Reklama

Sean Penn w Polsce! Będzie gościem festiwalu Energa Camerimage 2023

Sean Penn, dwukrotny laureat Oscara, amerykański aktor, scenarzysta i reżyser, będzie w listopadzie gościem 31. Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu. Pokaże swój dokument "Superpower", który opowiada o najnowszej historii Ukrainy na podstawie losów Wołodymyra Zełenskiego.

"Superpower": Sean Penn o wojnie w Ukrainie

"Zdjęcia do filmu rozpoczęły się na miesiące przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a pierwotnym celem projektu było zrozumienie dziedzictwa protestów na Majdanie oraz drogi, jaką przeszedł aktor Wołodymyr Zełenski, by stać się nieustraszonym prezydentem Ukrainy. Jednak gdy to, co wydawało się nieprawdopodobne, stało się smutnym faktem, filmowcy, którzy znajdowali się 24 lutego w Ukrainie - nie tylko zrealizowali kilka wywiadów z Zełenskim, ale kręcili również ujęcia na froncie, tworząc wielowymiarowe spojrzenie na wojnę oraz jej wpływ na kraj i jego mieszkańców. Międzynarodowa premiera, nieukończonej jeszcze wersji 'Superpower', miała miejsce na tegorocznym festiwalu w Berlinie, a gotowy film zjeździł od tego czasu cały świat" - poinformował zastępca dyrektora ds. promocji Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Roman Tondel.

Reklama

Twórcy festiwalu podkreślają, że festiwal ceni sobie apolityczność, ale od momentu ataku Rosji na Ukrainę, "starał się pomóc na różne sposoby ukraińskim przyjaciołom, sprowadzając między innymi do Torunia na ubiegłoroczną edycję wydarzenia Międzynarodowy Festiwal Filmów Etnograficznych OKO oraz Ukraiński Festiwal Sztuki Operatorskiej KINOKO".

Sean Penn w Toruniu

W tym roku wątek ukraiński na festiwalu ma wybrzmieć z racji wizyty w Toruniu Seana Penna. Weźmie on udział wraz z producentem Billym Smithem w konferencji prasowej po seansie "Superpower".

Penn w 2004 roku dostał Oscara za rolę w "Rzece tajemnic", a drugiego cztery lata później za rolę w "Obywatelu Milku" Gusa Van Santa.

"Sean Penn to kolejna gwiazda, która weźmie udział w tegorocznej edycji, jednego z najważniejszych festiwali filmowych w tej części Europy" - poinformowali twórcy festiwalu.

Wcześniej PAP informowała m.in., że Krzysztof Zanussi został laureatem nagrody Energa Camerimage za całokształt twórczości dla reżysera. Twórca "Struktury kryształu" i "Liczby doskonałej" odbierze statuetkę w listopadzie podczas 31. festiwalu w Toruniu.

31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage odbędzie się 11-18 listopada w Toruniu. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Energa Camerimage.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sean Penn | Camerimage
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy