Reklama

Sensacja z Cannes w "Kocham kino"

W najbliższy czwartek, 29 listopada, w cyklu "Kocham kino", telewizyjna Dwójka wyemituje głośny film "Prorok" w reżyserii Jacquesa Audiarda. W 2009 roku obraz ten zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, stając się wydarzeniem sezonu.

"Prorok" to brutalna opowieść o wrażliwym, pozbawionym edukacji 19-latku Maliku (postać grana przez Tahara Rahim), który zostaje skazany na więzienie. Tam bardzo szybko staje się chłopcem na posyłki gangu, sprawującego władzę wśród osadzonych.

Malik otrzymuje od szefa bandy różnego rodzaju zadania. Obracając się w więziennym półświatku i obserwując zasady, jakie w nim obowiązują, zdobywa doświadczenie, powoli zyskując szacunek i zaufanie innych osadzonych. Coraz bardziej świadomy swojej siły chłopak nie zawaha się sięgnąć po władzę.

Reklama

Realizując "Proroka", reżyser Jacques Audiard zamierzał stworzyć obraz, który pozostawałby w opozycji do takich obrazów, jak chociażby słynny "Człowiek z blizną" Briana De Palmy. Dla twórcy było jasne, że szaleniec nie może być bohaterem, z którym identyfikują się widzowie. Zdobywanie władzy przez ludzi obłąkanych zupełnie go nie interesowało.

"W kinie francuskim istnieje tendencja do pokazywania postaci w sposób naturalistyczny. My wybraliśmy czyste kino gatunkowe, które - podobnie jak western - ukazuje nieznaną dla nas postać i tworzy z niej bohatera" - mówił w jednym z wywiadów Audiard. "Paradoks głównego bohatera polega też na tym, że nigdy nie osiągnąłbym takiej pozycji, gdyby nie trafił do więzienia...".

Chociaż scenografia i pokazane w filmie realistyczne otoczenie sugestywnie dopełnia całą historię, warto podkreślić, że ekipa nie kręciła zdjęć w naturalnych wnętrzach. Na potrzeby realizacji stworzono więzienie, do którego trafia główny bohater. Każdego dnia na planie znajdowała się liczna grupa osób. Reżyser mówił, że był to swoisty "żywy organizm". "Czasem trzeba było pracować odwrotnie i drugi plan reżyserować tak jak pierwszy" - wspominał później.

Przeczytaj recenzję filmu "Prorok" na stronach INTERIA.PL!

"Proroka" będzie można obejrzeć w czwartek, 29 listopada, o godz. 22.10, w ramach programu "Kocham kino" w TVP2. To premiera telewizyjna tego filmu.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czwartek | Kochanie | Kocha | Cannes | kino | Kocham kino | film | Prorok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy