Reklama

"Ryzykowny interes": Tak Tom Cruise został gwiazdą. Co stało się z jego partnerką?

W sobotę mija czterdzieści lat od premiery filmu "Ryzykowny interes", kultowej komedii z lat 80. XX wieku. Pierwsze aktorskie kroki stawiali w niej Tom Cruise i Rebecca De Mornay. Ten pierwszy wykorzystał popularność, jaka na niego spadła i wkrótce został gwiazdą kina, natomiast jego koleżanka z planu po kilku udanych latach szybko popadła w zapomnienie.

W sobotę mija czterdzieści lat od premiery filmu "Ryzykowny interes", kultowej komedii z lat 80. XX wieku. Pierwsze aktorskie kroki stawiali w niej Tom Cruise i Rebecca De Mornay. Ten pierwszy wykorzystał popularność, jaka na niego spadła i wkrótce został gwiazdą kina, natomiast jego koleżanka z planu po kilku udanych latach szybko popadła w zapomnienie.
Rebecca De Mornay i Tom Cruise byli gwiazdami "Ryzykownego interesu" /Geffen Pictures / Entertainment Pictures /Agencja FORUM

"Ryzykowny interes" to amerykański komediodramat z 1983 roku napisany i wyreżyserowany przez debiutanta Paula Brickmana. Film przedstawiał seksualne wyczyny licealisty podczas wakacyjnej wycieczki jego rodziców.

Produkcja odniosła artystyczny i komercyjny sukces. Przy budżecie wynoszącym zaledwie sześć milionów dolarów, zarobiła w kinach ponad dziesięć razy więcej. Widzowie i krytycy porównywali ją do kultowego "Absolwenta" (1967) z Dustinem Hoffmanem w roli głównej.

Reklama

"Ryzykowny interes": Kultowy film lat 80.

Głównym bohaterem "Ryzykownego interesu" był nastolatek Joel, którego rodzice udają się na wakacyjną wycieczkę. Chłopak postanawia wykorzystać fakt, że przez najbliższe dni będzie miał "wolną chatę". Jednak już w trakcie pierwszych chwil nieograniczonej wolności niszczy samochód ojca. Aby zdobyć pieniądze na remont auta, postanawia założyć w domu... agencję towarzyską. Pomaga mu w tym piękna Lana.

Do roli Joela przesłuchiwani byli Sean Penn, Gary Sinise, Kevin Bacon, John Cusack i Tom Hanks. Natomiast Timothy Hutton odrzucił propozycję występu w filmie. Podobnie uczyniły Sharon Stone i Debra Winger, którym oferowano rolę Lany.

Ostatecznie wybrano Toma Cruise'aRebeccę De Mornay. Ten pierwszy miał już wówczas na koncie "Szkołę kadetów" oraz "Wyrzutków", jednak to występ w filmie Brickmana określany jest jako jego przełomowa rola. Aktor otrzymał za nią pierwszą w karierze nominację do Złotych Globów. Wkrótce później pojawił się w filmach "Legenda", "Top Gun" i "Kolor pieniędzy", którymi potwierdził status nowej gwiazdy amerykańskiego kina.

Rebecca De Mornay: Co się z nią stało?

Z kolei dla De Mornay była to dopiero druga filmowa kreacja. Jej debiutem był występ w nieudanym musicalu Francisa Forda Coppoli "Ten od serca" (1982).

I choć Cruise zgarnął niemal wszystkie zachwyty, kreacja uwodzicielskiej dziewczyny na telefon również nie umknęła uwadze krytyków, którzy doceniali "ekranową naturalność" De Mornay i "wygląd dziewczyny z college'u".

Po sukcesie produkcji Brickmana młodej aktorce przypadła w udziale rola mechanika w filmie Andrieja Konczałowskiego "Uciekający pociąg". Potem wcieliła się w bogobojną żonę w "The Trip To Bountiful" Hortona Foote'a.

W następnych latach oglądaliśmy ją m.in. w "Adwokacie diabła" Sidneya Lumeta, gdzie zagrała prawniczkę, która podejmuje się obrony mężczyzny oskarżonego o zabójstwo żony (Don Johnson), jako kochającą żonę w "Ognistym podmuchu" Rona Howarda czy piosenkarkę w filmie "The Winner" Alexa Coxa.

To, że świetnie prezentuje się w historycznych kostiumach, udowodniła rolą w Milady De Winter w "Trzech muszkieterach", gdzie pozbawiła garderoby m.in. Chrisa O'Donnella, wcielającego się w postać D'Artagnana.

Z kolei występ w thrillerze "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym" (1995), gdzie partnerował jej Antonio Banderas, zwrócił na De Mornay uwagę z powodu odważnych scen erotycznych. Aktorka zagrała tam psycholog sądową, która nawiązuje płomienny romans z poznanym w sklepie mężczyzną. Aktorka pełniła przy projekcie również funkcje producentki, jednak "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym" okazał się artystyczna porażką, zyskując jedynie 15% pozytywnych recenzji w popularnym serwisie Rotten Tomatoes.

W kolejnych latach kariera De Mornay mocno podupadła. Pojawiała się jedynie w niskobudżetowych produkcjach w stylu "Apartment 1303 3D", "Jestem zemstą" czy "She Ball". Młodzi widzowie mogą ją kojarzyć z roli Dorothy Walker w serialu Netfliksa "Jessica Jones".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tom Cruise
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy