Reklama

"Nienawiść" wraca na duże ekrany. Kultowy francuski film w kinach już w styczniu

W 1995 roku reżyser Mathieu Kassovitz wstrząsnął światem filmowym "Nienawiścią" (La Haine), która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych obrazów o miejskich gettach i napięciach społecznych we współczesnej Europie. Film, który niezmiennie porusza i wywołuje refleksję, powraca na ekrany kin w odrestaurowanej jakości 4K z okazji 30-lecia światowej premiery.

"Nienawiść" to dramat, którego akcja toczy się przez 24 godziny w jednym z paryskich przedmieść. Film koncentruje się na trójce młodych mężczyzn. Po brutalnym pobiciu swojego przyjaciela przez policję Vinz (Vincent Cassel), Saïd (Saïd Taghmaoui) i Hubert (Hubert Koundé) zmagają się z narastającym gniewem, frustracją i poczuciem beznadziei. "Nienawiść" ukazuje ich wędrówkę przez chaotyczne, rządzone przemocą ulice, gdzie granica między ofiarą a sprawcą staje się coraz bardziej zamazana.

Kassovitz, który napisał scenariusz oraz wyreżyserował film, stworzył surowy, realistyczny obraz francuskiego społeczeństwa, w którym pogłębiające się nierówności społeczne, rasizm i nietolerancja prowadzą do eskalacji. "Nienawiść" to nie tylko portret trzech młodych ludzi, ale także obraz rozpadającego się systemu, w którym wciąż nie widać miejsca dla zapomnianych przez władze.

Reklama

Film zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swojej bezkompromisowej krytyce społecznej i wyjątkowej, paradokumentalnej formie. Kassovitz w swoim drugim pełnometrażowym filmie zastosował wyrazistą, czarno-białą estetykę, sięgnął po elementy hip-hopu oraz subkultur młodzieżowych.

"Nienawiść" obchodzi 30. urodziny. Film wstrząsnął widzami

Premiera filmu odbyła się w 1995 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, z którego Kassovitz wyjechał z nagrodą za reżyserię. Ponadto "Nienawiść" przyniosła 28-letniemu reżyserowi trzy Cezary (w tym za najlepszy film roku), a także nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego młodego europejskiego filmu roku.

Vincent Cassel, który zagrał jedną z głównych ról, zyskał dzięki niej światową popularność, a jego postać stała się symbolem buntu, ale także tragizmu młodego pokolenia.

"Nienawiść" wpisała się na stałe w kanon kina zaangażowanego społecznie, wpływając na kolejne pokolenia reżyserów i twórców.

Choć "Nienawiść" powstała 30 lat temu, jej przesłanie wciąż pozostaje aktualne. Zjawiska społeczne, takie jak nierówności, uprzedzenia rasowe, wykluczenie społeczne, a także brutalność służb mundurowych, nie straciły na znaczeniu, a wręcz nasiliły się w niektórych miejscach.

"Nienawiść" wraca do kin. Kiedy repremiera?

Polska repremiera filmu odbędzie się 10 stycznia 2025 roku. Za dystrybucję kinową odpowiada Reset, który wcześniej wprowadził do kin m.in. "Opętanie" Andrzeja Żuławskiego, "Rozmowę" Francisa Forda Coppoli, czy "Pod skórą" Jonathana Glazera.  

Partnerem dystrybucji kinowej filmu jest Instytut Francuski w Polsce. Patronem medialnym "Nienawiści" jest "SpoilerMaster — podcast do słuchania po seansie".

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Vincent Cassel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy