Reklama

​Pogarsza się stan głodującego reżysera Ołeha Sencowa

Pogorszył się stan zdrowia głodującego w więzieniu w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa - oświadczył we wtorek jego rosyjski adwokat Dmitrij Dinze w rozmowie z ukraińską stacją telewizyjną Hromadske. Jest to już 85. dzień głodówki Sencowa.

Ołeh Sencow w 2015 roku. Reżyser głoduje już od 85 dni

Jak poinformował adwokat, Sencow ma bardzo niski poziom hemoglobiny, co doprowadziło do anemii, oraz bardzo niski puls: blisko 40 uderzeń na minutę. Uskarża się również na problemy z sercem; w ostatnim czasie dwukrotnie odmówił hospitalizacji - powiedział Dinze. 

Reklama

Prawnik dodał, że na pogorszenie stanu zdrowia reżysera wpływają upały w mieście Łabytnangi na rosyjskiej Dalekiej Północy, gdzie jest osadzony.

Obrońca zapewnił jednocześnie, że artysta nie zamierza rezygnować ze swego protestu głodowego, który prowadzi od połowy maja. Sencow domaga się uwolnienia kilkudziesięciu obywateli Ukrainy, którzy przetrzymywani są w rosyjskich więzieniach. 

Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został zatrzymany na półwyspie wkrótce po zajęciu w 2014 roku, a następnie skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ołeh Sencow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje