Robin Williams był wybitnym aktorem i komikiem. Sławę przyniosły mu role w "Good Morning, Vietnam", "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" czy "Fisher Kingu", za które otrzymał nominacje do Oscara. Został wyróżniony nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej za kreację psychoanalityka w "Buntowniku z wyboru".
Kochały go miliony fanów na całym świecie. Mało kto zdawał sobie jednak sprawę, że artysta zmaga się z głęboką depresją oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. 11 sierpnia 2014 roku popełnił samobójstwo. Miał 63 lata. Na krótko przed śmiercią wykryto u niego chorobę Parkinsona.
Dokument "Robin's Wish" ma opowiadać o ostatnich dniach życia Robina Williamsa. W filmie znajdą się wywiady m.in. z Susan Schneider, trzecią żoną aktora, która była z nim aż do śmierci oraz z przyjaciółmi i współpracownikami gwiazdora.
Tylor Norwood, autor dokumentu, opowie również o chorobie, z jaką zmagał się przed śmiercią Williams. Według cytowanego w filmie profesora neurologii, aktor cierpiał na "demencję z ciałami Lewy'ego" (Lewy Body Dementia), a nie na Parkinsona - obie choroby dają podobne objawy.
"Otępienie z ciałami Lewy'ego" to choroba neurodegeneracyjna, będąca drugą (po chorobie Alzheimera) pierwotną przyczyną otępienia. W jej przebiegu dochodzi do patologicznych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, czego konsekwencją jest otępienie, czyli demencja. Jak pisze dr n. med. neurolog Gabriela Kłodowska-Duda, "chory ma problemy zarówno z logicznym, jak i abstrakcyjnym myśleniem, a także z rozwiązywaniem codziennych problemów. Znamienne dla otępienia z ciałami Lewy'ego są także omamy wzrokowe i urojenia. Występują u nawet ok. 80 proc. chorych".
Robin Williams: Najlepsze role 22
zobacz zdjęcia
Robin Williams: Najlepsze role
W ciągu swojej wieloletniej kariery Robin Williams stworzył masę kreacji, które na stałe zapisały się w historii kina. Przypominamy największe ekranowe dokonania zmarłego tragicznie aktora.
1 / 22
Zanim Robin Williams rozpoczął przygodę z kinem, był gwiazdą telewizyjnego serialu komediowego "Mork i Mindy", emitowanego w latach 1978-1982. Na planie towarzyszyła mu Pam Dawber.
Źródło: materiały prasowe
2 / 22
Na dużym ekranie zadebiutował jako... Popeye w produkcji samego Roberta Altmana. W ukochaną bohatera - Olive - wcieliła się Shelley Duvall.
Źródło: materiały prasowe
3 / 22
Druga filmowa kreacja i druga główna, tytułowa rola. W ekranizacji powieści Johna Irvinga - "Świat według Garpa", którą na ekran przeniósł George Roy Hill, aktor wcielił się w znanego pisarza. Na ekranie partnerowała mu Glenn Close.
Źródło: materiały prasowe
4 / 22
Za występ w "Moskwie nad rzeką Hudson" otrzymał nominację do nagrody Złoty Glob (na koncie miał już wówczas przyznawaną przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy
Źródło: materiały prasowe
5 / 22
Pierwszą nominację do Oscara (i kolejnego Złotego Globa) Williams otrzymał z kolei za rolę żołnierza prowadzącego program w wojskowej rozgłośni radiowej w "Good Morning, Vietnam" Barryego Levinsona.
Źródło: materiały prasowe
6 / 22
Rola Johna Keatinga - charyzmatycznemu nauczyciela języka angielskiego - w "Stowarzyszeniu umarłych poetów" Petera Weira, jest jedną z najważniejszych w aktorskim dorobku Williamsa. Otrzymał za nią kolejną nominację do Oscara.
Źródło: materiały prasowe
7 / 22
Z Robertem De Niro w "Przebudzeniach" Penny Marshall, opartej na prawdziwych wydarzeniach opowieści o lekarzu, który za pomocą eksperymentalnego leku przywracał do świadomości pogrążonych w śpiączce pacjentów.
Źródło: materiały prasowe
8 / 22
Jako współczesny Piotruś Pan w filmie "Hook" Stevena Spielberga.
Źródło: materiały prasowe
9 / 22
Z Jeffem Bridgesem w "Fisher Kingu" Terry'ego Gilliama. Rola Parry'ego przyniosła mu kolejnego Złotego Globa.
Źródło: materiały prasowe
10 / 22
Ostatnią w swojej karierze statuetkę Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej Williams otrzymał za brawurowy występ w komedii "Pani Doubtfire" Chrisa Columbusa.
Źródło: materiały prasowe
11 / 22
W widowiskowym, zwłaszcza jak na tamte czasy, "Jumanji" Joe Johnstona.
Źródło: materiały prasowe
12 / 22
Z Nathanem Lanem w komedii "Klatka dla ptaków" Mike'a Nicholsa.
Źródło: materiały prasowe
13 / 22
Rola życia? Może. Na pewno jedyna nagrodzona Oscarem. W "Buntowniku z wyboru" Gusa Van Santa aktor zagrał psychologa pomagającego młodemu geniuszowi (Matt Damon).
Źródło: materiały prasowe
14 / 22
Jako tytułowy Patch Adams, lekarz, który przezwyciężył własne słabości, by móc pomagać innym.
Źródło: materiały prasowe
15 / 22
Williams w ciągu całej swojej kariery grywał raczej pozytywnych bohaterów. Wyjątkami od tej reguły były dwa filmy z 2002 roku. W "Zdjęciu w godzinę" zagrał niezrównoważonego psychicznie pracownika sklepu fotograficznego, który zaczyna prześladować swoją klientkę i jej rodzinę.
Źródło: materiały prasowe
16 / 22
Z kolei w "Bezsenności" Christophera Nolana wcielił się w żyjącego na odludziu autora powieści kryminalnych, który jest świadkiem zabicia przez policjanta (Al Pacino) swojego partnera.
Źródło: materiały prasowe
17 / 22
Od 2006 roku Williams wcielał się w Teddy'ego Roosevelta w komediowej serii "Noc w muzeum". W grudniu na ekrany ma wejść kolejna jej odsłona...
Źródło: materiały prasowe
18 / 22
Z Johnem Travoltą w "Starych wygach", opowieści o dwóch biznesmenach u szczytu kariery, których życie ulega komplikacjom, gdy muszą zaopiekować się dwójką dzieci.
Źródło: materiały prasowe
19 / 22
W "Nocy w muzeum" zagrał Roosvelta, natomiast w "Kamerdynerze" Lee Danielsa Williams wcielił się w innego amerykańskiego prezydenta - Dwighta D. Eisenhowera.
Źródło: materiały prasowe
20 / 22
Jako Ojciec Moinighan w "Wielkim weselu", na planie którego po raz kolejny pracował z Robertem De Niro.
Źródło: materiały prasowe
21 / 22
Jednym z jego ostatnich filmowych występów jest rola w "The Angriest Man in Brooklyn", historii mieszkańca Nowego Jorku, który dowiaduje się, że zostało mu 90 minut życia, więc postanawia naprawić krzywdy, jakie wyrządził najbliższym.
Źródło: materiały prasowe
22 / 22
Artysta, po latach przerwy, ponownie spróbował swoich sił w serialu telewizyjnym. W "Przereklamowanych" zagrał geniusza reklamy, który swoimi niecodziennymi i szalonymi pomysłami z pomocą córki (Sarah Michelle Gellar) pozyskuje nowych klientów, ku zaskoczeniu swoich współpracowników.
Źródło: materiały prasowe
W filmie bliscy Robina Willimsa mówią, że na krótko przed śmiercią aktor nie był sobą, "coś go niszczyło od środka".
"Mój mąż nieświadomie walczył z śmiertelną chorobą. Prawie cały jego mózg był atakowany. Sam się rozpadał" - mówi w filmie Susan Schneider Williams.
Choć żona aktora przyznaje w dokumencie, że Williams cierpiał na depresję, to wyraźnie o jego śmierć obwinia demencję, polemizując z ustaleniami śledztwa, czyli że gwiazdor zmarł śmiercią samobójczą, wskutek powieszenia.
Dokument "Robin's Wish" ma pojawić się w amerykańskich serwisach VOD 1 września.
To nie pierwszy dokument o aktorze. W 2018 roku na HBO miał premierę film dokumentalny "Robin Williams: W mojej głowie" w reżyserii Mariny Zenovich. To intymny portret jednego z najbardziej lubianych i nagradzanych aktorów komediowych w historii.
Robin Williams: Życie po życiu 10
zobacz zdjęcia
Robin Williams: Życie po życiu
1 / 10
We wtorek, 11 sierpnia 2015, mija dokładnie rok od samobójczej śmierci Robina Williamsa.
Dzień po odnalezieniu ciała artysty porucznik Keith Boyd z biura koronera hrabstwa Marin ujawnił okoliczności śmierci Williamsa. Aktor powiesił się za pomocą paska. Na jego lewym nadgarstku odkryto także kilka nacięć, które zrobione były leżącym w pobliżu nożem.
Sekcja zwłok wykazała również, że 63-letni aktor cierpiał na schorzenie zwane "otępieniem z ciałami Lewy'ego" - jest to ciężka choroba neurologiczna, będącą drugą po Alzheimerze przyczyną otępienia wśród pacjentów. Ponadto aktor miał zmagać się z bezsennością oraz nadmiernym pobudzeniem. To też mogło powodować - według lekarzy - objawy paranoi.
Źródło: Getty Images
Autor: Michael Loccisano
2 / 10
Rzeczniczka prasowa Robina Williamsa zaprzeczyła przypuszczeniom, jakoby aktor popełnił samobójstwo z powodu problemów finansowych. "Rozumiem, że ludzie chcą zrozumieć 'dlaczego'. Ale my tego nigdy się nie dowiemy" - oświadczyła Mara Buxbaum.
Źródłem wielu spekulacji był wywiad z aktorem, opublikowany w 2013 roku magazynie "Parade". Williams ujawnił w nim, że podjął decyzję o powrocie do telewizji, aby zagrać w "The Crazy Ones" z powodów finansowych. "Rachunki są do zapłacenia" - wyznał wtedy artysta.
Według Mary Buxbaum, komik często mówił wiele rzeczy "dla żartów", a to, że wziął udział w tym telewizyjnym show nie wynikało z zamiaru zarobienia pieniędzy.
Według magazynu "Forbes" majątek Robina Williamsa szacuje się na 50 mln dolarów.
Źródło: materiały prasowe
3 / 10
Robin Williams wywoływał uśmiech na naszych twarzach. Ale co rozśmieszało samego gwiazdora? Okazuje się, że wspólne łaskotki z... małpą.
Spotkanie z gorylicą Koko nazwał receptą na dobry humor. Używająca języka migowego Koko rozpoczęła swoją karierę okładką w magazynie "National Geographic". W 2001 roku wizytę u małpy wykupił Robin Williams. Mimo że to było pierwsze spotkanie aktora z Koko, gorylica traktowała go jak dobrego kumpla.
Kiedy pracownicy Gorilla Foundation, zajmującej się Koko, poinformowali małpę o śmierci jej znanego przyjaciela, posługująca się językiem migowym gorylica była - według relacji świadków - "bliska łez". "Stała się niezwykle smutna" - napisała na stronie Koko.org opiekunka małpy, dr. Penny Patterson
Źródło: materiały prasowe
Autor: www.koko.org
4 / 10
Kameralny pogrzeb Robina Williamsa z udziałem najbliższej rodziny odbył się parę dni po śmierci artysty - 17 sierpnia, w San Francisco. Hollywoodzkiego gwiazdora pożegnano podczas skromnej uroczystości w Glide Memorial Church.
Wbrew zapowiedziom radykalnego amerykańskiego Kościoła Baptystycznego Westboro, ceremonia przebiegła bez zakłóceń. Powodem protestu miał być m.in. fakt, że aktor zagrał geja w komedii "Klatka dla ptaków".
Kościół Baptystyczny Westboro kilka dni przed pogrzebem publikował wpisy i karykatury poświęcone Williamsowi. Piszano, że aktor trafił po śmierci do piekła nie tylko ze względu na poparcie dla homoseksualistów, ale też rozwody i życie w "bestii zwanej Hollywood".
Źródło: Getty Images
Autor: Valerie Macon
5 / 10
Wdowa po Robinie Williamsie (C) -Susan Schneider Williams (L) i ich troje dzieci, 26-letnia Zelda (P), 24-letni Cody i 32-letni Zach rozpoczęli po śmierci gwiazdora walkę o podział pozostawionego przez niego majątku.
"To bardzo smutne. Susan jest dobrze zabezpieczona, ale nie może pogodzić się z tym, że Robin nie zostawił jej więcej" - donosiły cytowane przez gazetę "New York Daily News" osoby z otoczenia rodziny.
Wcześniej Susan Schneider Williams kwestionowała ostatnią wolę swego męża. Sugerowała, że w pewnych miejscach jest ona "niejasna". Dzieci Robina Williamsa uważają jednak, że zapisy jasno wskazują na to, że to oni powinni stać się prawowitymi właścicielami osobistych przedmiotów należących do aktora.
Źródło: Getty Images
Autor: Jason Merritt
6 / 10
Artysta Efren Andaluz postanowił oddać hołd Robinowi Williamsowi dedykując mu autorski mural w Nowym Jorku.
"Patrząc na świat widzisz, jak przerażający potrafi czasami być i wciąż próbujesz walczyć z tym strachem. Komedia może pomóc sobie z nim poradzić, powoduje, że nie czujesz się nim sparaliżowany. Dzięki niej możesz wypędzić demony i sobie z nimi poradzić. To właśnie robię, kiedy gram" - mówił Williams w jednym z wywiadów.
Źródło: materiały prasowe
7 / 10
Najsłynniejsze filmy, w których wystąpił Robin Williams to m.in. "Good Morning, Vietnam", "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Fisher King". Role w tych filmach przyniosły mu nominacje do Oscara.
Statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej dostał w 1997 roku, za drugoplanową rolę psychoanalityka w "Buntowniku z wyboru" w reż. Gusa Van Santa.
Do najbardziej znanych filmów z jego udziałem należy również komedia "Pani Doubtfire" z 1993 roku, w której Williams przebiera się i udaje gosposię, by być bliżej swoich dzieci, które są pod opieką matki po rozstaniu rodziców. Zdobył też cztery Złote Globy oraz szereg innych nagród filmowych.
8 / 10
Po śmierci Robina Williamsa do kin trafiło kilka filmów z udziałem aktora. Pierwszym z nich była świąteczna komedia "A Merry Friggin' Christmas", której premierę zaplanowano na 7 listopada 2014.
Ostatniego Bożego Narodzenia z Robinem Williamsem nie dane było spędzić polskiej widowni, czarna komedia w reżyserii Tristrama Shapeero spotkała się bowiem z negatywną reakcją krytyki i film w ogóle nie trafił na nasze ekrany.
Źródło: materiały prasowe
9 / 10
Kolejną z produkcji ze zmarłym artystą, którą mogliśmy oglądać w 2014 roku już po samobójstwie Williamsa, była trzecia część "Nocy w muzeum" - "Tajemnica grobowca", która trafiła na ekrany kin w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Robin Williams wcielił się tam w rolę Teddy'ego Roosvelta.
Źródło: materiały dystrybutora
10 / 10
Ostatnim kinowym występem Robina Williamsa będzie rola... psa Dennisa w filmie Terry'ego Jonesa "Czego dusza zapragnie" (polska premiera - już w najbliższy weekend, 14 sierpnia 2015).
Dubbingowy bohater Williamsa nie tylko mówi ludzkim głosem, ale używa wysoce niecenzuralnego języka.
Źródło: Getty Images
Autor: Henry S. Dziekan III