Reklama

Roberto Benigni otrzyma Złotego Lwa za całokształt na festiwalu w Wenecji

Laureat Oscara, włoski reżyser i aktor Roberto Benigni otrzyma nagrodę Złotego Lwa za całokształt na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji - ogłosiła w czwartek jego dyrekcja. 78. edycja odbędzie się w dniach od 1 do 11 września.

Także w tym roku, podobnie jak w pierwszym podczas pandemii, festiwal na weneckim Lido zorganizowany zostanie w tradycyjnym terminie i w reżimie sanitarnym.

Jako jego pierwsze wielkie wydarzenie zapowiedziano wręczenie Złotego Lwa za cały dorobek 68-letniemu Roberto Benigniemu, laureatowi Oscara w 1999 roku za film "Życie jest piękne".

W kolejnych latach wyreżyserował między innymi "Pinokia" oraz film "Tygrys i śnieg" w 2005 roku, którego tłem była wojna w Iraku. Ma na koncie serię kreacji filmowych, potwierdzających także jego nadzwyczajny talent komiczny.

Reklama

Artysta jest też uważany za genialnego interpretatora i popularyzatora "Boskiej komedii" Dantego.

Jego monologi, między innymi na temat Konstytucji Włoch czy "Pieśni nad pieśniami", wygłoszone na festiwalu piosenki w San Remo obejrzało w telewizji po kilkanaście milionów widzów.

Benigni otrzymał na wielu włoskich uczelniach doktoraty honoris causa z literatury, psychologii, filozofii i sztuki.

"Roberto Benigni jest w świecie włoskiej sztuki punktem odniesienia, postacią bezprecedensową i niemającą sobie równych" - oświadczył dyrektor festiwalu w Wenecji Alberto Barbera, zapowiadając przyznanie artyście Złotego Lwa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Roberto Benigni | festiwal filmowy w Wenecji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy