T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée w styczniu
W styczniu 2014 roku rozpocznie się kolejna edycja T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée, prezentująca najciekawsze, wzbudzające największe emocje oraz nagradzane w konkursach filmy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Tym razem w podróż po Polsce wyruszy siedem niezwykłych filmów.
Widzowie zobaczą nowe produkcje Petera Greenawaya ("Goltzius and the Pelican Company") i Bruno Dumonta ("Camille Claudel 1915", z Juliette Binoche), laureata głównego konkursu "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków" Alexeia Fedorchenki, nagrodzony przez jury FIPRESCI obraz "Nieznajomy nad jeziorem" Alain Guiraudie, zwycięzcę w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce "Chore ptaki umierają łatwo" Nicholasa Facklera, niezwykły wizualnie obraz "Shirley - wizje rzeczywistości" Gustava Deutcha oraz gościnnie z programu 4. American Film Festival - "Kiedy umieram" Jamesa Franco na podstawie prozy Williama Faulknera.
10 stycznia Tournée rozpocznie się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Opolu, Katowicach, Szczecinie, Gliwicach, Białymstoku, Chełmie, Lubinie, Częstochowie, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim, Kołobrzegu, Elblągu, Lublinie, Rydułtowach, Kętrzynie, Gryfinie, Kołobrzegu i Rzeszowie, 11 stycznia w Poznaniu, 13 stycznia w Suwałkach, zaś 17 stycznia w Kielcach, Toruniu i Bydgoszczy.
"Goltzius and the Pelican Company", reżyseria: Peter Greenaway (Wielka Brytania, Holandia, Francja, Chorwacja 2012, 128')
Wyrafinowana wizualnie druga część trylogii "Holenderscy mistrzowie" autorstwa mistrza Greenawaya. Utalentowany malarz i rytownik, Hendrik Goltzius usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu. Trudno o lepszy motyw przewodni dla filmu Petera Greenawaya - buntownika i awangardzisty, eksperymentatora, ciągle przełamującego i wyznaczającego nowe definicje kina.
"Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków", reżyseria: Alexey Fedorchenko (Rosja 2012, 106')
Grand Prix na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę "O". U Fedorchenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Film odsłania też mroczną stronę maryjskich wierzeń - konsekwencje igrania z duchami, klątwami i magią.
"Nieznajomy nad jeziorem", reżyseria: Alain Guiraudie (Francja 2013, 97')
Nagroda Jury FIPRESCI na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Queer Palm i nagroda za reżyserię w sekcji Un Certain Regard podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na gejowskiej plaży. Zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu, tajemniczym mężczyzną, jednak zakochuje się w charyzmatycznym przystojniaku. Pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa... Jednak Nieznajomy nad jeziorem to tylko pozornie thriller erotyczny. Nic i nikt nie jest tu tym, czym się zdaje.
"Shirley - wizje rzeczywistości", reżyseria: Gustav Deutsch (Austria 2013, 92')
Deutsch ożywia na ekranie obrazy legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Malarz nowoczesności portretował od lat 30. do 60. życie w wielkim mieście. Reżyser zaczyna swoje "wizje rzeczywistości" tam, gdzie kończy się narracja malarza. Niezwykły wizualnie film wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych obrazów, które zostają zanimowane i tworzą spekulację na temat życia w Hopperowskiej Ameryce.
"Kiedy umieram", reżyseria: James Franco (USA 2013, 120')
Osadzona w realiach Południa lat 30. historia rodziny, która za wszelką cenę stara się sprostać życzeniu matki, by pochować ją w pobliskim mieście. James Franco pozostaje wierny prozie Williama Faulknera. Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia kolejnych postaci, na podzielonym ekranie, językiem oddającym lokalną gwarę. Znakomite zdjęcia Christiny Voros tworzą brutalny portret dawnej amerykańskiej prowincji.
"Camille Claudel 1915", reżyseria: Bruno Dumont (Francja 2013, 95')
Wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji, rzeźbiarka Camille Claudel (fenomenalna Juliette Binoche) czeka na odwiedziny swojego brata, Paula. Jeden z najważniejszych współczesnych francuskich reżyserów Bruno Dumont pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury. Zimne ściany szpitala i szorstkie dłonie pilnujących ją ludzi. Wykrzywiająca jej zmysły nadwrażliwość. Wreszcie - obojętność brata.
"Chore ptaki umierają łatwo", reżyseria: Nicholas Fackler (Gabon, USA 2012, 92')
Laureat Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Grupa artystów wyrusza do Gabonu, by odnaleźć tam biblijny Eden i skosztować ibogi - mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najsilniejszych substancji psychotropowych, która nie tylko wywołuje niezwykłe wizje, posiada też moc uwalniania z wszelkich uzależnień.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!