"Rewers" triumfuje w Moskwie
"Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza triumfował na tegorocznym Festiwalu Filmów Polskich w Rosji "Wisła". Nagrodę o nazwie "Słoń" za "wyszukaną stylistykę i subtelną ironię" przyznała Izba Filmoznawców i Krytyków Filmowych w Rosji.
Czarny humor, paradoks i stylowa ironia - oto, co zadecydowało o zwycięstwie "Rewersu" - poinformowali w piątek, 22 kwietnia, organizatorzy festiwalu. "Rewers" Lankosza to czarna komedia opowiadająca o delikatnej Sabinie (Agata Buzek), zakochującej się w podstępnym funkcjonariuszu UB (Marcin Dorociński). Film ten zdobył nagrodę Orła dla najlepszego polskiego filmu w 2010 r.
W konkursie głównym "Rewers" pokonał 12 innych polskich produkcji filmowych, m.in. "Wenecję" Jana Jakuba Kolskiego, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, "Las" Piotra Dumały, "Matkę Teresę od kotów" Pawła Sali, "Chrzest" Marcina Wrony i "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec.
"'Rewers; otrzymał nagrodę za wyszukaną stylistykę i subtelną ironię" - uzasadniał wybór przewodniczący jury i szef Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji, Wiktor Matizen.
Podkreślił, że "Rewers" łączy w sobie ciekawie opowiedzianą historię z oryginalną formą.
Poza Matizenem polskie filmy oceniali m.in. historyk sztuki i krytyk filmowy Irina Rubanowa, redaktor naczelna działu kultury "Wriemia Nowostiej" Alona Solncewa, redaktor magazynu filmowego "Kultura" Swietłana Chochriakowa oraz znawca kina specjalizujący się w kinematografii wschodnioeuropejskiej Denis Wiren.
Rosyjska Izby Filmoznawców i Krytyków wyróżniła także "Matkę Teresę od kotów" w reż. Pawła Sali. Z kolei rosyjskiej publiczności, która przez tydzień oddawała swoje głosy na najlepszy film festiwalowy, najbardziej spodobała się "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego.
Festiwal filmowy "Wisła" odbywa się w dniach od 15 kwietnia do 5 maja. Rosjanie mają możliwość obejrzenia najciekawszych polskich produkcji filmowych z ostatnich lat. Poza filmami konkursowymi widzowie mogą obejrzeć jeszcze obrazy z sekcji "Kalejdoskop Polskiego Kina", a wśród nich m.in. "Trick" Jana Hryniaka, "Hel" Kingi Dębskiej oraz "Belcanto" Ryszarda Macieja Nyczki. W ramach "Polsko-rosyjskich motywów" będzie można zobaczyć także: "Tlen" Iwana Wyrypajewa i "Tylko nie teraz" Walerija Pendrakowskiego. Rosyjska publiczność obejrzy również etiudy studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Planowana jest też retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego w związku z przypadającą w marcu 15. rocznicą jego śmierci (pokazane zostaną "Krótki film o miłości" i "Krótki film o zabijaniu") oraz retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy w związku z 85. rocznicą urodzin reżysera.
Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 r. Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik w Polsce, który organizowany jest co roku w Warszawie. To czwarta edycja festiwalu, który poza Moskwą odwiedzi także Jekaterynburg oraz Niżny Nowogród.