Reklama

Tatum O'Neal: Dramatyczne losy gwiazdy

Miała 11 lat, kiedy zdobyła Oscara za rolę w filmie "Papierowy Księżyc". Była najmłodszą laureatką tej nagrody w historii kina. Nie przyniosło jej to jednak szczęścia - ani w życiu zawodowym, ani prywatnym. Nigdy nie zrobiła wielkiej kariery. W niedzielę, 5 listopada 2023 roku, Tatum O'Neal obchodzi 60. urodziny.

Miała 11 lat, kiedy zdobyła Oscara za rolę w filmie "Papierowy Księżyc". Była najmłodszą laureatką tej nagrody w historii kina. Nie przyniosło jej to jednak szczęścia - ani w życiu zawodowym, ani prywatnym. Nigdy nie zrobiła wielkiej kariery. W niedzielę, 5 listopada 2023 roku, Tatum O'Neal obchodzi 60. urodziny.
Tatum O'Neal w 1981 roku, fot. Tom Gates /brak /Getty Images

Tatum O'Neal: Od dziecka na ekranie

Tatum O'Neal to córka hollywoodzkiego gwiazdora Ryana O'Neala, znanego z ról w kultowym melodramacie "Love Story" i produkcji Stanley'a Kubricka "Barry Lyndon". W filmie, za rolę w którym dostała Oscara - "Papierowy Księżyc", zagrała u boku ojca. Miała wtedy 11 lat. W 1974 roku nagrodzono ją również Złotym Globem dla najbardziej obiecującej aktorki.

Reklama

"Uczucie, które najbardziej kojarzy mi się ze zdobyciem Oscara, to wszechogarniający smutek i poczucie odrzucenia przez rodziców" - przyznawała we wspomnieniach.

O tym, jak wyglądało jej życie O'Neal opowiadała wielokrotnie w wywiadach - na łamach prasy i w telewizji. Jako dziecko mieszkała na ranczo w Kalifornii.

"Matka właściwie porzuciła mnie i Griffina [młodszy brat Tatum - red.], zostawiając nas w nędzy - wygłodniałych, bez butów, obdartych, bitych i wykorzystywanych przez kolejnych mężczyzn przewijających się przez jej życie" - napisała aktorka w swojej autobiografii.

Już jako 8-latka paliła papierosy, jako 12-latka poznała marihuanę, trzy lata później spróbowała kokainy. 

Kiedy zamieszkała z ojcem w Malibu, przez ich dom przewijało się mnóstwo kobiet - Bianca Jagger, Ursula Andress, Barbra Streisand, Angelica Huston, Diana Ross, Farrah Fawcett. "Zawsze wszystko słyszałam" - wspominała po latach Tatum.

Burzliwe życie prywatne

Nikt się nią nie zajmował. Jej kariera nie rozwijała się, a ona potrzebowała po prostu mamy i taty. Następny film Tatum, "Wielka gonitwa" z 1978 roku, nie odniósł już sukcesu. Brała narkotyki, nie stroniła od alkoholu. Miała 15 lat, kiedy próbowała podciąć sobie żyły.

Zdecydowanie większe zainteresowanie wzbudzało jej życie osobiste. Pisano, że flirtowała z pięć lat od niej starszym Michaelem Jacksonem. Wokalista opisywał Tatum jako swą "pierwszą miłość", choć szybko okazało się, że oboje mieli o niej inne wyobrażenie.

Kolejnym chłopakiem Tatum O'Neal był starszy o cztery lata znany tenisista John McEnroe. Poznali się w 1984 roku na imprezie, a dwa miesiące później zamieszkali razem w nowojorskim apartamencie sportowca. Tatum często zostawała w nim sama, gdy mężczyzna wygrywał kolejne turnieje. Samotność spowodowała, że sięgnęła po kokainę. Trzykrotnie trafiła do ośrodka odwykowego.

Po jakimś czasie okazało się, że Tatum O'Neal spodziewa się dziecka tenisisty. "W ciąży zawsze byłam czysta" - mówiła aktorka. Wzięli ślub w sierpniu 1986 roku. Trzy miesiące wcześniej przyszedł na świat ich syn Kevin, a rok później Sean. W 1991 roku doczekali się trzeciego dziecka, córki Emily. Jednak szczęście małżeńskie nie trwało długo. John przeżywał załamanie kariery i nie pozwalał jej wrócić do aktorstwa, ona wciąż miała problem z narkotykami.

W 1992 roku rozpoczęła się burzliwa sprawa rozwodowa, która zakończyła się w czerwcu 1994 roku. Po rozwodzie O’Neal znowu pogrążyła się w nałogu. McEnroe wystąpił do sądu o pozbawienie jej praw rodzicielskich. W 2008 roku została aresztowana za posiadanie narkotyków.

W ostatnich latach aktorka pojawiała się sporadycznie w filmach i serialach w drugorzędnych rolach. Dzisiaj już mało kto o niej pamięta.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama