"Plac zabaw": Pokazać przemoc
Gorące dyskusje, wzburzenie, a nawet groźby wobec twórców filmu towarzyszą „Placowi zabaw” od pierwszych pokazów na festiwalach w San Sebastian i Gdyni. Debiut fabularny Bartosza M. Kowalskiego, który szokuje realistycznymi obrazami przemocy, bywa nazywany przez krytyków horrorem społecznym. Od piątku, 18 listopada, możemy oglądać go na ekranach kin.
"Plac zabaw" opowiada dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału.
Na ekranie zobaczymy trójkę młodych debiutantów: Michalinę Świstuń, Nicolasa Przygodę i Przemka Balińskiego. Ich kreacje na długo po seansie nie pozwalają o sobie zapomnieć.
"Plac zabaw" jeszcze przed premierą był szeroko dyskutowany przez krytyków i widzów, którzy wzięli udział w pokazach specjalnych. Szokująca historia młodych bohaterów filmu (inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które w 1993 roku wstrząsnęły Wielką Brytanią i całym światem) nie pozostawia nikogo obojętnym.
- Naszym absolutnym priorytetem była wiarygodność opowiadania tej historii - mówi Bartosz M. Kowalski. - Taki też był zamysł na pokazanie przemocy w filmie: żeby nie pokazywać jej poza kadrem, nie pokazywać jej metaforycznie, tylko pokazać ją w taki sposób, jaka przemoc faktycznie jest w prawdziwym życiu. Ona nie ma nic wspólnego metaforą - dodaje reżyser.
Film jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.
"Plac zabaw" jest debiutem fabularnym Bartosza M. Kowalskiego, docenionego przez widzów i krytyków za filmy dokumentalne "Moja wola" i "Niepowstrzymani".
Przy produkcji pracowali jednak twórcy doskonale znani polskiej publiczności: za opiekę artystyczną odpowiadał Wojciech Smarzowski, autorem muzyki jest Kristian Eidnes Andersen, znany z filmów Larsa von Triera ("Antychryst", "Nimfomanka") oraz "Idy" Pawła Pawlikowskiego.
Do tej pory "Plac zabaw" został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni (najlepszy debiut, nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), Warszawskim Festiwalu Filmowym (Specjalne Wyróżnienie w Konkursie 1-2), Festiwalu Filmowym w Londynie (honorowe wyróżnienie Jury młodzieżowego). Film czekają jeszcze pokazy na kolejnych festiwalach.