Reklama

Rekordowy weekend: Aż 12 premier w kinach

Aż 12 premierowych tytułów trafi do kin w pierwszy poświąteczny piątek. Wśród nich znalazły się m.in. 8. część serii "Szybcy i wściekli", irański laureat Oscara "Klient", wojenny melodramat "Bikini Blue" z Tomaszem Kotem grającym po angielsku, kameralne "Porto" z jedną z ostatnich ról Antona Yelchina i horror "Ostatnia klątwa".

Jeszcze przed polską premierą "Szybcy i wściekli 8" pobili rekord "Gwiezdnych wojen: Przebudzenia mocy" i zanotowali najlepsze otwarcie w historii kina. W nowym filmie serii zobaczymy na ekranie znanych aktorów, m.in. Vina Diesela, Dwayne’a Johnsona i Jasona Stathama. Na ekranie pojawi się też nowa bohaterka - tajemnicza kobieta (Charlize Theron), która wciąga Doma (Diesel) w niebezpieczny świat, z którego nie ma ucieczki. Dom zdradzi najbliższych. Wszystkich czeka czas pełen prób i testów, jakich nie widzieliśmy dotąd w kinie. Od wybrzeży Kuby, przez ulice Nowego Jorku, po lody arktycznego morza Barentsa "szybcy i wściekli" przemierzą świat, by powstrzymać zło i chaos. I uratować tego, który uczynił ich rodziną.

Reklama

Akcja filmu "Bikini Blue" Jarosława Marszewskiego rozgrywa się w Manchesterze pod koniec II wojny światowej. Głównymi bohaterami są małżonkowie Eryk Szumski (Tomasz Kot), polski żołnierz-wygnaniec i Dora (Lianne Harvey), młoda Angielka. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę. - W kilka miesięcy musiałem zdecydowanie poprawić swoją znajomość języka angielskiego. Dochodził dodatkowy stres. Poza intencją, myślą, emocją, musiałem zastanawiać się, czy przypadkiem czegoś nie pomylę, ponieważ ten tekst jeszcze nie do końca był mój - Tomasz Kot powiedział w rozmowie z PAP Life.

Animowany "Dzieciak rządzi" to opowieść o życiu siedmioletniego Tima, w którego domu pojawia się młodszy braciszek. Tim natychmiast zdaje sobie sprawę, że ubrany w garnitur, noszący teczkę i zachowujący się jak rasowy biznesmen dzieciak jest zagrożeniem dla jego niezachwianej dotąd pozycji. Gdy Tim postanawia odzyskać swoje miejsce w rodzinnym domu, natrafia na trop spisku, który może zmienić równowagę sił na świecie. Przekonuje się przy tym, że kluczem do tajemnicy jest jego młodszy brat. Rywale muszą zapomnieć o dzielących ich różnicach, ocalić rodziców, przywrócić porządek na świecie i udowodnić, że więzy rodzinne są siłą, której nic nie jest w stanie pokonać.

Nagrodzony Oscarem irański "Klient" to historia młodego małżeństwa, które musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków. "Klient" to pełna napięcia opowieść o dwójce kochających się ludzi i o tym, jak seria drobnych, pozornie właściwych decyzji potrafi zachwiać ich związkiem.

"Mały Jakub" w reżyserii Mariusza Bielińskiego to opowieść o mężczyźnie, który odkrywa, że ktoś podgląda go w pracy. Jest nim kilkunastoletni chłopiec, jego imiennik - Jakub. Spotkanie z nieproszonym gościem stanie się dla mężczyzny szansą do zmierzenia z odległymi, nie zawsze wygodnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Konfrontacja ta będzie również początkiem do zdobycia wiedzy o samym sobie - niespodziewanej, mrocznej, zepchniętej gdzieś poza granice codziennego postrzegania. Obraz stawia pytania, na ile przeżycia z dzieciństwa rzutują na naszą dorosłość i czy jesteśmy w stanie świadomie stawić im czoła? W głównych rolach zobaczymy Mirosława Bakę, Jana Sączka, Eryka Lubosa i Dorotę Kolak.

Horror "Ostatnia klątwa" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 18-letniego Johnny'ego Franka Garretta, skazanego na karę śmierci za brutalny gwałt i morderstwo zakonnicy. Chłopak do końca utrzymuje, że jest niewinny, rzucając klątwę na wszystkich, którzy mieli jakikolwiek związek z niesprawiedliwym wyrokiem. Wkrótce po egzekucji zaczynają ginąć ludzie zamieszani w sprawę. Kiedy w śmiertelnym niebezpieczeństwie znajdzie się syn jednego z ławników, mężczyzna zrobi wszystko, by odnaleźć prawdziwego mordercę, doprowadzić do jego skazania i odwrócić klątwę.

Holenderski film dla całej rodziny "Pan Żaba" to historia dziewczynki Sity, która bardzo starannie przygotowała się do swojej prezentacji o żabach. Jej zdziwienie wzbudził fakt, że powszechnie uznawany za sympatycznego, nauczyciel biologii - niejaki Pan Frans, nie chce jej wysłuchać do końca. Podejrzliwa dziewczynka zaczyna go śledzić i wkrótce odkrywa, że... czasami zamienia się on w żabę. Świat nie zawsze jest bezpieczny dla zwierząt, dlatego Sita i jej przyjaciele będą musieli chronić Pana Fransa. Film trafia na ekrany w polskiej wersji językowej.

"Piekło" to nowy thriller Stefana Ruzowitzky'ego, twórcy nagrodzonego Oscarem filmu "Fałszerze". Współczesny Wiedeń. Młoda kobieta jest świadkiem jednego z okrutnych rytualnych morderstw. Seryjny zabójca kobiet postanawia zlikwidować niewygodnego świadka i rusza za nią w pościg, zamieniając życie kobiety w piekło. Bohaterka jednak nie będzie jego kolejną ofiarą, silna i zdeterminowana, żądna zemsty, odwdzięcza się oprawcy tym samym.

Kameralne "Porto" w reżyserii Gabe'a Klingera to jedna z ostatnich ról przedwcześnie zmarłego Antona Yelchina. Jake (Anton Yelchin) i Mati (Lucas) to dwoje outsiderów mieszkających w portugalskim Porto, między którymi doszło kiedyś do intymnego, ale krótkiego kontaktu. Co dokładnie się wydarzyło - nie wiadomo. Poszukując jednocześnie radosnych i bolesnych wspomnień bohaterowie przeżywają zaskakujące spotkanie, podczas którego czas zatrzymał się dla nich na jedną noc. 

"W sieci" to nowe dzieło koreańskiego reżysera Kim Ki-duka. Główny bohater jest ubogim rybakiem wiodącym proste, ale szczęśliwe życie u boku żony i córki na północnym brzegu rzeki, która dzieli obie Koree. Codziennie łowi ryby w pobliżu newralgicznego punktu i straż graniczna zna go już na tyle dobrze, by ufać, że nie przekroczy niewidzialnej granicy na wodzie. Pewnego dnia jednak sieć poławiacza wplątuje się w silnik łodzi i mężćzyzna nie może nic zrobić, by powstrzymać dryfowanie łajby na południe. Po dotarciu do brzegu, zostaje natychmiast zatrzymany przez południowokoreańskich żołnierzy. Ambitny oficer przesłuchujący uznaje rybaka za szpiega. Dla nieszczęśnika zaczyna się gehenna, która zdaje się nie mieć końca.


"Zud" Marty Minorowicz to historia 11-letniego Sukhbata, który wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do jego rodziny. Ojciec chłopca, Batsaikhan postanawia, że wyjściem z sytuacji będzie złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Jeźdźcem, którego zwycięstwo pozwoliłoby przetrwać rodzinie, ma być jego syn. Przed chłopcem stoją wyzwania i pierwsze dramatyczne decyzje, które musi samodzielnie podjąć i które odcisną piętno na jego dalszym życiu.

Brytyjski dokument "Bolszoj Babilon" opowiada o kryminalnej historii związanej z tancerzem moskiewskiego Teatru Bolszoj. W 2013 roku mężczyzna został oblany żrącym kwasem. Odniesione obrażenia były na tyle poważne, że artyście groziła całkowita utrata wzroku. Media w Rosji obiegła sensacyjna wiadomość o tragicznej napaści, co miało poważne konsekwencje dla wizerunku Teatru Bolszoj - żywej, baletowej legendy znanej  nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie. Sytuację pogorszyła wiadomość o aresztowaniu podejrzanego o zorganizowanie napaści jednego z solistów baletu. Reżyser Nick Read przygląda się niebezpiecznym związkom sztuki i polityki.

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama