Reklama

Reklama

Paszporty Polityki 2017: Nominacje

Już po raz 25. zostały ogłoszone nominacje do Paszportów Polityki. W kategorii film szansę na nagrodę mają: Piotr Domalewski ("Cicha noc"), Paweł Maślona ("Atak paniki") i Jagoda Szelc ("Wieża. Jasny dzień").

Już po raz 25. zostały ogłoszone nominacje do Paszportów Polityki. W kategorii film szansę na nagrodę mają: Piotr Domalewski ("Cicha noc"), Paweł Maślona ("Atak paniki") i Jagoda Szelc ("Wieża. Jasny dzień").
Piotr Domalewski z nagrodami na festiwalu w Gdyni /AKPA

Piotr Domalewski to autor nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni filmu "Cicha noc". Pełnometrażowy debiut reżyserski Piotra Domalewskiego zdobył aż siedem nagród na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jak informuje "Polityka", Piotr Domalewski to reżyser, dramaturg, aktor. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Cicha noc" to intymna opowieść o rodzinie podczas zjazdu świątecznego. Film opowiada o pracującym w Holandii Adamie (Dawid Ogrodnik), który niespodziewanie wraca do rodzinnego domu na Boże Narodzenie. Jego celem nie jest jednak tylko zjedzenie kolacji z najbliższymi. Adam ma swój cel - cel, który może zmienić jego życie oraz życie jego rodziny.

Reklama

Paweł Maślona jest autorem filmu "Atak paniki".

Jest reżyserem i scenarzystą. Ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jak pisze "Polityka", Paweł Maślona "definiuje swoją pracę krótkim stwierdzeniem, że kręci filmy, aby ci, co je oglądają, mogli poczuć się mniej samotni".

Pełnometrażowy reżyserski debiut Pawła Maślona "Atak paniki" to brawurowa opowieść o ludziach niewytrzymujących ciśnienia rzeczywistości. Film nagrodzony przez SFP za najlepszy debiut oraz także uhonorowany na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jagoda Szelc jest autorką filmu "Wieża. Jasny dzień".

To reżyserka i scenarzystka. Ukończyła grafikę na ASP we Wrocławiu i Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Lubi eksperymentować i poszukiwać. Jak informuje "Polityka", fascynuje ją kino Lanthimosa, Polańskiego, von Triera.

"Wieża. Jasny dzień" to jej pełnometrażowy debiut fabularny. Film początkowo podejmuje temat odbudowywania siostrzanych relacji, a później stopniowo zamienia się w filozoficzno-religijną metaforę, gdzie przenikają się różne wymiary i rzeczywistości.

W pozostałych kategoriach do Paszportów Polityki 2017 nominowani zostali:

Teatr: Michał Borczuch, Cezary Tomaszewski oraz Michał Walczak i Mateusz Łubieński.
Literatura: Anna Cieplak, Paweł Sołtys i Marcin Wicha.
Sztuki wizualne: Ewa Axelrad, Norman Leto i Łukasz Surowiec.
Muzyka poważna: Joanna Freszel, Artur Zagajewski i Piotr Sałajczyk.
Muzyka popularna: Hańba!, Marek Pędziwiatr i Stefan Wesołowski.
Kultura cyfrowa: Acid Wizard Studio; Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko oraz Wojciech Pazdur.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paszporty Polityki | Paweł Maślona

Reklama

Reklama

Reklama