Pogrzeb Wiesławy Mazurkiewicz
20 kwietnia odbyły się uroczystości pogrzebowe wybitnej aktorki Wiesławy Mazurkiewicz-Lutkiewicz. Wzięli w nich udział między innymi Krystyna Janda i Olgierd Łukaszewicz.
"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesławy Mazurkiewicz - Lutkiewicz, uznanej aktorki teatralnej, odtwórczyni wielu ról w kultowych ekranizacjach na dużym i małym ekranie. Śp. Wiesława Mazurkiewicz-Lutkiewicz, oprócz wyjątkowego talentu do poruszania ludzkich emocji dzięki wielu aktorskim kreacjom, posiadała dar ludzkiej dobroci i serdeczności - wartości, które pozostawiły najtrwalszy ślad w pamięci bliskich Jej osób" - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście pożegnalnym cytowanym na stronie resortu.
Jak podano, list został odczytany podczas uroczystości pogrzebowych aktorki, które odbyły się w czwartek na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Jak podkreślił w liście pożegnalnym prof. Gliński "centrum aktorskiej pasji i pięknego życia Wiesławy Mazurkiewicz było rodzinne miasto. 'Łódź zawsze kochałam i kocham. Czuję się łodzianką' - mówiła w wywiadzie".
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Stamtąd nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego w alei Zasłużonych.
Artystka zmarła 20 kwietnia. Miała 95 lat.
Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 r. w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. W latach 1951-60 i 1961-63 występowała w Teatrze Nowym w Łodzi założonym przez Kazimierza Dejmka i Janusza Warmińskiego. W latach 1960-61 występowała w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.
Od 1963 r. swoją karierę związała z Warszawą. W latach 1963-69 pracowała w Teatrze Powszechnym, który przez część tego okresu był połączony z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza. W latach 1973-77 występowała na deskach Teatru Rozmaitości. Następnie powróciła do Teatru Powszechnego, gdzie pracowała do 2007 r
Swoje ostatnie role grała w spektaklach Krystyny Jandy w Och-Teatrze i Teatrze Polonia. Publiczność mogła obejrzeć ją w "Grubych rybach" Michała Bałuckiego w 2009 r. i "Pocztówkach z Europy" Michaela McKeevera.
Mazurkiewicz była głównie aktorką teatralną, choć grała również w filmach, m.in. w: "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, "Potopie" Jerzego Hoffmana, "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka, "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza i "Rewizji osobistej" Andrzeja Kostenki.
Jej głos był dobrze znany fanom filmowej serii o Harrym Potterze - dubbingowała profesor Minerwę McGonagall.
W 2016 r. aktorka odznaczona została Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".