Script Fiesta: Festiwal dla scenarzystów
W Warszawie trwa festiwal dla scenarzystów Script Fiesta. W ciągu 5 dni uczestnicy wezmą udział w 45 godzinach wykładów, warsztatów, paneli, dyskusji i spotkań autorskich. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą między innymi: John Vorhaus - twórca kultowego sitcomu "Świat według Bundych" oraz nagrodzony Orłem za scenariusz "Bogów" Krzysztof Rak.
Festiwal rozpoczął się w poniedziałek, 13 kwietnia. W roli gospodarza całego wydarzenia występuje producent, reżyser, scenarzysta oraz kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciej Ślesicki.
"Script Fiesta to jedyna taka impreza dla scenarzystów w Polsce. Nasze motto to: edukacja, inspiracja, integracja. I to nas prowadzi - zapewniamy możliwość szlifowania warsztatu zawodowego, zapraszając najwyższej klasy specjalistów oraz umożliwiamy uczestnikom nawiązywanie relacji zawodowych z innymi twórcami. I to wszystko w bardzo dobrej cenie: jeden uśmiech, czyli... za free" - mówi Agnieszka Kruk, która odpowiada za koncepcję i organizację tego wydarzenia.
Wśród zaproszonych na gości jest w tym roku - po raz pierwszy w Polsce - John Vorhaus, legendarna postać w międzynarodowym środowisku scenariopisarskim. Jego książka "The Comic Toolbox - How to Be Funny Even When You're Not" została okrzyknięta biblią komediopisarstwa. Jako konsultant scenariuszowy współpracował ze stacjami telewizyjnymi, szkołami filmowymi, firmami producenckimi oraz instytucjami filmowymi w ponad trzydziestu krajach na świecie! Pisał i wprowadzał na rynki kilku krajów kultowy serial "Świat według Bundych".
W Warszawie poprowadzi trzygodzinny wykład mistrzowski dla uczestników Script Fiesty oraz zamknięte warsztaty dla studentów podyplomowych studiów scenariopisarskich Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Jak pisze się scenariusz filmu obsypanego nagrodami - tego uczestnicy Script Fiesty dowiedzą się podczas autorskiego spotkania z Krzysztofem Rakiem, scenarzystą "Bogów", laureatem między innymi tegorocznych Orłów. Rafał Skarżycki, autor znanych komiksów "Jeż Jerzy" oraz "Tymek i Mistrz", powieściopisarz i scenarzysta, który obecnie pracuje nad ekranizacją komiksu o smoku Diplodoku, poprowadzi wykład na temat adaptacji komiksu. W specyfikę scenariuszy dla dzieci i młodzieży wprowadzi uczestników festiwalu Jerzy Moszkowicz, inicjator, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!". O tworzeniu scenariuszy do gier komputerowych opowie Maciej Szcześnik, główny wykładowca jedynego w Polsce wydziału produkcji i reżyserii gier komputerowych w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Uczestnicy festiwalu będą także mieli okazję spotkać się i osobiście zadać pytania Mariuszowi Szczygłowi, którego zbiór reportaży "Gottland" zainspirował młodych czeskich filmowców do nakręcenia pełnometrażowej opowieści dokumentalnej o tym samym tytule. Na pytania uczestników festiwalu odpowiadać będą także nominowany do Oscara za "Katedrę" Tomasz Bagiński oraz Tomasz Śliwiński, który w tym roku otrzymał nominację do Oscara za film dokumentalny "Nasza klątwa".
W części warsztatowej uczestnicy festiwalu spotkają wielu wykładowców Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zajęcia z zastosowaniem technik improwizacji do pracy nad scenariuszem poprowadzi Agnieszka Bajer. Konrad Aksinowicz, reżyser i scenarzysta, wprowadzi w tajniki krótkich form fabularnych, jakimi są reklama i teledysk. Wojtek Nerkowski skupi się na hybrydach gatunków fabularnych. Jarosław Kupść pokaże, jak myśleć o montowaniu scen w filmie już na etapie pisania scenariusza. Ola Więcka poprowadzi warsztat o technikach radzenia sobie z blokadą pisarską, a Marlena Przybyszewska odkryje przed uczestnikami warsztatów nowy wymiar narracji, czyli transmedia storytelling. Agnieszka Kruk pomoże raz na zawsze zrozumieć i opanować w praktycznych ćwiczeniach podstawową trzyaktową strukturę konstrukcji fabuły.
Festiwalowi, jak co roku, towarzyszy Konkurs na koncepcję scenariusza serialu telewizyjnego. Spośród nadesłanych 253 projektów do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się aż 15 prac, których autorzy walczą o główną nagrodę - 20 tys. złotych i perspektywę realizacji serialu według własnego scenariusza. Finał Konkursu będzie miał miejsce w piątkowy wieczór, 17 kwietnia.
Z kolei 18 kwietnia organizatorzy zapraszają producentów i scenarzystów na Pitch Fiestę. To szczególne wydarzenie można porównać do "szybkich randek" scenarzystów z producentami. Każdy autor może w pięciominutowej rozmowie zaprezentować siebie i swoje projekty. W pitchingu biorą udział producenci i reprezentanci stacji telewizyjnych, którzy poszukują projektów fabularnych i dokumentalnych, komercyjnych i niezależnych, przeznaczonych do kin, telewizji oraz internetu. Takie spotkanie może być początkiem relacji zawodowej.
Script Fiesta to pięciodniowy, specjalistyczny projekt edukacyjno-kulturalny będący połączeniem formuły szkoleń, paneli dyskusyjnych, spotkań i warsztatów poświęconych sztuce scenariopisarskiej, z towarzyszącym konkursem na koncepcję serialu telewizyjnego.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!