Reklama

"Przywrócone arcydzieła": Małgorzata Foremniak i Andrzej Jakimowski w Krakowie

Małgorzata Foremniak i Andrzej Jakimowski będą gośćmi kolejnego spotkania w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła", które od lat organizuje i prowadzi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski. 11 maja widzowie obejrzą film "Zmruż oczy".

Małgorzata Foremniak i Andrzej Jakimowski będą gośćmi kolejnego spotkania w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła", które od lat organizuje i prowadzi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski. 11 maja widzowie obejrzą film "Zmruż oczy".
Małgorzata Foremniak i Zbigniew Zamachowski w filmie "Zmruż oczy" (2003) /materiały prasowe

"Przywrócone arcydzieła": Foremniak i Jakimowski w Krakowie

W ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła" w sobotę, 11 maja, widzowie obejrzą film z 2003 roku "Zmruż oczy". W krakowskim spotkaniu wezmą udział Małgorzata Foremniak, która w filmie zagrała jedną z głównych ról oraz - jak się dowiedzieliśmy - na scenie po filmie pojawi się również reżyser filmu Andrzej Jakimowski.

Reklama

"W 2003 roku ten film był sensacją - chociaż w najnowszym polskim kinie trudno byłoby znaleźć tytuł (pozornie) równie mało spektakularny. Niby nic. Małe miasteczko, Suwalszczyzna, czas płynie, rezolutna dziewczynka przyjeżdża na koniec tego małego świata, żeby zostać na dłużej. Jak nauczyciel, Jasiek (Zbigniew Zamachowski). W pełnometrażowym debiucie Andrzeja Jakimowskiego wszystkiego jest dokładnie tyle, ile potrzeba, żeby uratować duszę przed światem. Sens rozmowy, sens spotkania, sens uczciwości. Późniejsza kariera unikatowego twórcy, jakim w przyszłości miał okazać się Andrzej Jakimowski, pokazała, że była to droga właściwa, jedyna, wartościowa" - mówi Łukasz Maciejewski.

"Jestem szczęśliwy, że gościem seansu będzie Małgorzata Foremniak, jedna z najlepszych i najbardziej lubianych polskich aktorek, która w roli mamy 'Małej' stworzyła wspaniałą kreację. Jej późniejsze ważne role filmowe, między innymi w 'Czerwonym pająku' czy w niedawnej 'Sonacie', są dowodem na to, że talent jest pochodną pracowitości, zaangażowania, ale przede wszystkim ciekawych propozycji. Małgorzata Foremniak potrafi je w pełni wykorzystać" - zapowiada krytyk filmowy.

"Zmruż oczy": O czym opowiada film?

Po ucieczce z domu, dziesięcioletnia dziewczynka szuka schronienia u swego byłego nauczyciela, obecnie stróża na opustoszałej farmie rolnej. On potrafi otworzyć ją na wartości, obce trywialnemu materializmowi rodziców, ona z satysfakcją piętnuje jego dziwactwa. Zniecierpliwieni rodzice próbują namówić zbuntowane dziecko do powrotu. Nowy opiekun nie zatrzymuje dziewczynki, pozwala dokonać jej wyboru. Ich wyjątkowa relacja będzie ważnym doświadczeniem również dla jej rodziców i nielicznych przyjaciół mędrca-dziwaka. Będą wśród nich sąsiedzi, a także starzy znajomi naszego bohatera, który zanim zdecydował się zostać outsiderem, wcześniej wiódł życie w wielkim, hałaśliwym mieście.

Choć film traktuje o poważnych sprawach, nie ma w nim dramatycznych scen, opowiedziany jest z dużą dozą humoru.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Andrzej Jakimowski. W filmie zagrali: Zbigniew Zamachowski, Andrzej Chyra, Małgorzata Foremniak, Andrzej Mastalerz, Olga Prószyńska, Rafał Guźniczak.

Film otrzymał wiele nagród, m.in. Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategoriach: najlepszy film, scenariusz, reżyseria, nagroda publiczności, nagrodę za debiut lub drugi film na festiwalu w Gdyni, Złotą Kaczkę miesięcznika Film. Tytuł doceniono też za granicą, m.in. na festiwalach w San Francisco, Mannheim-Heidelberg, Zittau i Soczi.

Interia na planie filmu "Zmruż oczy"

W 2002 roku Interia była na planie filmu "Zmruż oczy" [wówczas produkcja nosiła roboczy tytuł "Nauka latania" - red.] Andrzeja Jakimowskiego w wiosce Pełele na Suwalszczyźnie.

"Gram matkę zagonioną, zabieganą, zajętą swoimi sprawami, która zgubiła kontakt ze swym dzieckiem, a dociera to do niej dopiero wtedy, kiedy 11-letnia córka ucieka z domu. Próbuję ją zatem odzyskać, ale to trudne. Docieram do miejsca, a przede wszystkim docieram do człowieka, u którego się schroniła, lecz mój kontakt z nim nie jest łatwy, ponieważ jest to dosyć dziwna postać. Jaś, grany przez Zbyszka Zamachowskiego, nie dopuszcza mnie do mojej córki, ponieważ ona sobie tego nie życzy. Dla mnie to oburzające, mimo to podejmuję wielokrotne próby odzyskania jej. Dzięki spotkaniom z Jasiem dowiaduję się dużo o sobie samej. To on uświadamia mi, jakie popełniam błędy i dlaczego straciłam kontakt z córką" - opowiadała wówczas Małgorzata Foremnika w rozmowie z Anną Kempys.

"Dla mnie ważne jest to, że wielu rzeczy się nie widzi. Patrzy się na coś, co jest daleko, a nie patrzy się na to, co jest blisko. A właśnie to jest najważniejsze i można przez to stracić bardzo wiele. Trzeba umieć zobaczyć świat własnego dziecka, mówię tu o mojej roli matki, zobaczyć co się naprawdę dzieje w domu, a nie zajmować się tym, co dla mnie jest ważne w życiu - praca zawodowa, kariera. Spotkanie z Jasiem uświadamia mi wiele rzeczy i pomaga zdjąć 'okulary', które sobie nałożyłam. Jaś żyje swoim światem, widzi, czuje inaczej, ma oczy szeroko otwarte. Tacy ludzie jak ja i mój mąż to osoby, którzy żyją w innym świecie i nie widzą pewnych rzeczy, a Jaś pokazuje im świat na nowo. To jest najważniejsze w tym filmie" - dodała aktorka.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy