Reklama

Reklama

"Niebezpieczni dżentelmeni" z Nagrodą Publiczności 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego!

Film "Niebezpieczni dżentelmeni" otrzymał Nagrodę Publiczności zakończonego właśnie Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Film "Niebezpieczni dżentelmeni" otrzymał Nagrodę Publiczności zakończonego właśnie Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
Tomasz Kot i Marcin Dorocinski w filmie "Niebezpieczni dżentelmeni" /Łukasz Bąk /materiały prasowe

"Niebezpieczni Dżentelmeni" z Nagrodą Publiczności

Film "Niebezpieczni dżentelmeni" otrzymał Nagrodą Publiczności 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Tytuł uroczyście otworzył festiwal - pierwszy pokaz produkcji odbył się 14 października. Po zakończeniu projekcji na pytania publiczności odpowiadali: reżyser Maciej Kawalski, autor muzyki Łukasz Targosz oraz aktorzy Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski.

Reklama

Debiut Macieja Kawalskiego już po pierwszych pokazach przypadł do gustu również krytykom.

"'Niebezpieczni dżentelmeni' to brawurowy debiut Macieja Kawalskiego, który polską historię przedstawia w krzywym zwierciadle. Trochę polskie 'Kac Vegas' z Witkacym w roli głównej, trochę kino w stylu wczesnego Machulskiego. Inteligentne, zabawne i pięknie absurdalne" - napisał Krzysztof Połaski ("Telemagazyn").

"'Niebezpieczni dżentelmeni' to zabawa w kino gatunkowe, retro, z ekspresyjnym aktorstwem, co podkreśla znakomita muzyka Łukasza Targosza, biorąca całość w gatunkowy cudzysłów" - dodaje Jacek Cieślak ("Rzeczpospolita").

"'Niebezpieczni dżentelmeni' łączą w sobie magię kina i element szaleństwa" - pisze Piotr Kozłowski na łamach Dziennika.pl.  

"Niebezpieczni dżentelmeni": Fabuła, obsada

W filmie "Niebezpieczni dżentelmeni" główne role grają: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski. Aktorzy występują jako artystyczne, naukowe i celebryckie osobowości początku XX wieku.

Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów.

Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina...

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Maciej Kawalski (serial "Mały zgon"). W filmie występują również: Michał Czernecki ("Miasto 44", "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Łukasz Simlat ("Furioza", "Boże Ciało"), Sebastian Stankiewicz ("Gierek", "Pan T.") , Jacek Koman ("Moulin Rouge", "Wielki Gatsby")Anna Smołowik ("Dawid i Elfy", "To musi być miłość"), Wiktoria Gorodeckaja ("Krew Boga", "Ikar. Legenda Mietka Kosza").

Film "Niebezpieczni dżentelmeni" pojawią się w kinach 20 stycznia 2023 roku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy