Reklama

Paweł Pawlikowski: Mężczyzna w opałach

Koniec września zapowiada się groźnie, bowiem do kin wejdzie thriller inspirowany powieścią Douglasa Kennedy'ego "Kobieta z piątej dzielnicy". Reżyserem i scenarzystą filmu jest Polak Paweł Pawlikowski, a na ekranie pojawi się m.in. Kristin Scott Thomas.

"Kobieta z piątej dzielnicy" to produkcja francusko-polsko-brytyjska. Głównym bohaterem jest Tom Ricks, który w atmosferze skandalu traci dobrą posadę na amerykańskim uniwersytecie, odchodzą od niego żona i córka.

Reklama

Tom postanawia zmienić swoje życie. Wyjeżdża do Paryża, by w spokoju i ciszy napisać książkę i spróbować odzyskać rodzinę. By zarobić na życie pracuje, jako nocny stróż, a życie osładza mu Anna - Polka pracującą, jako kelnerka w pobliskim barze. Ich znajomość kończy się, gdy życiu Toma pojawia się tajemnicza Margit. Mężczyzna jest w stanie poświęcić wszystko. W ich związku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, tajemnic nie ma końca. Pewnego dnia Tom uświadamia sobie, że naprawdę zaczyna tracić kontrolę nad własnym życiem...

W filmie zagrali m.in. Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas i Joanna Kulig.

"Jeśli spojrzeć na nią w pewien sposób, historia ta może być zapisem psychologicznej dezintegracji: opowieścią o człowieku, który upada, staje się schizofrenikiem. Tym zagadnieniem byłem zainteresowany tylko przez chwilę. Przed rozpoczęciem 'Kobiety z piątej dzielnicy' pisałem scenariusz, który zajmował się przede wszystkim właśnie tym tematem. W rzeczywistości był trochę za dosłowny... i zbyt osobisty" - mówi reżyser i scenarzysta Paweł Pawlikowski.

Artysta zdradził także, dlaczego zainteresował się powieścią Douglasa.

"Książka Douglasa proponuje bardziej subtelny i ciekawy sposób przedstawienia tego problemu. Książka ta była niekoniecznie blisko mojego świata, ale byłem mile łechtany sugerowanymi możliwościami. Czułem, że może to być ciekawa przygoda, zwłaszcza że miałem zaufanie do producentów w Haut et Court - bardzo chcieliśmy pracować razem. Więc powiedziałem, co jeśli zajęlibyśmy się tą książką, ale poszli nieco pod prąd? Weźmy główne elementy powieści, trochę je potasujemy, dodamy kilka nowych rzeczy i poskładamy w całość w nieco odmienny sposób. Więc nie mamy tu stosunkowo niewinnego bohatera, który styka się z wrogim światem, napotykając jeden problem po drugim, ale bohatera, który sam w sobie stanowi problem..." - tłumaczy Pawlikowski.

Paweł Pawlikowski urodził się w Warszawie. W wieku 14 lat opuścił Polskę. Mieszkał w Niemczech i we Włoszech, by ostatecznie osiedlić się w Wielkiej Brytanii. Studiował literaturę i filozofię. Filmem zajmuje się od 25 lat. Jest reżyserem i scenarzystą m.in. takich filmów jak "Korespondent", "Ostatnie wyjście", "Lato miłości", "Siostra miłosierdzia". Jego najnowszy film, inspirowany książką "Kobieta z piątej dzielnicy" pojawi się w kinach już 28 września.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje