Sylwester Chęciński honorowym obywatelem Dolnego Śląska
Reżyser filmowy Sylwester Chęciński zostanie honorowym obywatelem Dolnego Śląska. Wyróżnienie przyznano za budowanie tożsamości i wspólnoty lokalnej w zrealizowanej filmowej trylogii, opowiadającej o przesiedlonych z Kresów rodzinach Kargulów i Pawlaków.
Tytuł Civi Honorario to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Ustanowiono je w 2004 r., a pierwszym uhonorowanym był kardynał Henryk Gulbinowicz. W 2007 r. tytuł odebrał Władysław Bartoszewski.
Jak poinformowała w środę, 14 października, na konferencji prasowej przewodnicząca sejmiku Barbara Zdrojewska, tegoroczne wyróżnienie zostanie wręczone reżyserowi Sylwestrowi Chęcińskiemu w piątek podczas uroczystej sesji zorganizowanej w siedzibie Centrum Technik Audiowizualnych, które mieści się w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych.
"Chęciński w swoich filmach o Kargulach i Pawlakach przesiedlonych z dawnych Kresów na Dolny Śląsk po raz pierwszy pokazał kim są Dolnoślązacy. To kształtowało nasze poczucie tożsamości i wspólnoty przez lata, dlatego obecnie wciąż tak wielu z nas ma poczucie kresowych korzeni" - powiedziała Zdrojewska.
85-letni Chęciński przez całe życie związany był zawodowo i prywatnie z Wrocławiem. Na filmową trylogię o losach Kresowian na Dolnym Śląsku składają się zrealizowana w 1967 r. komedia "Sami swoi" oraz utrzymane w tym samym gatunku filmy - z 1974 r. "Nie ma mocnych" i z 1976 r. "Kochaj albo rzuć". W sumie wyreżyserował 16 filmów m.in. "Wielkiego Szu" i "Rozmowy kontrolowane".