Polskie kino na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
To będzie edycja T-Mobile Nowych Horyzontów bogata w polskie kino. Rodzime produkcje znalazły się nie tylko w sekcjach konkursowych. W Panoramie będzie można zobaczyć głośny "Deep Love" Jana P. Matuszyńskiego - nagrodzony na festiwalu w Moskwie dokument o sparaliżowanym po wylewie nurku, który stara się wrócić do swojej pasji.
Znakomita artystka wizualna Izabella Gustowska (także jedna z jurorek festiwalu) w "Przypadku Josephine H." poszukuje współczesnej emanacji Josephine Hopper, żony amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Josephine zostaje odegrana przez kilkanaście współczesnych kobiet z Nowego Jorku, które są kierowane, reżyserowane, podglądane i nagrywane przez Izabellę Gustowską, momentami również wcielającą się w rolę sobowtóra.
"Przyjaciele na 33 obroty" Grzegorza Brzozowicza, produkcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego, to portret grafików Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego - wieloletnich przyjaciół, projektantów okładek i plakatów m.in. dla Czesława Niemena, Krzysztofa Komedy, Janis Joplin, The Velvet Underground, The Clash, The Rolling Stones, Cream i Judas Priest.
Wśród pokazów specjalnych znalazły się również filmy publicysty i reżysera Leo Kantora, Żyda, który uniknął śmierci podczas II wojny światowej: "Tam, gdzie rosną porzeczki" - dokumentalny monodram twórcy, który opowiada o swojej emigracji po Marcu '68 i czasach swojej młodości, oraz "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu" - osobista, ilustrowana historia dolnośląskich Żydów.
I jeszcze jeden polski akcent w programie festiwalu - w sekcji Panorama będzie można obejrzeć pokazywany w Cannes argentyński film "Pod ochroną" Diego Lermana - mocny, kameralny, pełen emocji film o problemie przemocy domowej ze znakomitymi zdjęciami wybitnego polskiego operatora Wojciecha Staronia, który będzie gościem festiwalu.
Przypomnijmy, że po raz pierwszy w historii festiwalu w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znalazły się aż trzy polskie filmy: "Huba" Anki Sasnal i Wilhelma Sasnal, "Jak całkowicie zniknąć" (premiera światowa) Przemysława Wojcieszka oraz "Wołanie" (premiera światowa) - pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka na podstawie prozy Kazimierza Orłosia.
W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce znalazły się dwa filmy polskie: "Książę" (premiera światowa) Karola Radziszewskiego - spojrzenie na legendę Jerzego Grotowskiego przez pryzmat jego aktorów z zespołu Laboratorium, oraz "15 stron świata" (premiera światowa) Zuzanny Solakiewicz - portret Eugeniusza Rudnika - kultowego kompozytora i reżysera dźwięku, współtwórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Innym polskim akcentem festiwalu będą przedpremierowe pokazy filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!