Reklama

"Oppenheimer": Cillian Murphy nauczył się na pamięć wykładu po holendersku

W Stanach Zjednoczonych ukazała się książka "Unleashing Oppenheimer: Inside Christopher Nolan's Explosive Atomic-Age Thriller" Jady Yuan, zdradzająca szczegóły tegorocznego kinowego hitu. Dowiadujemy się z niej między innymi, jak zrealizowano krótką sceną na początku filmu, podczas której tytułowy bohater prowadzi wykład w języku holenderskim.

Wcielający się w ojca bomby atomowej Cillian Murphy wiedział, że reżyser Christopher Nolan wymaga na planie jak najwięcej — od siebie i innych zaangażowanych w realizację. Dlatego szybko zdał sobie sprawę, że musi nauczyć się na pamięć kwestii po holendersku na potrzeby krótkiej sceny.

Wspominany fragment filmu przedstawia wykład Oppenheimera z 1928 roku. Chociaż nie zachowały się żadne zapisy z niego, twórcy postanowili sięgnąć po jedną z późniejszych wypowiedzi naukowca i przetłumaczyć ją na holenderski. 

Reklama

Murphy chciał wypowiedzieć monolog płynnie. Dlatego poprosił pochodzącego z Holandii operatora Hoyte von Hoytemę, by przeczytał i nagrał tekst wykładu. Następnie aktor odtwarzał go sobie i w ciągu trzech miesięcy nauczył się całości fonetycznie.

"Wciąż potrafię go wyrecytować" - zdradził Yuan Murphy. "To jedna z rzeczy, których nie zapomnę, bo powtarzałem ją tyle razy".

"Oppenheimer" Christophera Nolana wszedł do polskich kin 21 lipca 2023 roku. Obraz zarobił na całym świecie ponad 945 milionów dolarów. Jest obecnie jednym z faworytów w wyścigu oscarowym. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oppenheimer (film) | Cillian Murphy
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy