Reklama

Reżyser Jacek Bromski zostanie uhonorowany w Łódzkiej Alei Gwiazd

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy Jacek Bromski zostanie uhonorowany gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Jej odsłonięcie nastąpi we wtorek. Po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z twórcą takich filmów jak "Zabij mnie, glino", "Sztuka kochania" i "U Pana Boga za piecem".

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy Jacek Bromski zostanie uhonorowany gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Jej odsłonięcie nastąpi we wtorek. Po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z twórcą takich filmów jak "Zabij mnie, glino", "Sztuka kochania" i "U Pana Boga za piecem".
Jacek Bromski /Mariusz Grzelak/REPORTER /East News

Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej dołączy do grona światowych sław kina i sztuki uhonorowanych własną gwiazdą w Alei Gwiazd na najpopularniejszym łódzkim deptaku. Jak podkreślają inicjatorzy uhonorowania w ten sposób 76-letniego reżysera i scenarzysty ponad 20 filmów i seriali, Jacek Bromski jest nie tylko artystą wielokrotnie nagradzanym na festiwalach, ale nade wszystko - cieszy się uznaniem widzów. 

45 lat temu Bromski ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1980 roku, dwa lata po zdobyciu dyplomu, razem z Jerzym Gruzą wyreżyserował "Alicję" - film muzyczny na motywach powieści Lewisa Carolla. Za pełnometrażową "Ceremonię pogrzebową" został uhonorowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku nagrodą za debiut.

Reklama

W tym roku mija 35 lat od premiery "Zabij mnie, glino" (Nagroda Szefa Kinematografii). Niemal w tym samym czasie jako scenarzysta i reżyser tworzył komedię "Sztuka kochania", którą publiczność uznała za film roku. Zarówno "Zabij mnie, glino", jak i "Sztuka kochania" należą do najchętniej oglądanych polskich filmów lat 80.

Jacek Bromski: Najlepsze filmy

Do bardzo lubianych przez widzów dzieł Bromskiego należy też komedia "U Pana Boga za piecem", która na 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała siedem nagród. Przyznano je m.in. za: reżyserię, scenariusz, drugoplanową rolę męską, dźwięk, najlepszą komedię oraz dla reżysera najdłużej oklaskiwanego filmu. "U Pana Boga za piecem" doceniano także na wielu innych festiwalach.

Do tego uznania doszły wyróżnienia, także międzynarodowe, za kolejne filmy: "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą". Pod koniec tego roku zapowiadana jest premiera czwartej części tej serii - "U Pana Boga w Królowym Moście" - zarówno fabuły, jak i serialu. Będzie to szczególny film, także ze względu na ostatnią rolę Emiliana Kamińskiego, który w komediowej serii Bromskiego zagrał "nawróconego" gangstera Jerzego Bociana.

W filmowym dorobku Bromskiego są też nagradzane: "To ja, złodziej", "Dzieci i ryby" i "Kariera Nikosia Dyzmy", "Uwikłanie", "Bilet na księżyc".

W tym roku mija też 35 lat od założenia przez Jacka Bromskiego z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim Zespołu Filmowego "Zebra" (obecnie Studio Filmowe "Zebra"). To w nim był koproducentem takich filmów, jak "Kiler", "Kiler-ów 2-óch", "Psy".

Jacek Bromski - prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Jacek Bromski jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, założycielem działającego przy SFP - Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej, był pierwszym przewodniczącym rady PISF. Był członkiem Komitetu Kinematografii, wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Filmowych AIDAA. Został odznaczony srebrnym i złotym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gwiazda reżysera została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Zostanie wmurowana na ul. Piotrkowskiej w okolicach numeru 78. Jej odsłonięcie nastąpi we wtorek o godz. 13. Po uroczystości zaplanowano otwarte spotkanie z filmowcem w Clubie 77.

Łódzka Aleja Gwiazda na wzór hollywoodzkiej Walk of Fame

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda, Andrzeja Seweryna, została wmurowana dwa lata później.

Dotąd odsłonięto ponad 90 gwiazd, którymi uhonorowano zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów - Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Stanisława Bareję, Jerzego Antczaka, Wojciecha Jerzego Hasa, Krzysztofa Zanussiego; aktorów i aktorki - Tadeusza Łomnickiego, Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Gustawa Holoubka, Maję Komorowską, Cezarego Pazurę, Jana Machulskiego, Wojciecha Pszoniaka, Zbigniewa Cybulskiego, Stefana Jaracza, Leona Niemczyka; twórców muzyki filmowej - Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera, Henryka Kuźniaka oraz operatorów m.in. Pawła Edelmana i Jerzego Lipmana, a także producentów - m.in twórców filmu "Ida", czy autora filmów animowanych Tomasza Bagińskiego. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Bromski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama