Reklama

Tokijski pop czy szanghajski blues? Festiwal Pięć Smaków odsłania kolejne karty!

Kultowy japoński akcyjniak, slapstickowe arcydzieło z Pachnącego Portu, komedia, która zainspirowała "Między słowami" i legendarny manifest hongkońskiej Nowej Fali! W tym roku na Pięciu Smakach będzie można zobaczyć legendarne filmy, z których część nie była nigdy pokazywana w Polsce. Organizatorzy przypominają, że już od dziś dostępne są karnety na tegoroczny festiwal – zarówno na edycję stacjonarną, jak i online.

18. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków startuje już za 2 miesiące! Symbolizowane przez Drewnianego Smoka wydarzenie odbędzie się w dniach 13-20 listopada w warszawskich kinach Muranów oraz Kinoteka, a w wersji online potrwa aż do 3 grudnia na stronie piecsmakow.pl.

Jak co roku, selekcjonerzy Pięciu Smaków odwiedzili najważniejsze festiwale, m.in. w Rotterdamie, Osace, Udine, Cannes i Wenecji. Obejrzeli tam setki filmów, by skomponować program, który nie tylko przybliży interesujące tematy czy twórców, ale poruszy też wrażliwość widzów. Od skromnych, kontemplacyjnych filmów począwszy, przez pełne dobrej energii komedie romantyczne, na zapierających dech w piersi skalą produkcji skończywszy - program 18. Pięciu Smaków dostarczy wielu emocji wszystkim, którzy cenią dobre kino i kulturę Azji. 

Reklama

18. Pięć Smaków to sześć starannie przygotowanych sekcji, które zachęcają do spojrzenia, jak poprzez film można dekonstruować i rozładowywać napięcia społeczne. W tym roku organizatorzy stworzyli następujące pasma:

  • Asian Cinerama,
  • Nowe Kino Azji,
  • Focus: Środowisko,
  • Tokijskie opowieści,
  • Portret: Stanley Kwan,
  • Odrestaurowana klasyka.

Odrestaurowana klasyka - ponadczasowe dzieła, które zyskały uznanie na całym świecie

Sekcja, w której rządzi styl i kultowość, a długo niedostępne tytuły w końcu mogą wybrzmieć na dużym ekranie we wspaniale odnowionej postaci. To wyjątkowy prezent dla kinofilskiej widowni - składa się z tytułów formacyjnych dla lokalnych ruchów filmowych, a także z ulubionych arcydzieł azjatyckiej publiczności, bez których trudno mówić zarówno o niezależnym, jak i komercyjnym kinie współczesnym. 

Filmy wchodzące w skład sekcji "Odrestaurowana klasyka" to dzieła zrealizowane przez niepokornych i nieprzeciętnych autorów, którzy szli pod prąd, odkrywając nowe ścieżki X muzy. Warto je poznać, by przeżyć niezwykłe przygody i lepiej zrozumieć historię kina, przepływ inspiracji między artystami ze wszystkich kontynentów.

Filmy z sekcji "Odrestaurowana klasyka":

  • "Shanghai Blues" ("Shanghai zhi ye", reż. Tsui Hark, Hongkong, 1984) [tylko kino]
  • "Namaszczony do zabijania" ("Branded to Kill", reż. Seijun Suzuki, Japonia, 1967) [kino+online]
  • "Tokyo Pop" (reż. Fran Kubel Kuzui, Japonia, USA, 1988) [kino+online]
  • "Nomad" ("Lie huo qing chun", reż. Patrick Tam, Hongkong, 1982) [tylko kino]

Projekcje "Shanghai Blues" będą pierwszym spotkaniem pięciosmakowej publiczności z Tsui Harkiem, artystą totalnym, który zrewolucjonizował światowe kino popularne. Eksperymenty wizualne Seijuna Suzukiego do dzisiaj onieśmielają i inspirują filmowców, a "Namaszczony do zabijania" dowodzi jak uniwersalnym gatunkiem jest noir. "Nomad" wskazał drogę hongkońskim nowofalowcom na początku lat 80., a bez "Tokyo Pop" Sofia Coppola prawdopodobnie nie nakręciłaby "Między słowami".

Karnety na 18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków już w sprzedaży!

18. edycja festiwalu Pięć Smaków odbędzie się w formule hybrydowej:

  • online, w całej Polsce: 13 listopada - 1 grudnia 2024, online, karnety w cenie 200 złotych,
  • stacjonarnie: 13-20 listopada 2023, Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka, karnety w cenie 380 złotych.

Zobacz też: Zamiast promować film, spędzi czas w sądzie. Sypią się oskarżenia

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Pięć Smaków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama