"Szatan" powraca
Lasy i pola w okolicach Regetowa "zagrają" podwileńskie Bejgoły, przez które w 1812 roku cofała się spod Moskwy rozbita armia Napoleona. To właśnie od scen odwrotu napoleońskiej armii kilkudziesięcioosobowa ekipa filmowców, której przewodzi reżyser Kazimierz Tarnas, rozpoczęła we wtorek, 2 lutego, realizację nowej wersji powieści Kornela Makuszyńskiego, "Szatan z siódmej klasy".
Filmowcy obecnie nie mieli łatwego zadania - pisze "Dziennik Polski" - bowiem w pracy przeszkadzal im kilkudziesięciocentymetrowy śnieg, temperatura poniżej zera, a także wąskie i oblodzone drogi. Ujęcie, które w filmie trwać będzie kilka minut kręcono cały dzień.
W kręceniu scen "odwrotu z Rosji" brali udział - grając zarówno Kozaków jak i żołnierzy Napoleona - kaskaderzy i pracownicy oraz blisko trzydzieści wierzchowców ze Stadniny Koni Huculskich w Regetowie.
Jedynymi aktorami na planie byli Rafał Walentowicz (grał fryzjera w "Zmruż oczy") oraz Rafał Cieszyński (znany z roli Widelca w "To my").
Kazimierz Tarnas, który w dorobku ma m.in. "Awanturę o Basię", "Pannę z mokrą głową", "Pana Samochodzika i praskie tajemnice", a także kilkadziesiąt odcinków telewizyjnej "Plebanii", tłumaczy, że nowa wersja przybliży dzieciom obraz międzywojennej Polski, a w warstwie edukacyjnej - jako pierwsza w Polsce powieść detektywistyczna dla dzieci - "wskaże na zalety i potrzeby logicznego rozumowania".
"Premiera kinowa filmu odbędzie się ósmego stycznia przyszłego roku, w 122. rocznicę urodzin Kornela Makuszyńskiego" - zdradził Kazimierz Tarnas.
Potem, w telewizyjnej "Jedynce" (TVP jest producentem filmu), zostanie wyemitowany siedmioodcinkowy serial.
Pierwsza ekranizacja słynnej powieści Kornela Makuszyńskiego powstała w 1959 roku. Jej reżyserką była Maria Kaniewska. Główne role w filmie zagrali m.in. Józef Skwark (Adam Cisowski), Stanisław Milski (profesor Karol Gąsowski) i Pola Raksa (Wanda).