Reklama

Olbrychski w jury festiwalu w Cannes

Daniel Olbrychski znajdzie się w składzie canneńskiego jury. Razem z czterema innymi przedstawicielami świata filmu będzie oceniał obrazy krótkometrażowe. Festiwal Filmowy w Cannes rusza 13 maja.

Oprócz polskiego aktora, w składzie jury jest mauretański reżyser i producent Abderrahmane Sissako (przewodniczący), libańska reżyserka Joana Hadjithomas, francuska reżyser Rebecca Zlotowski oraz belgijska aktorka Cécile de France.

Reklama

Z kolei pracami jury oceniającego filmy w konkursie głównym pokieruje amerykański duet reżyserów - bracia Ethan i Joel Coen. To oznacza, że po raz pierwszy canneńskie jury będzie miało jednocześnie dwóch przewodniczących.

Dwa polskie akcenty

Warto zauważyć, że podczas tegorocznego festiwalu będzie więcej polskich akcentów. Chodzi o dwa filmy, które zostaną pokazane w ważnych sekcjach. Pierwszy to wyprodukowany przez Lava Films polsko-szwedzki "Intruz" Magnusa von Horna. Film będzie pokazany w prestiżowej niezależnej sekcji Director's Fortnight. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, który pracował przy nagrodzonej Oscarem "Idzie" i nominowanej przez Amerykańską Akademię Filmową "Joannie".

Na festiwalu będzie można obejrzeć też współfinansowaną przez PISF polsko-francuską koprodukcję "Crache-Coeur" w reżyserii Julii Kowalski. Jak podaje Instytut, obraz będzie miał światową premierę w ramach festiwalowej sekcji ACID. Film przedstawia historię polskiego robotnika Józefa, który przyjeżdża do Francji w poszukiwaniu swojego syna Romana, którego opuścił 15 lat wcześniej. Pomoc w odnalezieniu syna oferuje mu córka szefa Rose, która w Romanie rozpoznaje najpopularniejszego chłopaka w szkole.

Tegoroczny MFF w Cannes odbędzie się w dniach 13-24 maja.

Malwina Zaborowska, RMF FM

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

RMF FM

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Daniel Olbrychski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje