Reklama

Plenery Film Spring Open rozpoczęły się w Krakowie

Plenery Film Spring Open 2014, czyli warsztaty filmowe dla młodych adeptów kina, rozpoczęły się w środę w Krakowie. W tym roku udział w przedsięwzięciu organizowanym przez znanego operatora Sławomira Idziaka bierze co najmniej 250 osób z Polski i z zagranicy.

Jak podkreślił na środowej konferencji prasowej Idziak, Film Spring Open daje młodym ludziom to, czego nie dają im szkoły filmowe - możliwość kontaktu z najnowocześniejszym sprzętem oraz zajęcia z praktykującymi profesjonalistami. W szkołach filmowych - zdaniem organizatora - studenci często oceniani są przez profesorów, których spojrzenie na współczesne kino nie zawsze jest aktualne.

Zdaniem Idziaka możliwość pracy na najnowocześniejszym sprzęcie - w tym roku wartym 5 mln zł - jest największa zaletą warsztatów. - Jest to sprzęt służący zarówno do wielkich hollywoodzkich produkcji, jak i do realizacji bardzo skomplikowanych, widowisk interakcyjnych - mówił organizator. Jego zdaniem tego typu sprzętu nie może studentom zaoferować żadna instytucja edukacyjna. - Obecnie każdy sprzęt, który pojawia się na rynku, po roku jest już starym sprzętem. Podczas Plenerów Film Spring Open młodzi ludzie mogą wypróbować najnowocześniejsze urządzenia - zauważył organizator warsztatów.

Reklama

Uczestnicy warsztatów będą pracować w małych, wyspecjalizowanych grupach - poświęconych np.: filmowym adaptacjom spektakli teatralnych, technologii 3D, animacjom, filmom dokumentalnym, teledyskom.

Zwyczajowo plenery staną się również okazją do spotkań młodych adeptów sztuki filmowej z doświadczonymi, znanymi twórcami kina. Wykłady poprowadzą m.in. scenograf Allan Starski, reżyserka Dorota Kędzierzawska, producentka filmowa Ewa Puszczyńska, autorka filmów dokumentalnych Ewa Ewart oraz Bartek Witulski ze studia specjalizującego się w tworzeniu grafiki komputerowej.

Obecny na środowej konferencji prasowej Allan Starski, zdobywca Oscara za scenografię do filmu "Lista Schindlera" w reż. Stevena Spielberga zwrócił uwagę, że filmu nie można się nauczyć w szkole, ale tę szkołę trzeba mieć, żeby uczyć się filmu na planie. - Negatywnie zaskakiwali mnie ludzie, którzy do swojej pozycji doszli poprzez samą praktykę pracy na planie filmowym, a nie mieli czasu na rozbudowanie swojej wyobraźni podczas studiów - powiedział i dodał, że studia w szkole filmowej były dla niego wspaniałą przygodą, podczas której on i jego rówieśnicy mogli przyglądać się zawodom, które chcieli wykonywać w przyszłości.

W ocenie Doroty Kędzierzawskiej warsztaty w Krakowie stwarzają młodym ludziom nie tylko szansę skorzystania z najnowocześniejszego sprzętu, ale i zmierzenia się ze swoim pomysłem oraz z samym sobą. - To jest niesamowita frajda i okazja, by się otworzyć i poszukać samego siebie w sobie - powiedziała.

Zajęcia praktyczne, wykłady i projekcje odbywać się będą w Domu Gościnnym Uniwersytetu Jagiellońskiego "Przegorzały". Potrwają do 10 października.

Plenery Film Spring Open 2014 zostały dofinansowane m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Film Spring Open
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy