Reklama

"The Island": Film Pawła Pawlikowskiego wstrzymany. Gwiazdy porzucą projekt?

W Hollywood rozpoczął się sezon na strajki. Po trwającym właśnie strajku scenarzystów, kolejne protesty zapowiadają także aktorzy należący do Gildii Aktorów Ekranowych SAG-AFTRA. Te mają rozpocząć się już 1 lipca. Sytuacja ta ma poważny wpływ na powstające właśnie niezależne projekty filmowe. Panująca w Hollywood niepewność sprawia, że firmy wycofują się z ubezpieczania takich produkcji. Jedną z pierwszych ofiar takiego stanu rzeczy jest film "The Island" Pawła Pawlikowskiego. W głównych rolach wystąpić w nim mają Joaquin Phoenix i Rooney Mara.

W Hollywood rozpoczął się sezon na strajki. Po trwającym właśnie strajku scenarzystów, kolejne protesty zapowiadają także aktorzy należący do Gildii Aktorów Ekranowych SAG-AFTRA. Te mają rozpocząć się już 1 lipca. Sytuacja ta ma poważny wpływ na powstające właśnie niezależne projekty filmowe. Panująca w Hollywood niepewność sprawia, że firmy wycofują się z ubezpieczania takich produkcji. Jedną z pierwszych ofiar takiego stanu rzeczy jest film "The Island" Pawła Pawlikowskiego. W głównych rolach wystąpić w nim mają Joaquin Phoenix i Rooney Mara.
Co z "The Island" Pawła Pawlikowskiego? /John Phillips /Getty Images

Jeszcze w tym miesiącu w Hiszpanii miały rozpocząć się zdjęcia do nowego filmu laureata Oscara za film "Ida", Pawła Palikowskiego. Jak informuje portal "Variety", choć wszystko było już gotowe do startu kamer, twórcy "The Island" otrzymali wiadomość, że produkcja nie została ubezpieczona. W zaistniałej sytuacji gwiazdy filmu, Joaquin Phoenix i Rooney Mara, wrócili z Europy do domu i nie wiadomo, kiedy znów polecą na plan.

Reklama

Strajk SAG-AFTRA? Aktorzy w Hollywood też zapowiadają protesty

Wycofanie się firmy ubezpieczeniowej ze sprawowania opieki nad "The Island" nie spowodowało póki co żadnych innych zmian w planowanym projekcie. Zarówno gwiazdy jak i twórcy filmu pozostają z nim związani i nie zrezygnowali z produkcji. Pod znakiem zapytania stoi jedynie to, kiedy będzie można ją rozpocząć. Ubezpieczeniem filmu miała zająć się firma Film Finances Inc. Nie udało się znaleźć innej, która by ją zastąpiła.

Taka sytuacja jest problematyczna głównie dla dużych produkcji niezależnych, a taką właśnie był film "The Island". Wycofanie się firm ubezpieczeniowych w obawie przed strajkiem kolejnego związku zawodowego w Hollywood, nie jest tak uciążliwe dla produkcji dużych studiów filmowych, które ryzyko opóźnień w powstaniu ich filmów biorą na siebie. "Problem nie zniknie, dopóki nie będzie jasne, co dalej z możliwym strajkiem SAG-AFTRA, a tego nie należy się spodziewać do końca przyszłego miesiąca" - mówi cytowany przez "Variety" przedstawiciel jednego z ubezpieczycieli.

To kolejny cios dla kina niezależnego. Z podobną sytuacją musiało mierzyć się już w trakcie pandemii COVID-19, kiedy to z powodu braku ubezpieczenia nie powstało nawet do czterystu projektów. O ile produkcje z mniejszym budżetem znalazły sposób na poradzenie sobie z problemem, przy filmach z budżetem w granicach 10-15 milionów dolarów, nie było to możliwe bez dodatkowego wsparcia.

7 czerwca rozpoczną się rozmowy SAG-AFTRA ze zrzeszającą producentów filmowych organizacją AMPTP. Podpisany przez nie obecny kontrakt wygasa 30 czerwca. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, 1 lipca rozpocznie się strajk ponad 160 tysięcy artystów należących do SAG-AFTRA. Już teraz można przypuszczać, że sytuacja nie znajdzie łatwego rozwiązania. Pomimo kilku tygodni strajku scenarzystów, AMPTP do tej pory nie ugięło się pod ich żądaniami i nic nie wskazuje na to, by strajk zakończył się w najbliższym terminie.

"The Island": Joaquin Phoenix i Rooney Mara - razem w życiu i na ekranie

W październiku ub.r. serwis Variety poinformował, że obraz Pawlikowskiego będzie luźno inspirowany prawdziwą historią. "The Island" ma opowiadać o amerykańskiej parze, która z dala od cywilizacji, na bezludnej wyspie postanawia stworzyć sobie raj. "Jednak Eden okazuje się trudny do osiągnięcia, szczególnie gdy europejska hrabina dowiaduje się o ich planach i przybywa na wyspę wraz z dwoma kochankami, którzy planują przejąć teren i zbudować tam luksusowy hotel. Zgodnie z oficjalnym opisem to wydarzenie zapoczątkuje wojnę psychologiczną, w której 'uwodzenie i zazdrość' przeradzają się w 'zdradę i w końcu morderstwo'" - napisano.

Jak przypomniano, Joaquin Phoenix i Rooney Mara prywatnie są parą. "Ostatnio wystąpili razem w 'Marii Magdalenie'. Phoenix jest laureatem Oscara za 'Jokera' i ponownie zagra tę postać w 'Joker: Folie a Deux'. Inne jego znaczące osiągnięcia to role w 'Mistrzu', 'Gladiatorze' i w nowym filmie Ridleya Scotta 'Napoleon', w którym wykreuje tytułową postać. Z kolei Mara ma na swoim koncie docenione nominacjami do Oscara role w 'Carol' i 'Dziewczynie z tatuażem'" - czytamy.

Portal dodał, że "The Island" to tytuł roboczy filmu. Za scenariusz odpowiada Pawlikowski. Producentami obrazu zostali Tanya Seghatchian i John Woodward, producentem wykonawczym - Reno Antoniades, a polską współproducentką - Ewa Puszczyńska. "Paweł jest mistrzem mocnego dramatu i nie ma sobie równych w tworzeniu atrakcyjnych, emocjonalnie złożonych postaci (...). W 'The Island' walka o władzę, miłość i śmierć jest potęgowana przez filmowy styl Pawła, który włączy do opowieści piękno natury na odludnej wyspie" - powiedziała Seghatchian, cytowana w artykule.

"The Island" ma być pierwszym filmem Pawlikowskiego od czasu "Zimnej wojny", która w 2018 r. podczas festiwalu w Cannes zapewniła mu nagrodę za najlepszą reżyserię, a rok później - nominacje do Oscara w kategoriach najlepszy reżyser i film nieanglojęzyczny. Twórca ma na swoim koncie również m.in. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za "Idę".

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Pawlikowski | Rooney Mara | Joaquin Phoenix
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy