Reklama

Pogrzeb Zygmunta Józefczaka. Kto przyszedł pożegnać aktora?

Zygmunt Józefczak, aktor Starego Teatru w Krakowie, spoczął w czwartek na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Zygmunt Józefczak, aktor Starego Teatru w Krakowie, spoczął w czwartek na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Pogrzeb Zygmunta Józefczaka w Krakowie - 28 lipca 2022 roku /Artur Barbarowski /East News

Zygmunt Józefczak nie żyje. Pogrzeb aktora w Krakowie

Na krakowskim cmentarzu na Salwatorze odbyło się ostatnie pożegnanie aktora Zygmunta Józefczaka, przez wiele lat związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

Aktora pożegnała go rodzina, przyjaciele, fani, teatralni widzowie, mieszkańcy Krakowa. Wśród uczestników pogrzebu byli aktorzy związani ze Starym Teatrem, m.in. Marian Dziędziel, Ewa Kaim, Mieczysław Grąbka, Ewa Kolasińska.

Aktor zmarł 24 lipca.

Reklama


Zygmunt Józefczak: Sylwetka aktora

Zygmunt Józefczak był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 1969 r. ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST.

Od lipca 1969 roku do sierpnia 1971 roku był związany z Teatrem Ludowym w Krakowie. We wrześniu 1971 r. rozpoczął pracę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, gdzie wystąpił m.in. w "Dziadach" i "Wyzwoleniu" w reż. Konrada Swinarskiego (1973 i 1974), "Śnie o Bezgrzesznej" w reż. Jerzego Jarockiego (1979), "Marzycielach" w reż. Krystiana Lupy (1988), "Markizie O." w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (1993), "Tangu Gombrowicza" w reż. Mikołaja Grabowskiego (2003) i "Królu Ubu" w reż. Jana Klaty (2014).

W ostatnich latach grał m.in. w spektaklach "Nic" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (2019), "Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór" w reż. Michała Borczucha (2020), a także w "3SIOSTRACH" w reż. Luka Percevala (2021) i "Śnie nocy letniej" w reż. Garbaczewskiego (2022).

Na wielkim ekranie można go było oglądać w "Janie Pawle II" Johna Kenta Harrisona, "Karolu - człowieku, który został papieżem" Giacomo Battiato oraz "Prawdziwych zbrodniach" Alexandrosa Avranasa. Na swoim koncie miał również liczne role w Teatrze Telewizji.

W 1995 roku za rolę Plebana w "Don Kichote" w reż. Marka Fiedora otrzymał wyróżnienie "Polityki" w ogólnopolskim rankingu aktorów za najciekawsze role w sezonie. W 2005 r. został odznaczony przez prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Z kolei w 2021 r. został uhonorowany brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Wiosną tego roku Zygmunt Józefczak miał poważny wypadek. Wskutek upadku z metalowych schodów doznał rozległego urazu czaszkowo-mózgowego.

Zygmunt Józefczak: Współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiego teatru

Informację o śmierci 75-letniego artysty podał w niedzielę w mediach społecznościowych zespół Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, z którym Zygmunt Józefczak związany był od 1971 roku.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zygmunta Józefczaka - wybitnego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego (...). Współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiego teatru m.in.: Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Krzysztofem Zanussim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim, Krystianem Lupą" - napisano. Przypomniano też, że aktor był "otwarty na nowe nurty współczesnego teatru, tworzył niezwykłe kreacje u m.in. Michała Zadary, Michała Borczucha, Wiktora Rubina czy Jana Klaty".

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zygmunt Józefczak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama