Reklama

Smok Smoków dla Jacka Petryckiego: "To zawód, który pozwala i poznać świat, i może czasami go uratować"

"Kocham mój zawód. To jest naprawdę fantastyczny i wielki zawód, który pozwala i poznać świat, i może czasami go uratować" - powiedział wybitny operator filmowy Jacek Petrycki, odbierając nagrodę za całokształt twórczości na Krakowskim Festiwalu Filmowym. We wtorek, 28 maja, w Kinie ASP wręczono Smoka Smoków dla tego niezwykłego operatora i reżysera filmowego.

"Kocham mój zawód. To jest naprawdę fantastyczny i wielki zawód, który pozwala i poznać świat, i może czasami go uratować" - powiedział wybitny operator filmowy Jacek Petrycki, odbierając nagrodę za całokształt twórczości na Krakowskim Festiwalu Filmowym. We wtorek, 28 maja, w Kinie ASP wręczono Smoka Smoków dla tego niezwykłego operatora i reżysera filmowego.
Jacek Petrycki odbiera Smoka Smoków, fot. Maciek Zygmunt /Krakowski Festiwal Filmowy /materiały prasowe

Smok Smoków dla Jacka Petryckiego

Wybitny polski filmowiec Jacek Petrycki to pierwszy operator filmowy nagrodzony Smokiem Smoków. Jest również reżyserem dokumentalistą, a przede wszystkim autorem zdjęć do dziesiątków filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym wielokrotnie nagradzanych w Krakowie, m.in. autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego.

Laudację na cześć laureata wygłosił Tadeusz Lubelski, przewodniczący Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego, znakomity teoretyk i historyk filmu oraz krytyk filmowy.

Reklama

"Pierwszy film w życiu zawodowym Jacek Petrycki podpisał w roku 1971, realizując wraz z Krzysztofem Kieślowskim film 'Przed rajdem', najnowszy z 2024 roku - film Joanny Rechnio 'Kantor. Cztery akty'. Na tym się nie skończy, bo wspólnie wraz z Marią Zmarz-Koczanowicz pracują teraz nad dwoma dokumentami - jednym o Andrzeju Wajdzie, drugim o Jacku Kuroniu. Jacek Petrycki jako operator podpisał ponad 200 filmów. To jest dorobek ogromny - on świadczy o tym, jak bardzo kochają go reżyserzy filmowi, jak bardzo potrzebują go jako operatora" - mówił Tadeusz Lubelski.

"Jacek Petrycki mówi, że chyba to bierze się stad, że jest mało kłótliwy. Prawdziwa odpowiedź jest jednak głębsza - to jest uzasadnienie Smoka Smoków. Chodzi o status, jaki Jacek Petrycki w ciągu 53 lat pracy wypracowywał. Polega on na współautorstwie, na wypracowywaniu takiej pozycji pomiędzy własną inwencją i pomysłowością, a zrozumieniem intencji reżysera. Prawie wszyscy reżyserzy, z którymi Jacek współpracował, od wspomnianego Krzysztofa Kieślowskiego, przez Agnieszkę Holland, Marcela Łozińskiego (razem zrobili aż 23 filmy) aż do świetnego angielskiego dokumentalisty Clive'a Gordona, z którym zrobił 5 filmów, a za 'The Betrayed' ('Zdradzone') dostał brytyjską nagrodę BAFTA za najlepsze zdjęcia - oni wszyscy podkreślali, że udział Jacka Petryckiego przekracza zwyczajowy udział operatora filmowego, od fazy pomysłu do postprodukcji. Wprowadza element twórczości poetyckiej do filmu dokumentalnego" - dodał.

"To wielki zawód, który pozwala i poznać świat, i może czasami go uratować"

Nagrodę laureatowi wręczył wybity polski twórca filmów dokumentalnych Marcel Łoziński.

"Za co cię podziwiam? Za twoje człowieczeństwo, za wierność, za kręgosłup moralny, za to, że ty widzisz więcej. Kręcimy jakąś scenę, oglądam ją później i widzę nagle coś, czego wcześniej nie widziałem, a ty widziałeś. To jest jakaś magia. Podziwiam to u ciebie" - powiedział na scenie Marcel Łoziński, wręczając Smoka Smoków Jackowi Petryckiemu.

"Kocham mój zawód. To jest naprawdę fantastyczny i wielki zawód, który pozwala i poznać świat, i może czasami go uratować. Za zauważenie tego zawodu w postaci dzisiejszej ceremonii bardzo dziękuję. Moje podziękowania chciałbym ograniczyć do hołdu dla Krakowa i dla Krakowskiego Festiwalu - to jest okoliczność, która mnie stworzyła i to mi się podoba" - stwierdził Jacek Petrycki.

Wzruszającą ceremonię zakończył pokaz filmów: zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć "Poste Restante" obecnego na gali Marcela Łozińskiego oraz "Moje zapiski z podziemia" autorstwa laureata. 

Jacek Petrycki: Sylwetka twórcy

Jacek Petrycki (ur. 1948 w Poznaniu) absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ceniony polski operator i reżyser filmów  dokumentalnych. Autor zdjęć do wielu głośnych filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. "89 mm od Europy", "Wizyta", "Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego, "Pierwszej miłości", "Gadających głów" czy "Amatora" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Gorączki" i "Kobiety samotnej" Agnieszki Holland. Od 1987 roku współpracownik brytyjskiej telewizji Channel 4 oraz BBC.

Laureat m.in. nagrody BAFTA za "Zdradzonych" Clive’a Gordona, Złotej Żaby za "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik, czy kilku wyróżnień na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za "Podróż ku słońcu" Yeşima Ustaoğlu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Petrycki | Krakowski Festiwal Filmowy | Smok Smoków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy