Porwana przez talibów. Kto jej pomoże?
"Terytorium wroga", z Diane Kruger w roli porwanej przez talibów odważnej dziennikarki, trafi w piątek, 9 marca, do kin w Polsce. Francuscy twórcy filmu, reżyser i scenarzysta Stephane Rybojad oraz autor zdjęć David Jankowski, pochodzą z rodzin o polskich korzeniach.
W obsadzie "Terytorium wroga" (oryg. "Forces speciales") obok Niemki Diane Kruger, jest m.in. Djimon Hounsou, znany aktor amerykański, urodzony w afrykańskim Beninie.
Film opowiada historię dziennikarki porwanej w Afganistanie, zdjęcia - ze względów bezpieczeństwa - kręcono jednak gdzie indziej, m.in. w graniczącym z tym krajem i przypominającym go "od strony wizualnej" Tadżykistanie.
"Nie wyobrażałem sobie realizacji zdjęć np. w Maroku" - opowiadał Stephane Rybojad.
"W Tadżykistanie aktorom najłatwiej było wczuć się w odpowiednią atmosferę. Byłem przekonany, że gdy zbliżymy się maksymalnie do tej rzeczywistości, gdy znajdziemy się pośród tych krajobrazów i gór, historia opisywana w filmie pochłonie obsadę i ekipę filmu bez reszty. Wiedziałem też, że przyniesie to korzyści stronie wizualnej filmu" - wspominał reżyser.
Kruger wcieliła się w postać Elsy, porwanej nie dla okupu, lecz jako sposób na uzyskanie rozgłosu przez porywacza, talibskiego przywódcę. Ten przetrzymywanie francuskiej dziennikarki traktuje jako sprawę honoru. Na pomoc zakładniczce rusza grupa komandosów, wyszkolonych do działań w ekstremalnych warunkach.
"Historia stara jak świat: sześciu odważnych rycerzy wyrusza w drogę, by ocalić piękną księżniczkę, pojmaną przez Mrocznego Księcia" - tak symboliczny wymiar tej opowieści opisali producenci filmu.
Przeczytaj recenzję filmu "Terytorium wroga" na stronach INTERIA.PL!
Stephane Rybojad, mówiąc o roli wykreowanej przez Kruger, ocenił: "Diane jest aktorką, która potrafi fascynująco szybko przejść od jednej emocji do innej. W ciągu sekundy zmienia śmiech w łzy, osiem razy z rzędu, a do tego - lecąc np. helikopterem".
Pytany o postać Elsy i o to, dlaczego rolę tę powierzono właśnie Kruger, reżyser zaznaczył: "Według mnie Elsa powinna być ładna, żeby chłopakom chciało się ją nieść przez góry. To nie jest fakt bez znaczenia".
Jednak - jak podkreślił Rybojad - w przypadku Elsy to nie uroda najbardziej zwraca uwagę. "Ta dziennikarka zbudowała osobistą więź z Afganistanem, poruszył ją m.in. los afgańskich kobiet" - opowiadał reżyser.
"Znam wiele zagranicznych korespondentek. Często są to piękne kobiety. Trudno sobie wyobrazić, widząc je w Paryżu, że są w stanie żyć samotnie gdzieś na drugim końcu świata, w dżinsach, trampkach, pijąc whisky w barze. Wszystkie one mają cechę wspólną: twardą fasadę, pełniącą rolę ochronnego muru. Są twarde, ostre jak brzytwa" - ocenił reżyser.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Diane Kruger urodziła się w 1976 r. w Algermissen w Niemczech (jako Diane Heidkrueger). Miała zostać baletnicą. Uczyła się tańca w Royal Ballet w Londynie. Kontuzja kolana, odniesiona, gdy Kruger miała lat 13, uniemożliwiła jej jednak karierę w balecie. Jako nastolatka Kruger wyjechała do Paryża i zaczęła pracować jako modelka. W filmach występuje od 2002 r. Przełomową w jej karierze stała się rola Heleny w filmie Wolfganga Petersena "Troja" (2004).
Djimon Hounsou, który w "Terytorium wroga" gra dowódcę grupy komandosów, urodził się w 1964 r. w mieście Kotonu w Beninie. Jako 12-latek przybył z Afryki do Francji. Przez pewien czas, nie mając pieniędzy, mieszkał na ulicy. Sytuacja zmieniła się, gdy Djimona Hounsou odkrył słynny kreator mody, Thierry Mugler, i zaproponował mu pracę modela. Hounsou prezentował następnie ubiory znanych projektantów na wybiegach Paryża i Londynu. W filmach gra od początku lat 90. Zdobył dwie nominacje do Oscara, za role w "Naszej Ameryce" (2004) i "Krwawym diamencie" (2007). Wystąpił też m.in. w "Gladiatorze" Ridleya Scotta (2000).