Polskie akcenty na festiwalu filmowym w Toronto
Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto. To jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. W sekcji Mistrzowie (Masters) odbędzie się światowa premiera film "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W programie są też inne polskie produkcje lub koprodukcje.
Linda jako charyzmatyczny malarz
Głównym bohaterem filmu "Powidoki" jest Władysław Strzemiński, wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. "Powidoki" to opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Strzemińskiego gra Bogusław Linda. Partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Scenariusz napisał Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman.
Najnowszy film Andrzeja Wajdy będzie też pokazany w październiku w ramach Festiwalu Filmowego w Rzymie - Festiwal La Festa del Cinema, a azjatycką premierę "Powidoki" będą miały w ramach największego festiwalu filmowego na tym kontynencie - Busan International Film Festival w Korei Płd. Festiwal odbędzie się w dniach 6 - 16 października.
Krwawa Luna spotyka kardynała Wyszyńskiego
W Toronto odbędzie się też światowa premiera nominowanego do gdyńskich Złotych Lwów filmu "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego. Najnowszy film twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: "Przesłuchanie" i "Układ zamknięty" opowiada o prawdziwej postaci pułkownik Julii Brystygierowej, znanej jako "Krwawa Luna".
W sadystyczną funkcjonariuszkę UB, jedną z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski, wcieliła się Maria Mamona, w filmie zobaczymy też m.in Janusza Gajosa, Małgorzatę Zajączkowską, Marka Kalitę, Bartosza Porczyka, Sławomira Orzechowskiego i Kazimierza Kaczora. Julia Brystygierowa osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Bugajski pokazuje ją widzowi w chwili, gdy szuka porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do polskich kin "Zaćma" wejdzie 14 października.
Gruszka jako Skłodowska-Curie
Karolina Gruszka gra tytułową rolę w filmie "Maria Skłodowska-Curie". To historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków - miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat.
Na ekranie Karolinie Gruszce partnerują m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej - siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat - zagorzały przeciwnik Marii. Film jest polsko-niemiecko-francuską koprodukcją. Reżyserką filmu jest Marie Noëlle. Autorami scenariusza filmu są Marie Noëlle i Andrea Stoll. Zdjęcia zrealizował Michał Englert. Autorem charakteryzacji jest Waldemar Pokromski. Na festiwalu w Toronto odbędzie się światowa premiera filmu.
"Romantik" Mateusza Rakowicza zakwalifikował się do sekcji Short Cuts. W rolę Stanisława wcielił się Robert Więckiewicz, z kolei Zosię zagrała Justyna Wasilewska. A inny polski akcent to "Clair Obscur, turecko-niemiecko-polsko-francuska koprodukcja w reżyserii Yeşim Ustaoğlu. Film zmontowała Agnieszka Glińska a muzykę stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto potrwa od 8 do 18 września.
Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, RMF FM