Projekcje filmowe 320 metrów pod ziemią!
Sześć z dziesięciu filmów rozpoczętego w piątek 10. Objazdowego Festiwalu Filmów "Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie" będzie prezentowanych na poziomie 320 metrów pod ziemią w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu.
Festiwal został zainaugurowany w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11 projekcją filmu "Czarna córka" w reżyserii Anny Skorupy. Jego bohaterką jest dumna ze swojego pochodzenia Cyganka. Pokazano także holenderski film pt. "Jestem dziewczynką" w reżyserii Susan Koenen, opowiadający o trzynastoletniej Joppe, która urodziła się chłopcem, ale od kiedy pamięta - chciała być dziewczynką.
Sześć z dziesięciu projekcji odbędzie na terenie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". "Filmy będziemy pokazywać w zrewitalizowanej komorze K8 znajdującej się 320 metrów pod ziemią" - powiedział PAP Tomasz Masoń z "Guido". Przed obejrzeniem seansu uczestnicy festiwalu będą musieli zjechać na dół kopalnianą windą.
W kopalni pokazane zostaną m.in. dokumenty z Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Bohaterką szwedzkiej produkcji "Sprzedana" w reżyserii Nima Sarvestani będzie dziesięciolatka sprzedana starszemu o 40 lat talibowi, z kolei niemiecka produkcja pt. "Oczy niebieskie" będzie poświęcona metodzie pracy amerykańskiej nauczycielki, która od ponad 20 lat prowadzi warsztaty dla różnych grup społecznych, mając na celu ukazanie mechanizmu działania stereotypów i uprzedzeń dotyczących m.in. koloru skóry czy niepełnosprawności.
Festiwal potrwa w Zabrzu do soboty.
"Watch Docs" to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie. Organizowany jest przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.