"Szczek!" i storyboardy w Warszawie
Kasia Adamik, córka Agnieszki Holland, przedstawiła w poniedziałek, 7 października, na 18. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym swój debiutancki obraz "Szczek!". Tytuł wystartował w konkursie Nowe Filmy - Nowi Reżyserzy. Tego samego dnia, w holu Kinoteki, otwarto wystawę storyboardów zatytułowaną "Zanim słowo stanie się obrazem". Wystawa zawiera m.in. scenorysy Ridley'a Scotta, Andrzeja Wajdy i Kasi Adamik.
Bohaterka filmu "Szczek", Lucy (Heather Morgan), cierpi na tajemniczą chorobę - rozgoryczona tym, co dzieje się wokół niej, zaczyna... szczekać na wszystko. Jej zdesperowany mąż poszukuje dla niej pomocy u przyjaciela, u kobiety-weterynarza, u psychiatry. Każda z tych postaci ma swoje dziwactwa.
"Chodziło tu o to, że w pewnym sensie nie ma normalnych ludzi, że każdy z nas ma jakieś swoje dziwactwa i wariactwa" - powiedziała Kasia Adamik po pokazie filmu.
Scenariusz - jak zaznaczyła reżyserka - trafił do niej przypadkiem. Na przyjęciu organizowanym przez polski konsulat w Los Angeles do Kasi Adamik podszedł producent i zaproponował jej realizację filmu.
Filmowa opowieść jest oparta na różnych autentycznych historiach.
"Wszystko toczy się tu na granicy między komedią i dramatem. To właśnie spodobało mi się w tym scenariuszu" - zaznaczyła reżyserka.
Po pokazie wśród publiczności pojawiły się głosy, że film jest subtelny, nieprzerysowany i bardzo oryginalny.
Kasia Adamik była także pytana, dlaczego zdecydowała się po raz pierwszy podjąć próbę reżyserską.
"Próbowałam przez dłuższy czas nie reżyserować. Jakoś mnie to dogoniło" - odparła.
Scenariusz filmu napisała Heather Morgan, która wcieliła się w postać szczekającej bohaterki. W obrazie wystąpili także m.in.: Lisa Kudrow, Vincent D'Onofrio, Hank Azaria, Lee Tergesen. Zdjęcia zrealizował Irek Hartowicz. Film został pokazany na tegorocznym Festiwalu Sundance.
Kasia Adamik - córka Agnieszki Holland i Laco Adamika - ukończyła szkołę rysowania komiksów. Od 1993 roku pracowała przy filmach swojej matki jako twórczyni storyboardów oraz jako drugi reżyser. "Szczek!" to jej debiut fabularny. Obecnie reżyserka pracuje wraz z Agnieszką Holland nad filmem "Prawdziwa historia Janosika i Uhorcika", w polsko-słowackiej koprodukcji.
Wystawa storyboardów, rysunków przedstawiających ujęcia filmowe, jest jedną z imprez towarzyszących Warszawskiemu Festiwalowi.
Ekspozycja w Kinotece jest pierwszą w Polsce wystawą dotyczącą bezpośrednio tego tematu.
"Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to co ogląda się na ekranie kinowym, można zobaczyć także na rysunkach przypominających komiks" - powiedział podczas wernisażu autor wystawy grafik i twórca scenorysów, Mateusz Rakowicz.
Prezentacja obejmuje scenorysy Kasi Adamik, Andrzeja Grzechnika, Mateusza Rakowicza, Maxime'a Rebiere'a, Ridley'a Scotta, Allana Starskiego i Andrzeja Wajdy.
Kasia Adamik pracowała jako twórczyni scenorysów ("storyboard artist") m.in. przy filmach "Oczy anioła" Luisa Mandokiego i "Kraina wiecznego szczęścia" Scotta Hicksa, a także wielu obrazach Agnieszki Holland.
Mateusz Rakowicz - absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - jest twórcą scenorysów do najnowszego filmu Agnieszki Holland, reżyserowanego wspólnie z Kasią Adamik, zatytułowanego "Prawdziwa historia Janosika i Uhorcika".
Wystawa zawiera także rysunki Andrzeja Grzechnika - do "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, filmowe szkice Andrzeja Wajdy do "Pana Tadeusza" i "Popiołów", scenorysy Ridley'a Scotta do ""Helikoptera w ogniu" i Allana Starskiego do "Pianisty" Romana Polańskiego. Z tego filmu pokazano także rysunki Maxime'a Rebiere'a.
Scenorysy i szkice uzupełniono rozmowami z filmowcami: Kasią Adamik, Sławomirem Idziakiem, Allanem Starskim i Krzysztofem Zanussim.
Twórca wystawy, Mateusz Rakowicz, urodził się w 1977 roku w Gdańsku. Na warszawskiej ASP napisał pracę dyplomową na temat storyboardów.
18. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy zakończy się w poniedziałek 14 października.