Reklama

Reklama

Pogrzeb Tadeusza Rossa

22 grudnia na Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb Tadeusza Rossa, aktora, satyryka, piosenkarza, scenarzysty i polityka. W uroczystości wzięli udział m.in. Krzysztof Ibisz, Małgorzata Potocka, Dariusz Kordek czy Jacek Fedorowicz.

22 grudnia na Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb Tadeusza Rossa, aktora, satyryka, piosenkarza, scenarzysty i polityka. W uroczystości wzięli udział m.in. Krzysztof Ibisz, Małgorzata Potocka, Dariusz Kordek czy Jacek Fedorowicz.
Tadeusz Ross spocznie na Powązkach Wojskowych /Norbert Nieznanicki /AKPA

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w domu pogrzebowym na ul. Powązkowskiej. Stamtąd nastąpiło odprowadzenie do grobu.

Tadeusz Ross zmarł w nocy z 13 na 14 grudnia. Miał 83 lata. Aktor, satyryk, piosenkarz, scenarzysta, polityk i autor musicali chorował na COVID-19.

Miesiąc przed śmiercią Ross opublikował na Facebooku pożegnalny wiersz "Do moich dzieci".

"Kiedy mnie już nie będzie, nie szukajcie mnie wcale, Ja zimą z płatków śniegu, z igieł lodu się scalę, Może będę zamiecią i za oknem wiać będę, Albo będę choinką i zaśpiewam kolędę (...) Nie smućcie się, nie płaczcie, nie krzyczcie, nie wołajcie, Jestem przy Was na zawsze, więc mnie już nie szukajcie" - wersy Rossa cytuje "Super Express".

Reklama

Kim był Tadeusz Ross?

Tadeusz Ross urodził się 14 marca 1938 roku w Warszawie. W 1959 roku ukończył studia aktorskie na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna) i zadebiutował na scenie teatralnej. Rozpoznawalność przyniosły mu występy estradowe - kabaretowe i satyryczne.

Na początku lat 90. artysta wcielił się w postać "Zulu-Guli" - bohatera satyrycznego programu emitowanego w TVP1 w latach 1992-1995. Jako tytułowy przybysz z egzotycznego kraju, w charakterystycznym żółtym berecie, Ross gromadził przed telewizorami niemal 10 milionów widzów.

"Wpadłem na ten pomysł po radiowej audycji, w której ktoś uczył języka angielskiego. Pomyślałem, że to może jest klucz, że będę obywatelem kraju, którego nie ma i zacznę obnażać nasze rodzime kretynizmy. Tyle że w życzliwy sposób, za pomocą przewrotnej satyry" Ross mówił o "Zulu-Guli".

Razem z  Piotrem Fronczewskim był też współtwórcą cyklicznej audycji satyrycznej w III programie Polskiego Radia "Rossmówki" (w ramach audycji 60 minut na godzinę). Był też autorem scenariuszy kilku odcinków sitcomu "Miodowe lata" oraz serialu "Lot 001".

Tadeusz Ross był także aktorem

Tadeusz Ross był także aktorem. Zadebiutował w 1956 roku w głośnym "Kanale" Andrzeja Wajdy (powstaniec; nie występuje w napisach)

Pamiętamy go m.in. z "Daleko od noszy", "Graczyków" czy "Klanu". W sumie zagrał kilkadziesiąt drugoplanowych ról. Na ekranie po raz ostatni oglądaliśmy go w 2020 roku w fabularyzowanym dokumencie "Pasjonaci" Artura Dziurmana, opowiadającym o niewidomych aktorach.

Był pięciokrotnie żonaty. "Często mówiono o mnie, że skaczę z kwiatka na kwiatek. Bawidamek. Czaruś. Erotoman. Nigdy jednak nie byłem lekkoduchem. Według niektórych byłem frajerem. W dodatku frajerem przekonanym, że postępuje słusznie" - przyznał w autobiografii "Życie mnie przerosło".

Polityczna działalność Tadeusza Rossa

Tadeusz Ross angażował się również w działalność polityczną.

W latach 2000. związał się z Platformą Obywatelską i zajął się polityką. W 2006 roku został radnym Warszawy, a rok później posłem PO. W 2009 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła. W Parlamencie Europejskim znalazł się jednak cztery lata później, zastępując Rafała Trzaskowskiego, który został ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska.

Od 2018 roku znów zasiadał w Radzie Warszawy.

Kilkanaście lat temu stoczył ciężką walkę z nowotworem. Media obiegły wówczas zdjęcia, na których można było zauważyć, jak drastycznie schudł. Ross poddał się radioterapii, podczas której doznał uszkodzenia strun głosowych.

Zobacz również:

Nie żyje tancerz z "Tańca z Gwiazdami". Miał zaledwie 34 lata

Polska bez szans na Oscara! Ogromne rozczarowanie

Kim jest syn Małgorzaty Braunek? Poszedł w ślady ojca

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tadeusz Ross

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL