Reklama

"Róża" w Toronto

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego "Róża" zostanie pokazany na tegorocznym 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto - TIFF 2011. Obraz będzie zaprezentowany w sekcji Współczesne Kino Światowe.

36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto - TIFF 2011 potrwa od 8 do 18 września. To pierwsza międzynarodowa impreza, na której "Róża" będzie wyświetlana.

Reklama

Najnowszy film Smarzowskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem. Na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę dziennikarzy. Wyróżnienie przyznano "Za poruszającą opowieść, która przywraca wiarę w miłość wbrew losowi, za prawdziwy obraz ważnego fragmentu środkowoeuropejskiej historii".

Akcja filmu toczy się na Mazurach latem 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko, dociera na Mazury, na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec a po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej - przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności.

Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość, która wydawałaby się być niemożliwa...

Smarzowski zrealizował "Różę" według scenariusza Michała Szczerbica. Jak tłumaczył podczas konferencji filmu na festiwalu w Gdyni, pragnął przede wszystkim nakręcić historię o miłości, a "na Mazury trafił przypadkiem". "Urzekł mnie scenariusz, który otrzymałem" - opowiadał.

Główne role w "Róży" zagrali Agata Kulesza i Marcin Dorociński, który za tę kreację otrzymał Złotego Lwa za najlepszą pierwszoplanową rolę męska na tegorocznym festiwalu w Gdyni. W filmie grają też m.in. Kinga Preis, Jacek Braciak, Malwina Buss, Szymon Bobrowski, Edward Linde Lubaszenko i Eryk Lubos.

Przeczytaj recenzję filmu "Róża" na stronach INTERIA.PL!

Film Smarzowskiego cieszy się zainteresowaniem wielu światowych festiwali. Jak poinformował PAP Life dystrybutor filmu, toczą się rozmowy o udziale "Róży" m.in. na festiwalach filmowych w Pusan, Tokio, Waszyngtonie i Berlinie.

W polskich kinach "Róża" pojawi się 27 stycznia 2012 roku.

Zastanawiasz się, jak spędzić wieczór? A może warto obejrzeć film? Sprawdź nasz repertuar kin!

Nie przegap hitów filmowych pokazywanych w telewizji. Wszystko znajdziesz w naszym programie telewizyjnym!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje