzeb przyszło ponad 100 tys. ludzi.
"Metoda Gronholma" ("El metodo") to film produkcji hiszpańskiej, ale wyreżyserowany przez Argentyńczyka, Marcelo Pineyro. Reżyser przedstawił w nim świat korporacyjny. Pokazał grupę rywalizujących ze sobą kandydatów na pracowników pewnej firmy. Poddani serii dehumanizujących testów, wymyślonych przez departament zasobów ludzkich korporacji, walczą ze sobą, popadając przy tym w paranoję podejrzliwości, lęku i zdrady. Są zimni, wyrachowani i pozbawieni skrupułów. Film ma m.in. pokazać, jak stosowane w firmach strategie "naturalnej" selekcji pozbawiają ludzi godności.
Akcja "Trudnych czasów" ("Malas temporadas") rozgrywa się w sercu Madrytu. Grupa ludzi próbuje odnaleźć się w chaosie miejskiego życia. Ana pracuje w centrum pomocy dla imigrantów, nie ma natomiast czasu dla swojego nastoletniego syna. Carlos, kubański imigrant, marzy o ucieczce do Miami, zaś były więzień, Mikel, próbuje uczyć się życia na wolności, jednak jego myśli skupione są wciąż na przeszłości. Wszystkich tych ludzi łączy m. in. poczucie wyobcowania.
W ramach specjalnego pokazu zaprezentowany zostanie znany hiszpański film "Wózek" ("El Cochecito", 1960), którego reżyserem był Włoch, Marco Ferreri. "Wózek" otrzymał nagrodę krytyków filmowych, FIPRESCI na festiwalu filmowym w Wenecji w 1960 roku.
W Warszawie pokazy filmów odbywać się będą w kinie Muranów i w Kinotece (15-22 marca), w Krakowie - w kinie Pod Baranami (19-25 marca), we Wrocławiu - w kinie Warszawa (21-27 marca), w Łodzi - w kinie Charlie (23-29 marca), a w Poznaniu - w kinie Pałacowym (25-31 marca).
Organizatorami przedsięwzięcia są: Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa, we współpracy z Agencją Promocji Manana.