Polskie piosenki w cieniu amerykańskich superbohaterów
Superprodukcja Marvela "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów", polski musical "#WszystkoGra" oraz laureat Złotego Lwa, meksykańsko-wenezuelski film "Z daleka" - to trzy z dziewięciu tytułów, które trafiają na polskie ekrany w pierwszy piątek maja.
"Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" to najnowsza produkcja Marvela. W czasie kolejnej międzynarodowej akcji z udziałem superbohaterów ponownie dochodzi do strat w ludności cywilnej. Rosną więc naciski polityczne, by poddać herosów systemowi nadzoru i utworzyć organ decydujący o stopniu ich zaangażowania w działania militarne. Nowa sytuacja powoduje rozłam w drużynie, w wyniku którego tworzą się dwa obozy. Na czele pierwszego stoi Steve Rogers, który uważa, że Avengers powinni nadal bronić ludzkości bez ingerencji rządu. W drugim prym wiedzie Tony Stark, niespodziewanie godzący się na urzędowy nadzór. Na ekranie zobaczymy m.in. Chrisa Evansa, Roberta Downeya Jr. i Scarlett Johansson.
Musical Agnieszki Glińskiej "#WszystkoGra" to historia o poszukiwaniu szczęścia, miłości i radości życia. Zosia (Eliza Rycembel) próbuje zmienić świat za pomocą sztuki. Jej mama (Kinga Preis) niespodziewanie spotyka na swojej drodze kogoś wyjątkowego. Babcia (Stanisława Celińska) ukrywa tajemnicę z przeszłości. Trzy kobiety spróbują ocalić rodzinny dom. Przeżyją niejedną perypetię, by przekonać się, czego pragną. Czy uda im się to zdobyć?
Meksykańsko-wenezuelski film "Z daleka" to laureat Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Armando (Alfredo Castro), zamożny pan w średnim wieku, wabi do swojego domu młodych chłopców. Nie chce ich dotykać, chce tylko obserwować z odległości, z daleka. Rytuał przerywa pewnego dnia niewłaściwy wybór "przedmiotu pożądania". Elder (Luis Silva) jest niepokornym awanturnikiem, symbolem przemocy i homofobii, która kwitnie na "ulicach nędzy" w Caracas. Między mężczyznami rodzi się dziwna relacja, oparta początkowo na obrzydzeniu i niezdrowej fascynacji. Wspólne interesy zmuszają Eldera do odwiedzania Armando regularnie. Podczas tych wizyt niespodziewanie nawiązuje się między nimi intymna relacja. Demony Armando z przeszłości dają jednak o sobie znać, podczas gdy Elder angażuje się uczuciowo w tę relację.
Francusko-szwajcarska komedia "Pycha" to opowieść o sędziwym architekcie, który sam postanowił zdecydować, kiedy umrze. Jego decyzja jest ostateczna i nieodwołalna. Wszystko dokładnie zaplanował. Wybrał miejsce, określił czas, a także znalazł niezawodny - jak mu się wydawało - sposób. Niestety, zgodnie z teorią chaosu, jeśli coś może się popsuć, to się popsuje. Nie inaczej jest w tym przypadku. Doskonały plan pali na panewce. W noc, która miała być ostatnią w życiu Davida, dojdzie do zdarzeń, które nie śniły się bohaterowi. W towarzystwie Esperanzy - kobiety, która miała pomóc mu zejść z tego łez padołu, oraz Trepleva - młodego Rosjanina, zarabiającego ciałem na chleb, David jeszcze raz przekona się, jak zaskakujące potrafi być życie i jak naiwne jest planowanie przyszłości.
"Niebo na ziemi" to kontynuacja nominowanego do Oscara szwedzkiego hitu "Jak w niebie". Przebojowa wokalistka country, Lena, jest gwiazdą lokalnej sceny. Mimo zaawansowanej ciąży nie rezygnuje z koncertów, a jej występy na żywo co wieczór przyciągają tłumy. Pewnego dnia z zaskakującą prośbą do Leny zwraca się miejscowy pastor Stig. Niestroniący od alkoholu duchowny boi się utraty posady. Prosi więc kobietę, by ta reaktywowała chór, który przed laty założył jej tragicznie zmarły partner - charyzmatyczny dyrygent i kompozytor, Daniel. Wkrótce za sprawą piosenkarki podupadający kościół na nowo zacznie tętnić życiem, a w sercach i uszach miejscowych znów zabrzmi muzyka.
Animacja "Dzielny kogut Maniek" to opowieść o sympatycznym tytułowym bohaterze, który zawsze marzył, by zostać mistrzem. W dowolnej dziedzinie. Niestety los rzucił go ku agroturystyce. Krótko mówiąc, Maniek jest małym wiejskim kogutem o wielkich marzeniach i nic nie wskazuje na to, by coś miało się w tej sprawie zmienić. Aż do dnia, gdy podstępny rolnik (dla przyjaciół farmer) doprowadza gospodarstwo na skraj ruiny. Maniek wraz z ekipą przyjaciół z kurnika oraz kopą dzielnych jaj musi stanąć w obronie rodzinnego domu.
Film "Młody Mesjasz" to skierowana do całej rodziny opowieść o niezwykłych wydarzeniach w życiu siedmioletniego Jezusa, które każą mu zadać sobie pytanie "kim jestem"? Wyjątkowa perspektywa, z jaką nie zmierzyli się do tej pory żadni twórcy, sprawia, że widz ogląda szalenie elektryzujący i inspirujący obraz, a wraz z wyjątkowymi bohaterami opowieści być może po raz pierwszy w życiu stawia sobie pytanie, jakim dzieckiem był Jezus.
Po latach w odrestaurowanej wersji wraca na polskie ekrany "Romeo i Julia" Baza Luhrmanna. Tragedia Williama Szekspira przeniesiona została we współczesne realia subkultury rywalizujących gangów. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Verona Beach na Florydzie u schyłku XX wieku. Rozpoczyna się na stacji benzynowej, gdzie dochodzi do strzelaniny między zwalczającymi się gangami, związanymi z dwoma najważniejszymi rodzinami w mieście: Kapuletów i Montekich. Na tym tle rozwija się wątek miłości dwojga młodych ludzi, Romea (Leonardo DiCaprio) i Julii (Claire Danes).
Na dużym ekranie zobaczyć będziemy mogli również szwedzką animację sprzed 14 lat - "Karlsson z dachu". Na dachu jednego ze sztokholmskich domów mieszka Karlsson. Ma niezwykłą umiejętność - dzięki śmigłu umieszczonemu na plecach potrafi latać. Pewnego dnia odwiedza mieszkającego w tym samym budynku siedmioletniego chłopca. Svante, zwany przez wszystkich Braciszkiem, ma dużo starsze rodzeństwo i nie ma się z kim bawić. Od tej pory Karlsson staje się jego najlepszym przyjacielem. Spędza z nim czas, gdy ten czuje się samotny. Karlsson jest wyjątkowy nie tylko dzięki swojemu śmigłu. Jak sam twierdzi, jest też najlepszym specjalistą od wszystkiego, a więc również od przygód i psot, w których towarzyszyć mu będzie Braciszek.